Προς το περιεχόμενο

Να πάρω μπάσο ή κιθάρα? ibanez 9χορδη


Insectius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχα δεν τη παλευουν οι τυποι...Και εγω που νομιζα οτι η 8χορδη ηταν too much. Καλα οι μπασιστες που θα τους συνοδευουν υποηχους θα παιζουν;  ???

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα πλακα, γιατι δεν φτιαχνουν (ρητοτικη η ερωτηση) μια υβριδικη μπασο-κιθαρα;

4 μπασο-χορδες και 6 κιθαρο-χορδες μαζι.

Θα ειναι ενα ακρως χρηστικοτατο εργαλειο!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται αυτή φτιάχτηκε για τον Tony McAlpine.Περίμενα να έχει 2 πιο μπάσες και μια πιο ψηλή χορδή,δεδομένου το ότι βασικά shreddάρει στην κιθάρα.

 

Ώντας κάτοχος 8χορδης,μου φαίνεται λίγο υπερβολικό το να βάζεις άλλη μια πιο μπάσα χορδή,καθώς το αποτέλεσμα έχει μικρότερη διαφορά μεταξύ 8ης και 9ης χορδής σχετικά με τη διαφορά 6ης-7ης ή 7ης - 8ης όταν παίζεις με distortion.Στα καθαρά τώρα είναι άλλη ιστορία.

 

Όσο για τους μπασίστες,δε χρειάζεται ντε και καλά να παίζουν μια οκτάβα πιο χαμηλά..Ας πούμε ένα τετράχορδο μπάσο κουρδισμένο πχ μισό τόνο πιο πάνω,συνεργάζεται μια χαρά με 8χορδη κουρδισμένη μισό τόνο πιο κάτω.Αρκεί να μπορείς να κάνεις σωστο EQ στα 2 όργανα ώστε να διατηρούν το χαρακτήρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα να γίνω κακός και να πω οτι δεν έχω καμια όρεξη να ακούσω άλλο χαμηλοκουρδισμένο Djent Metal? Είναι ενδιαφέρουσα πρόταση αλλα δυστυχώς, βλέπω να γεμίζει ο τόπος με 9χορδες κιθάρες και ρυθμίσεις τύπου Gain 10 - Bass 10 - Mids 0 - Treble 10.   :'(

 

Κατα τι γνώμη μου έχει το "wow factor" λόγω κλίμακας αλλα τα δικά μου ακούσματα δεν βρίσκουν θέση σε ένα μουσικό σύνολο για κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα να γίνω κακός και να πω οτι δεν έχω καμια όρεξη να ακούσω άλλο χαμηλοκουρδισμένο Djent Metal? Είναι ενδιαφέρουσα πρόταση αλλα δυστυχώς, βλέπω να γεμίζει ο τόπος με 9χορδες κιθάρες και ρυθμίσεις τύπου Gain 10 - Bass 10 - Mids 0 - Treble 10.  :'(

 

Κατα τι γνώμη μου έχει το "wow factor" λόγω κλίμακας αλλα τα δικά μου ακούσματα δεν βρίσκουν θέση σε ένα μουσικό σύνολο για κάτι τέτοιο.

Βασικά εγώ λαϊκά παίζω απλά σκεφτόμουν να διώξω τον μπασίστα...μου χαλάει το image.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου