Προς το περιεχόμενο

Breath controller


blackangel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλεπωντας καποια βιντεακια και διαβαζοντας περι μπρεθ κοντρολ μου κινησε την περιεργια να αγορασω!!!

 

Αλλα πριν κανω την κινηση αυτη ηθελα να παρω γνωμες και απο εσας!

Εχω ενα psr-a1000 και σκεφτηκα να γινει η συνδεση πανω σ'αυτο!

Αρχιζουν και οι απορειες τωρα!!

 

1)πεστε μου ενα ολοκληρομενο σετ breath cotroller

 

2)μπορω να το συνδεσω και να το εχω μονιμα πανω στο yamaha μου ωστε και αν παω σε live να χρισημοποιειται?

 

3)αν βαλω το midi out του arrenger στο midi in του controller και το midi out του controller στο midi in του arrenger θα δουλεψει? :idea:

 

4)θελω να βγαζει το αποτελεσμα απο τα ηχεια του psr!!

 

5)μηπως ζητω πολλα??? :roll:

 

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να δέχεται breath controler το Α1000 φίλε μου. Δεν ξέρω τι video είδες και μπορεί να κάνω και λάθος αλλά breath controler μπαίνει σε είσοδο για breath controler στο synth, σε PSR δεν νομίζω να γίνεται και ειδικά στο A1000.

Τώρα αν υπάρχουν όπως λές set τα οποία να λειτουργούν με midi λογικά θα μπαίνει το midi out του controler στο midi in του A1000. Πώς θα ρυθμίσεις να επιρρεάζει τη φωνή και ποιά παράμετρό της όμως με αυτό τον τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω εχω την εντυπωση πως στη σειρα PSR δεν υπαρχει συνδεση breath controller. Δεν ξερω αν το PSR 9000 PRO ειχε κατι αντιστοιχο, ομως και παλι δεν προκειται για το μοντελο που εχεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζω πως δεν εχει ειοδο για μπρεθ κοντρολ το α1000 απλα ελεγα μηπως ξερατε καποιον τροπο συνδεσης!!Ρωτησα και σε μαγαζια με πληκτρα αλλα δεν ξερανε με σιγουρια!!Το θεμα ειναι να μην παρω και αλλο πληκτρο γιατι εχω ηδη 3 αλλα μ@##@ια που κανενα απο τα τρια δεν ειναι συνθ και δεν δεχετονται μπρεθ κοντρολ!Τα βιντεακια που εχω δει ειναι του κοττη στο youtube.com!το θεμα ειναι οτι ουτε και το cazio δεν δεχετε απευθειας κοντρολερ(δεν ειμαι απολυτα σιγουρος)!Αν εχτε κατα νου καποιον τροπο, εκτος αγορας συνθ, δεκτος!μεχρι και 200ε-300ε κοστος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να βάλεις breath controler και να ρυθμίσεις τις παραμέτρους στη φωνή αν δεν έχει το synth είσοδο για breath controler. Να κάνεις καμιά πατέντα με midi ίσως γίνεται αλλά όχι για να πετύχεις αυτό που ακούς. Ο Κότης νομίζω πως τον κοντρόλερ τον έχεις στο KORG με το οποίο έχει συνδεμένο το casio. Και πραγματικά δεν έχω ιδέα γιατί έχει αυτό το casio.. εκτός και αν χρησιμοποιεί κάποιους στάνταρτ ήχους ή τον βολεύουν τα πληκτράκια του casio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤ΄ ΑΡΧΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ!

 

ΣΕ ΟΤΙ ΡΩΤΑ Ο ΦΙΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟ BREATH CONTROLLER:

 

1. Ο BREATH CONTROLLER ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΝΑΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ MIDI CONTROLLER. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΠΕΤΑΛΙ, ΡΟΔΕΛΑ, ΚΥΚΛΙΚΟ ΠΟΤΕΝΣΙΟΜΕΤΡΟ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ. ΑΠΛΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΓΙΖΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΓΕΙ ΤΙΜΕΣ, ΤΟ ΦΥΣΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΗΧΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ PHYSICAL MODELING. ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟ ΣΤΗ ΣΥΝΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΗΧΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΦΥΣΩΝΤΑΣ.

2 ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΣΥΝΔΕΣΕΩΝ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΕΧΕΤΑΙ MIDI CONTROLLER ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΜΙΑ ΤΙΜΗ ΣΥΝΕΧΟΥΣ MIDI CONTROLLER. ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ BREATH CONTROLLER ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ-ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΚΟΤΤΗΣ- ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΚΙ ΠΟΥ ΤΑ ΣΗΜΑΤΑ ΤΟΥ BREATH ΤΑ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙ ΣΕ MIDI ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΟΡΓΑΝΟ ΘΕΛΕΙΣ ΜΕΣΩ MIDI IN. ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΣΟΥ ΕΙΣΟΔΟ ΓΙΑ BREATH CONTROLLER ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ MIDI ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ.....

3. Ο X_PAP ΡΩΤΑΕΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΟΤΤΗΣ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟ CZ ΓΙΑ ΠΛΗΚΤΡΑ.... ΦΙΛΕ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟΕΙΔΑ ΑΠΟ ΤΟΝ AMZA. ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΠΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ 3 ΚΟΜΜΑΤΙΑ (1 ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 2 ΓΙΑ ΚΑΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ...) ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΛΗΚΤΡΑ, ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΡΟΔΕΛΑ PITCH κΑΙ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΗΧΟΙ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ!! ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΟ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤ΄ ΑΡΧΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ!

 

ΣΕ ΟΤΙ ΡΩΤΑ Ο ΦΙΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟ BREATH CONTROLLER:

 

1. Ο BREATH CONTROLLER ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΝΑΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ MIDI CONTROLLER. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΠΕΤΑΛΙ' date=' ΡΟΔΕΛΑ, ΚΥΚΛΙΚΟ ΠΟΤΕΝΣΙΟΜΕΤΡΟ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ. ΑΠΛΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΓΙΖΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΓΕΙ ΤΙΜΕΣ, ΤΟ ΦΥΣΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΗΧΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ PHYSICAL MODELING. ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟ ΣΤΗ ΣΥΝΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΗΧΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΦΥΣΩΝΤΑΣ.

2 ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΣΥΝΔΕΣΕΩΝ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΕΧΕΤΑΙ MIDI CONTROLLER ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΜΙΑ ΤΙΜΗ ΣΥΝΕΧΟΥΣ MIDI CONTROLLER. ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ BREATH CONTROLLER ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ-ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΚΟΤΤΗΣ- ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΚΙ ΠΟΥ ΤΑ ΣΗΜΑΤΑ ΤΟΥ BREATH ΤΑ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙ ΣΕ MIDI ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΟΡΓΑΝΟ ΘΕΛΕΙΣ ΜΕΣΩ MIDI IN. ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΣΟΥ ΕΙΣΟΔΟ ΓΙΑ BREATH CONTROLLER ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ MIDI ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ.....

3. Ο X_PAP ΡΩΤΑΕΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΟΤΤΗΣ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟ CZ ΓΙΑ ΠΛΗΚΤΡΑ.... ΦΙΛΕ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟΕΙΔΑ ΑΠΟ ΤΟΝ AMZA. ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΠΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ 3 ΚΟΜΜΑΤΙΑ (1 ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 2 ΓΙΑ ΚΑΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ...) ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΛΗΚΤΡΑ, ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΡΟΔΕΛΑ PITCH κΑΙ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΗΧΟΙ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ!! ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΟ!![/quote']

ΜΗ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ....... :D

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΛΗΚΤΡΑ' date=' ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΡΟΔΕΛΑ PITCH κΑΙ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΗΧΟΙ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ!! ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΟ!![/quote']

 

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ.. πως θα είναι τα πλήκτρα και κάποιοι στάνταρ ήχοι που βολεύουν. Αν και πιστεύω πως αν ασχολείσαι μπορείς να φτιάξεις τους ήχους και με κάποιο καινούριο syth οχι δύσκολα.

Εμ η ροδέλα είναι καλύτερη για pitch από το μοχλό :P

Αν το synth έχει physical modeling συνήθως έχει in για breath controler. Αν χρησιμοποιήσεις breath controler απλά για midi data σαν ενα pedal τότε γιατί δεν το κάνεις με το pedal? Όπως βολεύεται ο καθένας βέβαια.

Όπως έγραψα και πιο πάνω αν δεν επηρεάζει τη τον ήχο σου σε συγκεκριμένες παραμέτρους και να τον χρησημοποιήσεις δεν θα έχεις αποτέλεσμα breath controler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ η ροδέλα είναι καλύτερη για pitch από το μοχλό :P

Off-topic αλλά και ο μοχλός έχει τη χάρη του φίλε x_pap! :lol:

Γενικά συμφωνώ ότι μπορείς να πετύχεις καλύτερη ακρίβεια στο pitch με wheel αλλά το joystick βολεύει πάρα πολύ σε κάποιους ήχους που χρειάζεται να δουλέψεις και modulation.

Π.χ. σε leads, είναι πολύ ωραίο να βάζεις και το vibrato που δίνει το modulation wheel μαζί με το σήκωμα του pitch. Με το μοχλό τα κάνεις μαζί, με τις ροδέλες απλά δεν γίνεται! Ή σε evolving pads, η άμεση επαναφορά του μοχλού είναι τέλεια για να μπορείς να triggάρεις ένα sequence και να επανέλθεις στο κανονικό pad, δεν το περιγράφω σωστά αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. :wink:

 

Όπως είπες κι εσύ, ο καθένας με ό,τι βολεύεται φυσικά! 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου