Προς το περιεχόμενο

Κλίση σε bridge μαγήτη


avalon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο φιλος κι απ οτι βλεπω στην φωτογραφια εννοει κλιση του μαγνητη κατα μηκος των χορδων οχι απο τις τυλιχτες στα καντινια...

Let's make some NOIZ !!! (αφου αυτο μπορουμε.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πρόβλημα είχε ένας φίλος στην Ιμπανεζ του. Δεν ξέρω αν επηρεάζει τον ήχο αλλά είναι ενοχλητικά άσχημο να έχει κλίση κατα μηκος της κιθάρας ένας διπλός μαγνήτης. Βγάλε το αφρολέξ που έχει από κάτω ο μαγνήτης και βάλε καινούριο, λογικά πρέπει να είναι τοποθετημένο μονόμπαντα για να έχει κάτσει έτσι ο μαγνήτης οπότε πρόσεξε όταν βάλεις το καινούριο να το βάλεις στο κέντρο του μαγνήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που το ξαναβλέπω, εφ'όσων έχει mounting ring ο μαγνήτης το πιθανότερο είναι να μην υπάρχει σφουγγαράκι από κάτω του αλλά ελατήρια στις βίδες που τον κρατάνε στο mounting ring. Σε αυτή την περίπτωση ο μαγνήτης έχει κλίση κατά πάσα πιθανότητα επειδή το καλώδιο που φεύγει από τον μαγνήτη είναι τοποθετημένο στριμόκωλα και πιέζει το μαγνήτη. Αν ξέρεις ποιο καλώδιο έιναι μπορείς προσεκτικά να το τραβήξεις από την κοιλότητα πίσω που έχεις τα ποτενσιόμετρα. Αλλιώς βγάλε χορδές και μαγνήτη και δες που στριμόχνεται το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φιλος κι απ οτι βλεπω στην φωτογραφια εννοει κλιση του μαγνητη κατα μηκος των χορδων οχι απο τις τυλιχτες στα καντινια...

 

Εγώ πάντως δε διέκρινα τίποτε από τη φοτό και θεώρησα ότι είναι το κλασικό "πρόβλημα" του πλαγιαστού μαγνήτη. Τες πα ακόμη κι έτσι δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Το συγκεκριμένο πάντως μπορεί να λυθεί με το να ξεβιδωθεί ο μαγνήτης και να φτιαχτεί το καλώδιο. Στη squier μου δεν ήταν τεντωμένο καλά και έκανε κούρμπα κάτω από τον μανγήτη με αποτέλεσμα να τον πιέζει. Για έλεγξέ το λίγο

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα εγώ παλιά είχα βάλει λαστιχάκια σαν αυτά που βάζουν στις strat στις βίδες στην jackson μου και ήταν ισχιος ο μαγνήτης αλλά όταν τους άλλαξα δεν το ξανάκανα γιατί δεν έβλεπα διαφορά...η εμφάνηση ειναι άλλο θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου