Προς το περιεχόμενο

Βαφή κιθάρας απο επαγγελματία. Χρώμα και τεχνική.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατάλαβα... γενικότερα θα το ψάξω αρκετα παιδιά! Μια ακόμη (ιερόσυλη) ερωτηση... Μαλλον θα φαω Το κραξιμο αλλα... ;)

Είναι δυνατόν να προσομοιώσει κανεις τα νερά του ξύλου στη βαφή? Στην συγκεκριμένη περίπτωση, γίνεται ας πουμε να βαψει την κιθάρα ετσι ωστε ότι και να είναι απο κάτω να μην φαίνεται, αλλα να φαίνεται η βαφή σαν ξύλο? Ελπίζω να κατάλαβε κάποιος τι λέω ???

Στην τελική, γίνεται οτι ακριβώς βλεπω στην κιθάρα του Οικονομάκη να γίνει πάνω στη δικιά μου?

 

 

υπάρχει κάτι, δεν θυμάμαι πως το λένε... κάτι σαν photo flame ή κάτι τέτοιο.... είναι πολύ fake όμως, δείχνει πολύ φτηνιάρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική, γίνεται οτι ακριβώς βλεπω στην κιθάρα του Οικονομάκη να γίνει πάνω στη δικιά μου?

 

Ναι. Αγόρασε μια που να είναι όπως τη θες και ας μη γράφει Gibson... Στην τελική φτιάξε μια Warmoth.

Για δες εδώ (πάλι κάτω κάτω): http://www.warmoth.com/guitar/bodies/strat.cfm?fuseaction=strat_laminate&bodymask=strat&app=2,5&lamtopw=Quilt%20Maple#select

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα... γενικότερα θα το ψάξω αρκετα παιδιά! Μια ακόμη (ιερόσυλη) ερωτηση... Μαλλον θα φαω Το κραξιμο αλλα... ;)

Είναι δυνατόν να προσομοιώσει κανεις τα νερά του ξύλου στη βαφή? Στην συγκεκριμένη περίπτωση, γίνεται ας πουμε να βαψει την κιθάρα ετσι ωστε ότι και να είναι απο κάτω να μην φαίνεται, αλλα να φαίνεται η βαφή σαν ξύλο?

Ναι γίνεται...αλλά όχι σε Gibson! Ντροπή!! Μεταξύ μας ούτε σε Fender δεν θα το έκανα...πάρε μια κιθάρα με 200 ευρώ (πολλά σου λέω, υπάρχουν κιτ ολόκληρα με 100-150 ευρώ) και παίξε όσο θές...όχι σε κιθάρες 800 και 1000 ευρώ. Ή εαν ο θές τόσο πολύ φτιάξε μία parcaster όπως ακριβώς τη θές, όπως σου λέει ο mscmkr...θα σου κοστίσει όσο και μια Gibson αλλά δεν θα έχεις το κρίμα στο λαιμό σου (ούτε στο δικό μας)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιεροσυλια 100%!!!

Αλλα αν ειναι ονειρο ζωης,και θες να γινει στην συγκεκριμενη κιθαρα οπωσδηποτε(με το αναλογο κοστος) τοτε μια λυση υπαρχει...

θα πας στον οικονομακη θα του πεις ακριβως τι θες...και να εισαι σιγουρος πως αν δεν ειναι εφικτο να γινει ακριβως αυτο που θες...δεν 8α το κανει!Οτι σου πει!

τπτ αλλο φιλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χίλια ευχαριστώ παιδια! Με κατατοπίσατε! Χίλια ευχαριστώ. Το μόνο πρόβλημα ειναι πως μενω θεσσαλονίκη, μακριά απο τον μάγο των custom κιθάρων Πανο Οικονομάκη :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου;

Θα σου 'λεγα να πάρεις μια από αυτές που φτιάχνει ο ίδιος ο Οικονομάκης, για να 'χει το χρώμα που θες, και βάζεις τους μαγνήτες που φοράει η ονειρεμένη σου gibson... Αν πάλι καίγεσαι για τις καμπύλες της gibson, θα σου πρότεινα να στραφείς σε κάτι φτηνότερο, όπως μια epiphone, ή warmoth, και να τη δώσεις για βάψιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πρόβλημα ειναι πως μενω θεσσαλονίκη, μακριά απο τον μάγο των custom κιθάρων Πανο Οικονομάκη :-\

 

εχουμε κι εδω custom_αδες...  ;) Και στα Γιαννενα εχει, αν θες... 

 

και το ευφανταστο χρωμα που ειδες ειναι ετσι λογω του flame maple απο κατω. Αν βρεις κι εσυ (ο μαστορας σου) ενα τετοιο ξυλο, μια χαρα το ιδιο θα γινει.

 

Αλλιως ψαξου για photo flame, που ειναι απλα ενα "φιλμ" με flame pattern το οποιο βαφεται απο πανω και δειχνει και καλα ετσι. Δεν θα εχει ομως το ιδιο 3D εφε.

 

Παντως να προσεχεις γιατι πολλες φορες οι τρελλες "ομορφιες" κρυβουν αρχιπατατες οργανα.

 

Αν το θες μονο για να το βλεπεις, οκ. Αν θελεις να παιξεις, μπορεις να βρεις τη μαγεια σε ενα απλο "ταπεινο" οργανο.

 

Προσωπικα, αυτα τα υπερβολικα flame tops μου προκαλουν ναυτια....

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα, αυτα τα υπερβολικα flame tops μου προκαλουν ναυτια....

 

κρυβε λογια,κρυβε λογια.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Έχει και στο Νέο Ρύσιο τον Νίκο τον Ταμπάκι.. Φοβερός στη δουλεία του και απο τους πιο οικονομικούς...

Giannis Terzopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου