Προς το περιεχόμενο

Μικρό pro studio απ το μηδεν


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα γιατί πρέπει πάντα να τον βρίσκω μπροστά μου αυτόν τον 737????? :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( Δε λυπάστε τα λεφτά μου;; :'( :'( :'( :'( :'( :'(

 

γιατί είναι....χάλια :P :P :P εεεεε, έρωτας ήθελα να πω  ;D ;D ;D

τώρα πλάκα-πλάκα ο 737 έχει θερμους υποστηρικτές και φανατικούς εχθρούς  !!!

Εγώ πάντως ανήκω στους πρώτους .

 

 

 

 

 

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πρώτον, ένα μεγάλο ευχαριστώ για το χρόνο και για τις πληροφορίες που δίνεις στο θέμα αυτό.

 

Συνεχίζω τις "αδιάκριτες" ερωτήσεις:

Αν επιτρέπεται, σε ποιόν έχεις αναθέσει την κατασκεύη;

Επίσης, σκοπός του στούντιο θα είναι αποκλειστικά pro, δηλαδή θα είναι η κύρια απασχόλησή σου ή το σκέφτεσαι πιο πολύ σαν "πάρεργο";

 

Υ.Γ. Δεν θέλω να είμαι αδιάκριτος απλά επειδή με βασανίζει κι εμένα το θέμα "μικρό (αλλά) pro studio" και θέλω να δω πως το βλέπουν και άνθρωποι που το ξεκίνησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θα ήθελα να ρωτήσω από που "τσίμπησες" την Amek Big και πόσο πήγε το "μαλλί"...;

 

Πολλές ευχές για καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου...!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pkole

Σου έστειλα πμ , να μην κάνουμε διαφήμιση … ;)

Επίσης να σου πω ότι ο  σκοπός του στούντιο είναι μικτός …

Δηλαδή θα ηχογραφώ τις δικές μου δουλειές (όπως έκανα μέχρι τότε που έφυγα απ το παλιό σπίτι που είχα το project studio) + παραγωγές – ηχογραφήσεις κλπ. εδώ κολλάει το pro .

Δηλαδή ότι δεν θα κάνω μόνο δικές μου δουλειές αλλά θα αναλαμβάνω και δουλειές τρίτων .

Τώρα σε θέμα εξοπλισμού πάντα προσπαθούσα να έχω καλά μηχανήματα γιατί και οι δικές μου δουλειές κάποιες  φορές βλέπουν το Φως της δημοσιόπιπας … :oαπλά δεν με ενδιέφερε οι «ποικιλία»…

Ήθελα ένα καλό channel strip , καλά monitor ,καλό κονβερτορα ,ένα – δύο καλά μικρόφωνα και μια ισορροπημένη ακουστική . Για να φανταστείς παλιότερα δε με ενδιέφερε ούτε  το θέμα της ηχομόνωσης !!! Παλιά μονοκατοικία ήτανε , με την γυναίκα μου μόνο έμενα ….

Ε, τώρα αποφάσισα να κάνω ένα μικρό βήμα για μένα και ένα μεγάλο βήμα για την  . . . . τσέπη μου :P!

Κι όσο για το “κύρια απασχόληση” τι να σου πω? Εγώ βασικά τραγουδοποιός είμαι … και θα είμαι….  8)δεν το βλέπω δηλαδή  ούτε σαν κύρια απασχόληση ούτε και σαν πάρεργο… μάλλον σαν ημιαπασχόληση .

 

george kar

 

Την Amek την πήρα μετά από δυο σεζόν σε ρεμπετάδικο  και διάφορα rock club της εποχής (τότε δεν είχαμε έξοδα…μόνο τα τσιγάρα μας , τις χορδές μας ,τις βενζίνες για το 50αρι και τις καποτ@#ς μας ….)μέσα δεκαετίας του 90 , νομίζω 3.000.000 δρχ. Πώ πω , τι θυμήθηκα τώρα ,ηχογραφούσαμε με Adat 16bit 48.000 Hz και νιώθαμε τουλάχιστον Πιτερ Γκάμπριελ ναουμ…( τα adat μου τα χε πάρει ο πατέρας μου παρακαλώ…) .

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι καλώς σας βρήκα..

 

Επειδή με τρώει το σαράκι της μουσικής και της κατασκευής πολλάααα χρόνια χωρίς να έχω καταφέρει τιποτα σπουδαίο,είπα να φτιάξω ένα μικρό στούντιο κυρίως για πρόβες χωρίς να είναι κατ' ανάγκη pro , αυτό ίσως έρθει σιγά σιγά, μονο να είναι λιγο καλαίσθητο και συμμαζεμένο και ταυτόχρονα καλά μονωμένο να μήν με ακούνε οι γείτονες και ανατριχιάζουν!

 

Επεσε αρκετή μελέτη,χρησιμοποίησα ιδέες απο γνώστη στις κατασκευές στούντιο,αρκετή προσοχή σε εξαερισμό-ηχοπαγίδες ,room in a room , πάτωμα floating ,καμμία στήριξη γύρω γύρω ,μόνο στο πάτωμα γι'αυτό μου έμειναν μονο εννέα τετρ.μέτρα!!

 

Το αποτέλεσμα αξίζει οσο τιποτε άλλο, μαζεύτηκε παλι το παλιό γκρουπάκι  καί ήδη πέρασε και η δεύτερη γενειά στο κόλπο μιας και ο γιός  μαζεύει μερικούς φίλους και τζαμάρουνε οπως λέγαμε παλιά.

 

Παραθέτω μερικές φωτο  ,δεν ειναι ακομα εξοπλισμένο πλήρως ,θα ήθελα να προχωρήσω σε εξοπλισμό ηχογράφησης εδώ θα χρειαστώ τη βοήθεια και γνώμη σας μιας και οι δικές μου γνώσεις εχουν σταματήσει πριν 10-15 χρόνια ! οικογένεια γαρ.

 

Για οποιον ενδιαφέρεται υπάρχουν  πολλές φωτ.  βήμα-βήμα  της όλης κατασκευής  ,αλλά δέν υπάρχει χρόνος!

 

Καλημέρα.

 

 

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο, θέλεις να μας δώσεις λίγα περισσότερα στοιχεία γύρω απότην κατασκευή?.....πχ θα υπάρχει πλωτό πάτωμα?....οι τοίχοι θα στηριχτούν αυτόνομα στην υπάρχουσα κατασκευη ήστο πλωτό πάτωμα? η οροφή? ποιος είναι ο στόχος σε ότι αφορά το Transmission Loss? υπάρχει κάποιο σχέδιο-διατομή των τοίχωννα δούμε?.....

 

σόρυ για τις (αδιάκριτες) ερωτήσεις....απλά για να γίνει λίγο πιο spicey το θέμα ;) 

 

Λοιπόν , οι τοίχοι θα στηριχτούν αυτόνομα πάνω σε λάστιχα ,η οροφή πάνω στους τοίχους, το δάπεδο θα είναι πλωτό (λες να έχω ναυτία  ;D) και ο στόχος μας είναι περίπου τα 80db .

 

Μέχρι τώρα τα μαστόρια έχουν φτιάξει «οδηγούς» από τσιμέντο στο δάπεδο(το υπόγειο είναι  γιαπί και το δάπεδο λόγο του καταστροφικού μπετατζή που είχα  είναι  «γέρνει η βαρκούλα» >:( ) που εκεί επάνω θα πατήσουν οι τοίχοι ,έχουν κλείσει με γυψοσανίδα και πόρτα μία  εσωτερική σκάλα που  βρίσκεται στο χολ και  οδηγεί στο σπίτι και έχουν ντύσει τα δοκάρια και της κολώνες του υπογείου με πετροβάμβακα .

Θα επανέλθω με νέες photo’s το απόγευμα . . .

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου