Προς το περιεχόμενο

Μικρό pro studio απ το μηδεν


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε αν και είμαι αρχάριος και μικρός ηλικιακά σε σχέση με τα περισσότερα άτομα (ως αναφορά και τις γνώσεις) του φόρουμ διακρίνω πολύ καλή δουλειά. Χαίρομαι να παρακολουθώ το θέμα σου. Ελπίζω να το τελειώσεις σύντομα. Του χρόνου σκέφτομαι να φτιάξω και εγώ κάτι παρόμοιο σε ένα χώρο που έχω. Να σαι καλά με δύναμη και υγεία για να το χαρείς.

 

Κώστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ ενδιαφέρον θέμα, παιδιά

Άντε με το καλό να τελειώσει και να παιχτούν ωραίες μουσικές εκεί μέσα ;) :)

 

καλή επιτυχία και σε σένα PJ :).......ο "υπολογισμός" ενός πραγματικού-σωστού πλωτού πατώματος είναι πραγματικά pain in the ass ;D ;D ;D ;D......

 

Αλήθεια, έχει κανείς κανένα link σχετικά με τέτοιου είδους υπολογισμό;

και πώς γίνεται η επιλογή sylomer;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Υπολογίζεις όλα τα βάρη που θα τοποθετήσεις στα λάστιχα

2) Το μπετό θα πρέπει να είναι παχύ άρα και βαρύ έτσι ώστε τα λάστιχα να μην "βλέπουν" μεγάλη διαφορά αν ανεβαίνουν 1 ή 5 άτομα (κάτι σαν ρυθμιστικό διάλυμα στην χημεία).

3) Το υπάρχον μπετό θα πρέπει να είναι αλφαδιασμένο και το πλωτό αρκετά στιβαρό (σωστά οπλισμένο και παχύ) ώστε να μην υπάρχουν στρεβλώσεις που θα φορτίζουν διαφορετικά τα λάστιχα.

4) Τα λάστιχα δεν θα πρέπει να συμπιεστούν πάνω από 10% (deflection 10%)

5) Όσο πιο κοντά βρίσκεσαι στο 10% τόσο χαμηλότερα θα βρίσκεται η τρύπα στην ηχομόνωση και καλό είναι να την "σπρώξουμε" (την τρύπα) έξω από το ακουστικό φάσμα.

6) Όσο πιο μακριά βρίσκεσαι από το 10% τόσο πιο ασφαλής είσαι για λάθος υπολογισμό φορτίων αλλά τα λάστιχα δεν "οπλίζουν" σωστά και η τρύπα αρχίζει να μπαίνει μέσα στο ακουστικό φάσμα.

 

Αν τα ξέρεις αυτά τα στέλνεις στην GETZ (Sylomer) και σου λέει τι να κάνεις. Αν θέλεις να αναμιχθείς περισσότερο μπορείς και μόνος σου να υπολογίσεις την συχνότητα συντονισμού. Αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή.

 

Ας πούμε ότι η μπάντα που παίζει έχει αρκετά dB στα f=20Ηz που θέλεις να κόψεις. Οπότε η τρύπα θέλεις να αρχίζει κάτω από τα 20Hz πρακτικά το κέντρο της τρύπας θα πρέπει να βρίσκεται f/2=(20/2)Hz=10Hz. Αυτό ισχύει για το sylomer όχι για όλα τα υλικά. Ας ονομάσουμε αυτή την συχνότητα f/2=fn. Για αυτή την συχνότητα έχουμε:             

 

fn=(1/2π)sqr root(g/d)                d=deflection, g=9.8 m/sec^2

Προσέξτε πως όσο μεγαλώνει το deflection τόσο χαμηλώνει η fn. Όσο πλησιάζω δηλαδή το 10% τόσο το καλύτερο αν βέβαια το περάσω καίγομαι.

 

ή

 

fn=(1/2π)sqr root(k/m)                k=stiffness(Newton/meters), m=mass(kgr)

 

Προσοχή το k(stiffness) είναι ένας συντελεστής που πρέπει να επιλεγεί  προσεκτικά με την πάρακάτω διαδικασία:

Υπολογίζω το βάρος που συνήθως (κακώς) το εκφράζουμε σε kgr ενώ είναι δύναμη και θα πρέπει να την εκφράσουμε σε Ν. Αν λοιπόν έχουμε m=...kgr το πολ. με g=9.8 και βρίσκουμε τα Newton. Η GETZ προτείνει ελάχιστη κάλυψη 1/3 του συνολικού S(εμβαδού) του δωματίου. Αν λοιπόν έχουμε δωμάτιο 30 m^2 θα αγοράσουμε 10 m^2 λάστιχο. Από το B/S και τους καταλόγους του προιόντος βρίσκουμε το stiffness-χρώμα sylomer.

Το shape factor είναι επίσης σημαντικό αλλά θα επεκταθώ αργότερα σε αυτό μόλις αρχίσει η κατασκευή και της δικής μου καινούριας αίθουσας θα προσπαθήσω να δημοσιεύω όλα τα στοιχεία και φωτό που θα κάνουν τα πράγματα ευκολότερα.

 

Γιάννης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος !

Κατατοπιστικότατος ,αναλυτικότατος και περιεκτικός όπως πάντα ο Γιάννης!

Από μένα τώρα μερικές χτεσινές Photo’s .

Σήμερα μπαίνει και το τέταρτο φύλο «γυψοσανίδα+ασφαλτόπανο» , στοκάρεται και έτοιμο το γλυκό  :D

Νομίζω , για να μην πω Εκτιμώ και φανώ δήθεν πως από αύριο ξεκινάει η προετοιμασία για το πάτωμα .

Μη με ρωτήσετε , δεν γνωρίζω τίποτα επ αυτού .

Ξέρω ότι θα είναι πλωτό αλλά επειδή υπάρχουν πολλές παραλλαγές -τεχνικές …θα σας πω τι και πως όταν αρχίσει (ή όταν μου πει ο “leader”) τι σκατά …εεεε…. Τι τεχνική θα ακολουθήσουμε .

 

Αυτά προς το παρόν

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν , "διάδρομοι" απο μπετό και sylomer (όπως μας είπε σωστά ο PJ...) εκεί πάνω πατάνε ξύλινα δοκαράκια.

Μέχρι εκεί έχουμε φτάσει...

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

το πάτωμα προχοράει . . .

μπήκαν τα δοκαράκια ,μπήκε υαλοβάμβακας, μπήκε πετροβάμβακας ...

 

στο booth μπήκε και τριπλή γυψοσανίδα με ασφαλτόπανο για δάπεδο (νομίζω πως θα μπει και MDF) και όταν θα ναι όλα τ' άλλα έτοιμα ...θα μπει και η επένδυση (Λαμινέιτ ή ξύλο... θα δούμε...) .

 

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή εσείς το ζητήσατε .... ;D ;D ;D

photo με την απόσταση της "οικοδομής" και του studio

 

στον τοίχο της οικοδομής βάλαμε πετροβάμβακα και διπλή γυψοσανίδα (ήταν πολύ χάλια...ηταν ασοβάντιστος... :o) , κενό... και ακολουθεί το σάντουιτς που έχουμε ξανα πει (Γυψοσανίδα / πετροβάμβακας / τριπλή γυψοσανίδα με ασφαλτόπανα) .

 

Αυτά . 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου