Προς το περιεχόμενο

Software Piracy: Analog Industries plugins VS Yacht (musician)


pmelidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To γνωρίζω βρε Eye

 

Ασφαλώς το γνωρίζεις. Δεν υπάρχει αντιπαράθεση, μόνο συζήτηση προς τέρψιν των αναγνωστών.

 

Για να φτάσουμε όμως στην ειδική τιμολογιακή μεταχείριση κύλησε πάρα πολύ νερό στο αυλάκι, και είμαι σίγουρος πως πολλοί διευθυντές θα το θεώρησαν μέγιστη ήττα και τεράστια απώλεια εσόδων.

 

Και ορθότατα. Πρόκειται πράγματι για τεράστια απώλεια εσόδων, αλλά εμάς μας απασχολεί η δικαιοσύνη του ζητήματος. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι βεβαίως απώλεια εσόδων αλλά είμαστε με το μέρος των βιβλιοθηκών, όχι των διευθυντών.

 

Κι ετούτο από αυτήν την ωραία (και πρόσφατη) απόφαση:

 

Δεν συμφωνώ μαζί σου ότι η απόφαση είναι ωραία - για την ακρίβεια θεωρώ ότι πρόκειται για απαράδεκτη απόφαση. Είναι σα να λες "κοίτα, εγώ τη σκότωσα τη Μαίρη" και να σου λέει ο δικαστής "εντάξει βρε αδερφέ, δεν έχασε και η βενετιά βελόνι, σιγά μην ανακάλυπτε και το φάρμακο για τον καρκίνο αν την είχες αφήσει να ζήσει". Έλεος !

 

Νίκο, αυτό που λέω με διάφορα τέτοια λινκς (και μπορώ να παραθέσω άφθονα) είναι ότι η πραγματική απώλεια εσόδων δεν "εξυπακούεται" αλλά ΠΡΕΠΕΙ να αποδειχθεί στο δικαστήριο με χειροπιαστά στοιχεία

 

Η διαφθορά των κοινωνιών γίνεται πάντοτε με τη συνεισφορά της επίσημης δικαστικής εξουσίας. Σε μία κοινωνία που όλοι θα πηδάγανε τη σύζυγο του γείτονά τους, οι δικαστές θα έπρεπε να προσαρμοστούν σε αυτή την ειδεχθή πραγματικότητα - άλλωστε δεν μπορείς να τους κλείσεις όλους φυλακή. Θα έρθει η μέρα που το να προσφέρεις τσιγάρο σε κάποιον μη-καπνιστή θα καταγγέλεται ως απόπειρα δολοφονίας (όπως είναι, άλλωστε) αλλά για πολλά χρόνια ήταν απολύτως ανεκτό.

 

Η διαρκής παραβίαση των δικαιωμάτων που απορρέουν από την πνευματική ιδιοκτησία, είναι κάτι που θα πάρει αρκετές δεκαετίες προκειμένου να αποτιμηθεί στις πραγματικές του διαστάσεις. Μέχρι τότε, θα υπάρχει αντίστοιχη ανοχή.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πέρα από τη φιλοσοφικής φύσης συζήτηση γύρω από την  ψηφιακή πειρατεία-φιλοσοφική γιατί δεν πρόκειται ποτέ να επιφέρει κάποια ουσιαστική αλλαγή στην πραγματικότητα- ο συγκεκριμένος "δημιουργός" είναι παντελώς εκτός κάθε υποστηρικτικής γραμμής. ;D

 

Ακόμα και οι ίδιοι οι crackers software ντύνουν την παράνομη κατά άλλα δραστηριότητα τους με μοτο του τύπου: Try before you buy,Dont make money with warez etc etc.

 

Πρόκειται με άλλα λόγια για μεγάλο Πα....ρα που μάλλον δεν έχει και πολλά άλλα να πει και ψάχνει να απασχολήσει με κάτι, το ούτως ή άλλως κουρασμένο από τέτοιου είδους πα.....ιες κοινό. ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν να διευκρινίσω πως ο συγκεκριμένος επαγγελματίας 

που υποστηρίζει πως εργάζεται με κλεψίτυπο λογισμικό

θέλει κατούρ... κατάβρεγμα ...

 

 

Θα ελεγα πολλα αλλα η απαντηση των analog industries τα λεει ΟΛΑ

 

 

 

It's really not that much harder to steal a candy bar than it is to steal a plug-in. What makes that candy bar more real than a copy of Dubstation?

::)

 

Αν εσύ έχεις μιά καραμέλα στην  τσέπη σου και εγώ την κλέψω, εσένα θα σου λείψει και δεν θα μπορείς να την φας. Αν εγώ αντιγράψω για προσωπική μου χρήση το κείμενο που ανάρτησες στο Noiz του οποίου έχεις τα πνευματικά δικαιώματα, ναι μεν είναι δικό σου αλλά δεν θα σου λείψει τίποτα . Έτσι και ο κώδικας που έφτιαξες.... Εκεί είναι η διαφορά.

 

Βεβαίως θα μου πείς πως τον κώδικα τον έφτιαξες για να τον πουλάς, και λογαριάζεις: Έχω πουλήσει 1000 άδειες ενώ έξω το χρησιμοποιούν 10.000.000 χρήστες. Αν αυτά τα εκατομ χρήστες μου είχαν δώσει από 300 ή 800€ θα είχα χχχχχχχχχ χρήματα. Αλλά δεν είναι έτσι και το ξέρεις ... Αν πραγματικά το παράνομο λογισμικό  ελεγχόταν, θα είχε πουλήσει ακριβώς 1000 άδειες, όσες δηλαδή έχει και τώρα. 

 

Και μιά που ο eye μίλησε για πνευματικά δικαιώματα (Δικαίου και Δικαιωμάτων .. remember?  ) σου λέω πως αυτό που θεωρείς εσύ δικαίωμά σου, ε, λοιπόν δεν είναι ...

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πραγματικά το παράνομο λογισμικό  ελεγχόταν, θα είχε πουλήσει ακριβώς 1000 άδειες, όσες δηλαδή έχει και τώρα. 

 

 

Λάθος μου !!!! :o

θα είχε πουλήσει λιγότερες  ;)

Σου φαίνεται περίεργο;  :)

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά ρε γμτ, μου κάνει εντύπωση ένα πράγμα...

ΑΝ πραγματικά ήθελαν να ελέγξουν το λογισμικό, λίγος εκφοβισμός θα έφθανε.

Πχ η εφορία ή η αστυνομία ή το ΣΔΟΕ θα έμπαινε μέσα σε επιχειρήσεις και μαγαζάκια,

ακόμα και μέσα στα σπίτια με εισαγγελική άδεια,

και θα έψαχνε τα PCs.

 

- Βλέπω κύριε πως έχετε αυτά τα προγράμματα  στον υπολογιστή σας.

Παρακαλώ δείξτε μου τις άδειες τους.   ;)

 

Γιατί όμως δεν το κάνουν;

Τι τους εμποδίζει;

Δεν το σκεφθήκατε ποτέ;  Δεν αναρωτηθήκατε;

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιά που ο eye μίλησε για πνευματικά δικαιώματα (Δικαίου και Δικαιωμάτων .. remember?  ) σου λέω πως αυτό που θεωρείς εσύ δικαίωμά σου, ε, λοιπόν δεν είναι ...

 

Επειδή είμαι κάπως προσεκτικός, να θυμήσω ότι εγώ δε μίλησα για πνευματικά δικαιώματα (όρο που θεωρώ προϊόν αυτιστικών) αλλά για "παραβίαση των δικαιωμάτων που απορρέουν από την πνευματική ιδιοκτησία". Το τι είναι ιδιοκτησία και τι δεν είναι ιδιοκτησία, μπορούμε να το συζητήσουμε αν θέλετε, αλλά θα απαιτήσω να ξεκινήσει η συζήτηση από κάτι που θεωρείτε δικό σας (π.χ. ένα πανταλόνι σας) το οποίο αμέσως μετά θα απαιτήσω να μου το δανείζετε που και που.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όμως δεν το κάνουν;

Τι τους εμποδίζει;

Δεν το σκεφθήκατε ποτέ;  Δεν αναρωτηθήκατε;

 

Δεν ενημερωθήκατε; Το κάνουν εδώ και μερικά χρόνια και έχουν σφίξει αρκετά τα πράγματα σε επιχειρήσεις και ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα.

 

Αν εσύ έχεις μιά καραμέλα στην  τσέπη σου και εγώ την κλέψω, εσένα θα σου λείψει και δεν θα μπορείς να την φας. Αν εγώ αντιγράψω για προσωπική μου χρήση το κείμενο που ανάρτησες στο Noiz του οποίου έχεις τα πνευματικά δικαιώματα, ναι μεν είναι δικό σου αλλά δεν θα σου λείψει τίποτα . Έτσι και ο κώδικας που έφτιαξες.... Εκεί είναι η διαφορά.

 

Το κείμενο του SF βρίσκεται ήδη αναρτημένο δημοσίως και διέπεται απ'τους κανόνες του forum. Τα λογισμικά του εμπορίου δεν βρίσκονται αναρτημένα προς αντιγραφή/κατέβασμα δημοσίως. Συνεπώς ο συλλογισμός αυτός δεν στέκει.

 

θα απαιτήσω να ξεκινήσει η συζήτηση από κάτι που θεωρείτε δικό σας (π.χ. ένα πανταλόνι σας) το οποίο αμέσως μετά θα απαιτήσω να μου το δανείζετε που και που.

 

Πήρες την καρδιά, πήρες το μυαλό μου, πάρε να φοράς και το πουκαμισό μου  :P

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για μένα

 

η πειρατεία στηρίζετε στην:

α. Απίστευτη απληστία

β. Απίστευτη άγνοια.

 

Δεν υπάρχουν δικαιολογίες, ως προς το γιατί καποιος πειρατεύει ένα προϊον.

 

Υπάρχουν, όμως, διαβαθμίσεις, όπως σε κάθε νόμο. Άλλο να κλέψεις το candy bar, άλλο το να κλέψεις ένα αυτοκίνητο, άλλο να κλέψεις το Ελληνικό κράτος (που είναι και το πιο συνηθισμένο, απ'όλα που γράφω  ::)), άλλο να κλέψεις μία τράπεζα. Νομικά μιλώντας.

 

Το ίδιο και με την πειρατεία.

Άλλο να κατεβάσεις 2 mp3 για να τα ακούσεις, άλλο να κατεβάσεις 50,000 mp3, άλλο να κατεβάσεις προγράμματα αξίας 10,000 ευρώ (πχ), και άλλο να βγάζεις χρήματα απο αυτά που κατέβασες. Άλλο να ανεβάζεις λογισμικό και mp3.

 

Ο τύπος που βγήκε και το είπε, καλό θα ήταν να φάει μια επίσκεψη απο τους νομικούς και την αστυνομία, εφόσων είναι παραβάτης του νόμου (και όχι κλέφτης, διαφωνώ με τον όρο) και να πληρώσει τα πρόστιμα και τα προϊόντα, καθώς και την ζημία που έκανε στις εταιρίες με τη διαφήμιση της πειρατείας ενάντι στα προϊόντα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ίδιο και με την πειρατεία.

Άλλο να κατεβάσεις 2 mp3 για να τα ακούσεις, άλλο να κατεβάσεις 50,000 mp3, άλλο να κατεβάσεις προγράμματα αξίας 10,000 ευρώ (πχ), και άλλο να βγάζεις χρήματα απο αυτά που κατέβασες. Άλλο να ανεβάζεις λογισμικό και mp3.

 

Ο τύπος που βγήκε και το είπε, καλό θα ήταν να φάει μια επίσκεψη απο τους νομικούς και την αστυνομία, εφόσων είναι παραβάτης του νόμου (και όχι κλέφτης, διαφωνώ με τον όρο) και να πληρώσει τα πρόστιμα και τα προϊόντα, καθώς και την ζημία που έκανε στις εταιρίες με τη διαφήμιση της πειρατείας ενάντι στα προϊόντα τους.

 

+100

 

Περα απο την πειρατεια, αν μη τι αλλο διαφημισε και το ιδιο το προιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εσύ έχεις μιά καραμέλα στην  τσέπη σου και εγώ την κλέψω, εσένα θα σου λείψει και δεν θα μπορείς να την φας. Αν εγώ αντιγράψω για προσωπική μου χρήση το κείμενο που ανάρτησες στο Noiz του οποίου έχεις τα πνευματικά δικαιώματα, ναι μεν είναι δικό σου αλλά δεν θα σου λείψει τίποτα . Έτσι και ο κώδικας που έφτιαξες.... Εκεί είναι η διαφορά.

 

Φίλε Ιχνηλάτη θα διαφωνήσω με τον ισχυρισμό σου. Οι προγραμματιστές και γενικότερα όσοι ασχολήθηκαν με την δημιουργία κάποιου κώδικα-plug-in-software έχουν σπαταλήσει πολλές ώρες δουλείας και πρέπει με κάποιο τρόπο να ανταμειφθούν. Ίσως για κάποιους από αυτούς να είναι και ο μοναδικός τρόπος βιοπορισμού και να μην το κάνουν για την φουκαριαρα την μάνα τους.

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου