Προς το περιεχόμενο

Καλό τραγούδι: το δυσκολότερο πράγμα...;


sonap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα επαναλάβω αυτό που είχα ακούσει από έναν δάσκαλό μου για κάποιους masters: "Όσο πιο καλός είναι κάποιος σε κάτι, τόσο πιο απλό σου φαίνεται αυτό που κάνει".

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

mscmkr τώρα που το λες ισχύει, και μάλιστα σε όλα τα επίπεδα. Λες γι αυτό ο Zidane σε έκανε να νομίζεις ότι ήταν τόσο αυτονόητα αυτά που έκανε; Σωστός.

 

Bihlas, κατ' αρχάς μιλάμε για "τραγούδι", οπότε η απουσία στίχου δεν νοείται, δεν λέμε για instrumental (δεν λέω ότι το είπες, απλά το τονίζω γενικώς). Δεν υπάρχει λάθος και σωστό στην τραγουδοποιία, άλλος πρώτα στιχοποιεί και μετά το μελοποιεί, άλλος αντιστρόφως. Έχουν προκύψει αριστουργήματα και με τους δυο τρόπους. Ίσως η πρώτη ανάγκη να εξωτερικεύσεις είναι να τα γράψεις με λόγια. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα εμπορευματοποίηση της ποίησης (που ναι, ένας δίσκος θα βρει σαφώς μεγαλύτερη απήχηση από μια ποιητική συλλογή), αλλά αν αυτός που το γράφει είναι και μουσικός (δηλ. τραγουδοποιός), γιατί να μην το μελοποιήσει κιόλας; Πολλοί μεγάλοι τραγουδοποιοί άλλωστε εξέδιδαν και εκδίδουν και ποιητικές συλλογές. Κι ο Dylan προτάθηκε για νόμπελ λογοτεχνίας για τους στίχους του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Beatles ήταν απλούστατοι,

 

πρεπει να ακουσεις beatles!  ;)

ακομα κτα πρωτα τους κοματια εχουν απιστευτη αρμονια!

 

ον τοπικ

τα δικα μου, μου αρεσουν μονο μια βδομαδα. μετα δεν τα ξανακουω

δεν υπαρχει συνταγη.....

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ' αρχάς μιλάμε για "τραγούδι"

Σε αυτο εχεις δικιο, απλα εγω τα λεω ολα 'κομματια'.

αλλά αν αυτός που το γράφει είναι και μουσικός (δηλ. τραγουδοποιός), γιατί να μην το μελοποιήσει κιόλας;

Βεβαιως, αλλα να εχει και κατι παραπανω απ το εντεχνιζον 'ντραν - στα ματια σου βλεπω φεγγαρια, ντρουν - στα χειλη σου φωτια, ντραν - ζαλιζονται τα παλ(ικ)(αμ)αρια, ντρουν - σε καθε σου ματια...'  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν γράφω ένα κομμάτι ξεκινάω ηχογραφώντας ό,τι μου έρχεται στο μυαλό (είτε ακκορντοσειρές είτε ριφάκια). Αφού γράψω κανά 10λεπτο, το ξανακούω και όταν πιάσω κάτι καλό αρχίζω να το ντύνω. Βγάζω λοιπόν κανά κουπλεδάκι ή κανα ρεφρενάκι της -κατά τη γνώμη μου- προκοπής, και στη συνέχεια μου έρχεται από μόνο του στο μυαλό το κάθε γύρισμα. Γι αυτό έχω γύρω στα 150 κομμάτια μισοτελειωμένα  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, από Beatles έχω ακούσει τα πάντα, δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα... ::)

 

Αυτό που εννοώ είναι ότι απλά ό,τι ένιωθαν, έγραφαν, χωρίς να προσσπαθούν να κρατήσουν κάποια "πρέπει", ή να φροντίσουν να αρέσουν στη βασίλισσα... Γι' αυτό το λόγο είναι τόσο άμεση και ΕΥΛΗΠΤΗ η μουσική τους, ανεξάρτητα από το πόσο proggressive ήταν οι συνθέσεις τους (ο κόσμος τότε δεν είχε φανταστεί κάν ότι θα μπορούσε να παιχτεί κάτι τέτοιο)...

 

Τέλος πάντων, δεν νομίζω ότι θα κρίνω εγώ την μεγαλύτερη ροκ μπάντα όλων των εποχών... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές παρατηρήσεις:

 

- Οι Beatles δεν ήταν ροκ μπάντα, αλλά ποπ μπάντα. Οι Rolling Stones ήταν (και είναι) η ροκ μπάντα, μη μπερδεύουμε τη λούτσα με τη ραφήνα.

- Και μόνο το ότι ένα thread που αναφέρεται στο "καλό τραγούδι" κατέληξε να είναι ένα thread για τους Beatles, αυτό τα λέει όλα.

- @playloud, ο στίχος του κηλαηδόνη είναι σατυρικός, δεν τον εννοεί. Είσαι ο πρώτος άνθρωπος που συναντάω στη ζωή μου και τον έχει πάρει στα σοβαρά. Αλήθεια στο λέω, δε κάνω πλάκα.

 

Εκτός από τους Beatles, εξαιρετικά ποπ τραγούδια έχουν γράψει διάφοροι, από τους Eagles μέχρι τον Elvis Costello μέχρι τους Abba. Παρ' ότι κανείς από αυτούς δεν έφτασε ποτέ να γράψει τόσους δίσκους όσο οι Beatles (αν και οι Abba έχουν κάμποσους), τους θεωρώ εξ΄'ισου σημαντικούς και διαφωνώ κάθετα με την προκατάληψη ότι οι Beatles ήταν ένα φαινόμενο που δε θα ξαναεμφανιστεί ποτέ. Έχω πολλά παραδείγματα σπουδαίων τραγουδοποιών και δεν αισθάνομαι καμία ανάγκη να ξανακούσω Beatles τα επόμενα τριάντα-πενήντα χρόνια, άσε που έβαλα πριν ένα μήνα το White Album και μου φάνηκε απίστευτη μαλακία, εκτός από τα δύο-τρία τραγούδια που ξέρουν όλοι.

 

@Thanocaster, καλά βρε άνθρωπε, εδώ συζητάμε για τους Beatles και εσύ μας περιγράφεις τη μέθοδο με την οποία έχεις καταφέρει να ΜΗΝ τελειώσεις 150 κομάτια. Έλεος!

 

Νομίζω ότι καλό θα ήταν να ξανα-ξεκινήσει η συζήτηση με μία απλή - κοινή παραδοχή : ότι δεν έχουν παραμικρή γαμ$%νη ιδέα για το πως γίνεται ένα καλό τραγούδι, διότι αν ξέραμε πως γίνεται θα το κάναμε και θα είχαμε γίνει άλλοι άνθρωποι.

 

Fair enough ?

 

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ο στίχος του κηλαηδόνη είναι σατυρικός, δεν τον εννοεί. Είσαι ο πρώτος άνθρωπος που συναντάω στη ζωή μου και τον έχει πάρει στα σοβαρά. Αλήθεια στο λέω, δε κάνω πλάκα.

 

Σου το εχει πει ο ιδιος? ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ? ;D

Σατυρικος, ξεσατυρικος ΕΓΩ συμφωνω.

Αυτο ακριβως αλλωστε συμβαινει και με τα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ κομματια που κατα γενικη παραδοχη θεωρουνται "καλα"

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό τραγούδι είναι αυτό που σε κάνει να σταματάς το ψάξιμο για σταθμό στο ραδιόφωνο και περιμένεις να τελειώσει μέχρι να ξεκινήσεις πάλι, όπως και αυτό που πιάνεις τον εαυτό σου να σφυρίζει ή να σιγοψιθυρίζει ασυναίσθητα, όποιο και αν είναι αυτό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου το εχει πει ο ιδιος? ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ? ;D

 

Όχι, ΑΥΤΟ (ναι καλά κοιτάς)

 

Σατυρικος, ξεσατυρικος ΕΓΩ συμφωνω.

Αυτο ακριβως αλλωστε συμβαινει και με τα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ κομματια που κατα γενικη παραδοχη θεωρουνται "καλα"

 

Και μετά έρχοναι οι αξύριστοι και λένε ότι οι Coldplay κλέβουν κομάτια από άλλους. Ευτυχώς που συμφωνείς με τον Κηλαηδόνη, αλλά διαφωνείς με 'σένα.

 

Πλάκα έχεις πάντως, βρήκα και ένα ωραίο site εξ' αιτίας σου.

 

:)

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου