Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Art Tube MP!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το συγκεκριμενο προενισχυτακι της ART

http://www.thomann.de/gr/art_tube_mp.htm

το οποιο για καποιο λογο μου εκαψε το τροφοδοτικο (9V-1000ma / AC), το οποιο και αντικατεστησα με καποιο απο τοπικο καταστημα και φυσικα με τις ιδιες προδιαγραφες,αλλα ενω για καποιο χρονικο διαστημα δουλεψε κανονικα με το aftermarket τροφοδοτικο, αυτο ξανακαηκε.

Υπαρχει περιπτωση να εχει χαλασει κατι στο προενισχυτακι μου και να "τρωει" τα τροφοδοτικα, ή θα πρεπει να βρω το γνησιο τροφοδοτικο;

Υπαρχει τροπος να καταλαβω τι φταιει και αν ναι πως;

Εαν χρειαζεται να το τσεκαρει καποιος τεχνικος, εαν καποιος γνωριζει καποιον στην Θεσσαλονικη ας μου δωσει εαν ειναι ευκολο καποιο τηλ η διευθυνση!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Keep true to the dreams of thy youth...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ. Αρχικά δούλεψε με το μαμίσιο για λίγο και ξαφνικά γιόκ. Λέω θα φταίει το τροφοδοτικό. Αγοράζω άλλο με τα ίδια specs, το οποίο σχεδόν κόστισε περίπου όσο και ο προενισχυτής  >:( >:(, δουλέψε μια χαρά και μετά από λίγο καιρό πάλι γιοκ. Ξανά >:( >:(.

 

Ακόμα για να 'μαι ειλικρινής, δεν έχω δοκιμάσει να δω αν απλά χάλασε το τροφοδοτικό, αλλά τώρα που μου το θύμισες θα το δοκιμάσω.

 

Μήπως κάτι παίζει με τον εν λόγο προενισχυτή; ???. Τι να πώ;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρτε ένα τηλ στον doremi που φέρνει τα αρτ μπας και σας πει τίποτα

γιατί είναι πολύ κουλό να δουλεύει οκ ο προενισχυτής και να καίγεται

ο μετασχηματιστής

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι επειδή είναι φθηνός προενισχυτής (38 ευρώ) δεν αξίζει να αγοράσω και άλλο τροφοδοτικό αν τελικά φταίει αυτό.

 

Απ' την άλλη αν φταίει ο προενισχυτής και πάλι δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Άλλωστε τον πήρα από thomann, αρα μάλλον στο doremi θα μου πούνε "βρές 'τα μ΄αυτούς" και ισως θα έχουν και δίκιο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον ίδιο προενισχυτή κι εγώ (αλλά δεν τον πολυδουλεύω, κάπου είναι καταχωνιασμένος και δεν είχε ποτέ κάποιο πρόβλημα) και αν θυμάμαι καλά δεν έχει διακόπτη power - ή λέω βλακείες;

 

Αν είναι έτσι, μήπως πρέπει να τον αποσυνδέεις από τον adaptor όποτε δεν τον λειτουργείς; Ρωτάω μπας και έχει αυτό σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δεν έχει power switch αλλά αυτό δεν έχει σχέση. Με το που συνδέεις το βύσμα του τροφοδοτικού ανάβει ένα ledακι και μπορείς να τον δουλέψεις κανονικά. Στην δική μου περίπτωση είναι απλά νεκρός.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αρκετές φορές, κάποια τροφοδοτικά της αγοράς, ειδικά τα φθηνά, γράφουνε κάποια specs που πολλές φορές είναι στο περίπου.

Έτσι όμως όπως το λες, μάλλον για κάποιο λόγο τραβάει περισσότερα mA από τα αναγραφόμενα και γι'αυτό "καίει" τα τροφοδοτικά. Μήπως βρίσκεσαι σε καμιά περίεργη περιοχή και το ρεύμα σου δεν είναι εντάξει;

 

Να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις.

1) Πες μας τα χαρακτηριστικά που γράφει το πεταλάκι.

AC ή DC = ;

Volt = ;

mA = ;

 

2) Πες μας τα χαρακτηριστικά που γράφει το γνήσιο τροφοδοτικό.

AC ή DC = ;

Volt = ;

mA = ;

 

3) Βασικό. Παρατήρησες στα τροφοδοτικά εάν κατα την λειτουργία είχαν αυξημένη θερμοκρασία ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Here goes

 

1) Οι απαιτήσεις του προενισχυτή σε ρεύμα είναι 9V εναλλασόμενο με κατανάλωση 700mA.

 

2) Τα specs του τροφοδοτικού είναι 9V εναλλασόμενο με παροχή 1Α.

 

3) Όχι, ήταν μια χαρά.

 

Άρα όλα θα έπρεπε να είναι οκ.

Όσον αφορά το ρεύμα της περιοχής, αν και δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος, υποθέτω πως αν υπήρχε θέμα θα παρουσιαζόταν αργά ή γρήγορα παρόμοια βλάβη και σε άλλες συσκευές, πράγμα που δεν έχει συμβεί.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χαρακτηριστικα του μαμισιου τροφοδοτικου ειναι τα ιδια ακριβως με αυτα του aftermarket 9V 1000ma AC.

Το προενισχυτακι στο επισιμο site της ART το δινει 9V 700ma AC οπως μπορεις να διαπιστωσεις και εσυ εδω :

http://www.artproaudio.com/products.asp?type=79&cat=1&id=1

Τωρα που το καλοσκεφτομαι το μαμισιο τροφοδοτικο οντως ζεσταινοταν αρκετα αλλα απο οτι θυμαμαι το δευτερο ζεσταινοταν ελαχιστα.

Οσο για το ρευμα, μενω στο κεντρο της Θεσσαλονικης οποτε φανταζομαι αυτη η περιπτωση αποκλειεται!Ε?

 

Keep true to the dreams of thy youth...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου