Προς το περιεχόμενο

ερωτησεις emg


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Θελω να βαλω emg στην κιθαρα μου (B.C.Rich warlock) και εχω καποιες ερωτησεις που δεν βρηκα στην αναζητηση. Εχω αποφασισει τον 81 για κατω και ειμαι αναμεσα στον 85 και στον 60 για πανω.Θελω να παρω και δυο πεταλακια και ολα μαζι στο thoman εχουν 330Ε ενω σε μαγαζι της περιοχης μου, μου τα αφηνουν 345 με δωρεαν τοποθετηση.Τι με συμφερει; τελος θελω να μου πειτε ποια συνδεσμολογια να διαλεξω απο αυτες που δινει η εταιρια.Η κιθαρα μου εχει θεσεις για ενα διακοπτη και 3 ποτενσιομετρα.

 

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις, ευχαρηστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άκου τους από το site και αποφάσισε ποιος από τους 85/60 σε καλύπτει περισσότερο. Εγώ πάντως θα έβαζα τον 89 αλλά τες πα. Για συνδεσμολογία η κλασσική μεταλλική: Λαιμός, και  οι 2 μαζί, γέφυρα.

 

Αν και θα κοίταζα τους livewire από duncan, ή τους Blackouts AHB-1 στη θέση των emg, αλλά τες πα, γούστα είναι αυτά (οι dimebucker αν και απίστευτα ογκώδεις, μου φάνηκε ότι ξύριζαν λίγο).

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι θυμαμαι στο site ειχε κατι ελεινα κλιπακια των μαγνητων και μου ειχαν δωσει κακη εντυπωση για τους μαγνητες.

δεν ξερω αν τα εχουν σουλουπωσει τα κλιπακια τους τωρα αλλα εκεινα που ειχα ακουσει ηταν λες και τους παιζαν τους μαγνητες με καποιο metal zone η κατι παρομοιο οποτε και ειχαν αθλιο ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απλά η διαφορά στη χροιά μεταξύ των διαφόρων emg μαγνητών ψιλοφαινόταν. Είμαι ο τελευταίος που θα κρίνω κάτι από κάποιο κλιπάκι στο νετ. Για μια πρώτη ιδεά μιλάω πάντα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για συνδεσμολογία η κλασσική μεταλλική: Λαιμός, και  οι 2 μαζί, γέφυρα.

 

 

οταν λεω συνδεσμλογια εννοω π.χ. 2 volume, 1 tone/1 volume, 2 tone κ.τ.λ.

εγω φταιω δεν το ειπα καλα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν ξερεις τους βαλεις μονος σου, η εγκατασταση θα σου κοστισει πανω απο 15ευρώ. Αρα...   

 

να κολαω ξερω και με τα κυκλωματα που δινει η εταιρεια νομιζω θα τα καταφερω.Απλα για σιγουρια περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχην ως φιλος της emg μπορω να σου πω οτι χειροτερα κλιπακι απο αυτα που εχει βαλει η emg στη σελιδα της δεν γινονται......Τετοια θα εβαζα αν ΔΕΝ ηθελα να πουλησω ουτε εναν μαγνητη....οι active emg ακουγονται παρα πολυ καλυτερα απο αυτα τα απαισια κλιπ. Αν δεν γνωριζεις μονος σου να τους τοποθετησεις καλυτερα να επιλεξεις το μαγαζι της περιοχης σου.

 

Απο τα διαγραμματα το wiring που θα διαλεγα εγω ειναι απο το αρχειο emg 9 basic diagramms το diagramm 7. Σημειωτεον οτι θελεις 3θεσιο επιλογεα (και ο πενταθεσιος θα δουλευει αλλα θα εχει περιττες θεσεις).

 

Ο 85 στο λαιμο ειναι καπως υπερβολικος και boomy κατα τη γνωμη μου (αν και τον προτιμω σαφεστατα στη bridge pos για τον εξαιρετικο ζεστο του ηχο σε αντιθεση με τον περισσοτερο κοσμο που βαζει τον καπως unnatural sounding και οχι τοσο ζεστο 81) και κατα συνεπεια θα προτιμουσα τον 60 sth neck pos.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαρηστω φεντεριαρη και εγω αυτην ελεγα να κανω. Αν και εφοσον ο 60 εχει ποτενσιομετρο volume push pull που κανει το διπλο μονο, τοτε θα πρεπει ο 60 να εχει δικο του VOLUME.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου