Προς το περιεχόμενο

Καινούριος ενισχυτής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε η ώρα να συνταξιοδοτηθεί ο μικρός,τίμιος πλην άθλιος ενισχυτάκος μου (drive 15W) και να αντικατασταθεί με έναν άλλο μικρό,τίμιο πλην όμως ποιοτικό ενισχυτή! :D

 

Με ενδιαφέρει η κυρίως η ποιότητα του ήχου και σε καμία περίπτωση η ένταση.Για να φανταστείται ο drive δουλεύει μόνιμα στο 3/10 και μου είναι αρκετά...Δυστυχώς υπάρχουν γείτονες,οπότε αποκλείεται το δυνατό παίξιμο. :cry:

 

Ο ήχος που θέλω νομίζω πως κινείται στα πρότυπα των vintage ενισχυτών και όχι σε αυτά των super-high gain μοντέρνων.Κοινώς,θέλω να παίζω κάνα μπλουζάκι (όχι τα lacoste ρε :D ) ,"μοντέρνο" αλλά και κλασσικότερο ροκ (αλά u2,madrugada,floyd κλπ)

 

Με ενδιαφέρει επίσης το να μπορώ να ηχογραφήσω εύκολα,καθώς σκέφτομαι σιγά-σιγά να μπω και σε αυτόν τον μαγικό κόσμο....

 

Bugdet μέχρι 400 ευρώ.

 

Σκέφτεστε κάτι καλύτερο απ' αυτό:

http://www.tech21nyc.com/tm30.html

 

Στο musik-produktiv υπάρχει ετοιμοπαράδοτος με περίπου 330Ε.Είναι το αδερφάκι του tm10,με τη διαφορά ότι έχει 10άρι μεγάφωνο.Νομίζω πως και το "κουτί" τους είναι το ίδιο.

 

Νομίζω πως η xlr έξοδος είναι μεγάλο πλεονέκτημα για ηχογράφηση καθώς θα γλιτώσω το μικρόφωνο ή το D.I. και τη φασαρία και το κόστος που αυτά συνεπάγονται...

 

 

Λαμπάτο ενισχυτή δεν θα ήθελα να πάρω λόγω της σχετικά μεγάλης έντασης που χρειάζεται για να αποδώσει και της στοργής,φροντίδας και προδέρμ που χρειάζεται η λάμπα ( "ζέσταμα",stand-by,αλλαγή λάμπας-δεν είμαστε και για πολλά έξοδα φοιτητές άνθρωποι) και λόγω του ότι οι μικροί λαμπάτοι δεν έχουν xlr.

Λάμπα θα πάρω όταν έρθει η ώρα να παίξω δυνατά και live (δηλαδή όχι πριν περάσουν 5 χρόνια) και θα πάω κατευθείαν για το σωστό πράγμα (ήτοι fender hot rod)

 

 

Για να προλάβω τον yameth,δηλώνω ότι έχω διαβάσει τα παλιά ανάλογα θέματα και είδα την εκτίμηση που υπάρχει για τα προϊόντα της tech21,απλά θέλω να δω αν υπάρχουν νέες απόψεις και επιπλέον η όλη διαδικασία με βάζει σε ένα ωραίο τριπάκι.(μερικοί-μερικοί έχουν thread ότι δήθεν άργησε να έρθει η κιθάρα τους :P )

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μμμμμμμ............

 

 

 

Γιατί cannon........;

 

Νομίζω πως δεν είναι απαραίτητο..........

 

 

 

Κάποτε......

 

μεγάλη καύλα μου ήταν ο 15άρης fender με λάμπες..........

 

 

 

Θα κάνει περί τα 400€.........

 

Και δεν χάνει τα λεφτά του.......

 

συγκρητικά μιλώντας............................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

granule δεν κανεις και καμια παραθεση να καταλαβουμε τι λες??

φιλε λαμπα και παλι λαμπα,μην πετας τα λεφτα σου αδικα (τετοια λαθη εκανα και εγω)ουτε ειναι απαραιτητο να παιζεις δυνατα για να ακουστει καλα..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε λαμπα και παλι λαμπα' date='μην πετας τα λεφτα σου αδικα (τετοια λαθη εκανα και εγω)ουτε ειναι απαραιτητο να παιζεις δυνατα για να ακουστει καλα..[/quote']

 

+1 :wink:

 

παρε λαμπα μην χαλας τα λεφτα σου αδικα. εγω χωρις δευτερη σκεψη θα επαιρνα αυτον..

 

http://www.thomann.de/thoiw2_fender_pro_junior_prodinfo.html

 

ακουγεται ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως παρα πολυ καλοι ειναι και αυτοι οι δυο οι laney

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-183405.html

http://www.thomann.de/thoiw2_laney_lc15r_egitarrencombo_prodinfo.html

 

 

Αυτούς τους είχα και γω υπ' όψιν μου!

Ο vc15 μάλλον απορρίπτεται γιατί έχει 2x EL84Tube and 3x 12AX7 Tubes δηλαδή 5 λάμπες!Αν κατάλαβα καλά δηλαδή,γιατί σε τέτοια θέματα είμαι και λίγο στόκος....Για να τις αλλάξεις θα θέλει αρκετά φράγκα.

 

Έχετε ιδέα κάθε πόσο θα χρειάζονται αλλγή οι λάμπες με μέσο όρο μισή ώρα παίξιμο τη μέρα; (τόσο βγαίνει αφού Χριστούγεννα-Πάσχα θα γυρνάω σπίτι μου και δεν θα τον κουβαλάω και επιπλέον στην εξεταστική σχεδόν δεν παίζω,παρά μόνο unplugged,αφού είμαι ξύπνιο μόνο ακατάλληλες ώρες) Τι κόστος έχουν χονδρικά;

 

Λάμπα,ε;....Δηλαδή είναι τόσο δραματικά καλύτερη;

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Gangster μαλλον θα σε εχουν παραπληροφορήσει για το θεμα των λυχνιών.

Ειδικα οι EL84 & οι 12ΑΧ7 ειναι ΠΑΜΦΘΗΝΕΣ (15-20 ΕΥΡΩ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ οι EL84(ΤΕΛΙΚΕΣ) & 7-10 EYΡΩ ΟΙ 12ΑΧ7(προενισχυτικες))

Οι προενισχυτικες λυχνίες με τον αριθμο των ωρων που αναφερεις θα σου κρατησουν το λιγότερο 10 χρονια,ενω οι τελικές αν ο ενισχυτής ειναι σε ταξη Α γυρω στα 4 χρόνια αν ειναι σε ταξη Α/Β πάνω απο 6 :wink:

 

Ο καλύτερος ενισχυτής που εχω ακούσει στα λεφτά του (& ενας ενισχυτής που εχεις χρησιμοποιηθεί σε αμέτρητες ηχογραφήσεις απο παρα πολλούς κιθαρίστες στο εξωτερικό) ειναι αυτός

 

http://www.thomann.de/fender_pro_junior_prodinfo.html

 

δεν νομίζω να χρειαστείς ποτέ κάτι καλύτερο ηχητικά στα βατ που ζητάς :wink:

 

ο tech 21 ειναι παρα πολυ καλός αλλα λάμπα δεν ειναι.

 

α,κατι που με παραξενευει ειναι οτι πολλοι κιθαριστες δεν εχουν ανακαλύψει ακόμα το ποντεσιομετρο του vol στους λαμπάτους ενισχυτες (μαλλον αυτο θα συμβαινει για να ισχυρίζονται οτι δεν μπορουν να παιξουν χαμηλα με αυτούς :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγω πάλι πιστεύω ότι ο καλύτερος ενισχυτής από αυτούς που αναφέρατε είναι ο LC15R .Είναι πιό φτηνός,και έχει και περισσότερες επιλογές (reverb,EQ) και στα δικά μου αυτιά έχει το καλύτερο "breakup" για blues (έχω ακούσει και τον pro junior,αλλά δε μου έκανε καμία εντύπωση).Βέβαια γι'αυτά τα λεφτά,και τον tech 21 να πάρει,δεν θα καταλάβει και μεγάλη διαφορά στην ποιότητα.Απλά ο laney έχει και μεταπωλητική αξία.

 

α' date='κατι που με παραξενευει ειναι οτι πολλοι κιθαριστες δεν εχουν ανακαλύψει ακόμα το ποντεσιομετρο του vol στους λαμπάτους ενισχυτες [/quote']

 

Εννοείς ότι δεν ξέρουν να χρησιμοποιούν το preamp volume :wink: εκτός και αν νομίζουν ότι τσιτώνοντας το master volume,καταστρέφοντας τα αυτιά τους στην πορεία,βγάζουν καλύτερο ήχο (taki taki,είσαι εδώ;; )

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι δεν ξέρουν να χρησιμοποιούν το preamp volume :wink: εκτός και αν νομίζουν ότι τσιτώνοντας το master volume' date='καταστρέφοντας τα αυτιά τους στην πορεία,βγάζουν καλύτερο ήχο (taki taki,είσαι εδώ;; )[/quote']

 

χεχε..αν και δεν ισχυει ακριβως αυτο στην περιπτωση μου...αν δεν το ανοιξεις δεν εχεις ηχο.. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου