Προς το περιεχόμενο

Καινούριος ενισχυτής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ποτε δεν κατάφερα με λαμπάτο ενισχυτή να παίξω χαμηλά και να το ευχαριστηθώ' date=' ούτε να παίξω χαμηλά στις 2 την νύχτα (μένω σε πολυκατοικία).

 

[/quote']

και ευχαριστήθηκες με τον τρανζιστορατο?

έπαιζες αρκετό διάστημα με full tube ενισχυτή και μπόρεσες να γυρίσεις πάλι στο τρανζίστορ και στα ψηφιακά?

απίστευτο....

έπαιζα χρόνια με τρανζίστορ και ψηφιακά και απτήν στιγμή που πήρα τον engl ακούω πραγματικό ήχο ηλεκτρικής κιθάρας!!!!

Με χαλάει ακόμη και αν περνάω το GT-5 μου απτον ενισχυτή (ακούγεται κατευθείαν η διαφορά της τζιτζικιλας...μπλιαχ)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η ανταποκριση που εχουν οι λαμπατοι ενισχυτες στα dynamics(και οχι μονο) οταν παιζεις δεν μπορεις να την βρεις τοσο καλα στους τρανζιστορ.μελετωντας με λαμπατο βελτιωνεται πολυ παραπανω το παιξιμο σου και μαθαινεις να παιζεις σωστα

 

Ειδικά αυτό για τη "μελέτη" με ενδιαφέρει,καθώς η σχέση μου με την κιθάρα περνάει μια κρίση τον τελευταίο καιρό...

Το παιχνίδι αυτή τη στιγμή παίζεται μεταξύ blues junior και peavey classic30 με την πλάστιγγα να κλίνει υπέρ του δεύτερου.Μερικές μέρες (ελπίζω όχι βδομάδες) περισυλλογής και έρευνας ακόμα...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν κατάφερα με λαμπάτο ενισχυτή να παίξω χαμηλά και να το ευχαριστηθώ' date=' ούτε να παίξω χαμηλά στις 2 την νύχτα (μένω σε πολυκατοικία).

[/quote']και ευχαριστήθηκες με τον τρανζιστορατο?

έπαιζες αρκετό διάστημα με full tube ενισχυτή και μπόρεσες να γυρίσεις πάλι στο τρανζίστορ και στα ψηφιακά?

 

Ναι γιατί κάποια στιγμή κατάλαβα ότι δεν έχει και τόσο σημασία η διαφορά στον ήχο που προσφέρει ο λαμπάτος, όσο έχει το παίξιμό μου το ίδιο και είναι αυτό που πρέπει να βελτιώσω και όχι τις λάμπες του ενισχυτή μου.

 

Επειτα η ποιότητα του modeling τοσο στους Cube όσο και στο GT-8, που επίσης έχω, είναι πολύ καλή. Καμμία σχέση με την GT-5.

Οι ενισχυτές "ακούνε" στα dynamics μια χαρά.

Η τιμή τους είναι πολύ προσιτή έτσι ώστε να μη ζοριστώ αν έχω κάνει λάθος στην επιλογή του ενισχυτή ή αν μετα απο 2 χρόνια τα γούστα μου αλλάξουν.

Μου προσφέρουν πολύ μεγαλύτερη γκάμα απο ηχοχρώματα (βλέπε μοντέλα ενισχυτών) για να ψαχτώ στο τι μου κάνει ή απλώς να παίξω ανάλογα με την διάθεση της στιγμής.

Και τέλος είναι ευκολότερο το κουβάλημα.

 

Βέβαια όλα τα παραπάνω ισχύουν για τις δικές μου ανάγκες που είναι παίξιμο στο σπιτι και live παίξιμο σε μια θεατρική ομάδα.

Οι ανάγκες και τα γουστα καθενός είναι διαφορετικά αλλα πιστεύω ότι θα μπορούσε κανείς να ακούσει αυτούς του ενισχυτές χωρίς προκατάληψη και να δεί αν ταιριάζουν με τις ανάγκες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια όλα τα παραπάνω ισχύουν για τις δικές μου ανάγκες που είναι παίξιμο στο σπιτι και live παίξιμο σε μια θεατρική ομάδα.

Οι ανάγκες και τα γουστα καθενός είναι διαφορετικά αλλα πιστεύω ότι θα μπορούσε κανείς να ακούσει αυτούς του ενισχυτές χωρίς προκατάληψη και να δεί αν ταιριάζουν με τις ανάγκες του.

 

Τωρα μίλησες σωστά!οι ανάγκες , οι απαιτήσεις, που εχει ο καθενας διαφέρουν,οπως διαφερουν και οι εμπειρίες του :wink:

 

Προσωπικα και υστερα απο πολλά χρόνια λαμπατων ενισχυτων (δεν ειχα ΠΟΤΕ τραντζιστορατο γιατι ειμαι τοσο γερος που οταν ξεκιναγα οι λαμπατοι Fender εκαναν οσο...μισος τραντζιστορατος Peavey :lol: ) ΑΔΥΝΑΤΩ να παιξω με τραντζιστορατο ενισχυτη γιατι πολύ απλά δεν μπορω να συνηθισω την ανταποκριση του στο παίξιμο μου,με αλλα λόγια δεν το ευχαριστιέμαι.

αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν τραντιστορατοι ενισχυτες με καλο ηχο...

 

Επισης μια & υπαρχουν πολλοί φθηνοι & καλοι ελαφριοι λαμπατοι ενισχυτες το θεμα του κοστους & του βαρους δεν υφίσταται.. :wink:

 

Παρόλο που εχω και πεταλιερα modeller εκτος απο τα κλασσικα αναλογικα μου πεταλια (vox tonelab se) η διαφορα που ακουω όταν την περνάω απο εναν καλο λαμπατο ενισχυτη με οταν την περναω στο effect loop ή σε ενα full range συστημα ειναι ΜΕΓΑΛΗ (υπερ του λαμπατου ενισχυτη...)

 

Επειδη αν δεν κανω λαθος η GT8 εχει τη δυνατοτητα να "ξεχωρισεις" τα εφε και να βαλεις αυτα που πρεπει να ειναι ΜΠΡΟΣΤΑ απο την προενισχυση (compresson,distortion,wah) & αυτα που πρεπει να ειναι ΜΕΤΑ την προενισχυση (δηλ. στο effect loop) προτεινω εναν καλο λαμπατο ενισχυτη και χρηση της δυνατοτητας αυτης...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω μπέρδεμα....

Και εγώ έχω δει ότι στην gt6 μπορείς να βάλεις τα effects με όποια σειρά θές... αλλά ποιά είναι η σωστή...? τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται... επίσης αυτό το καταραμένο effects loop πόσες χρήσεις έχει και ποιός ο λόγος ύπαρξής του... να μην αλλάζει η πεταλιέρα το original tone της κιθάρας...? παίζει κανένα καλό link με τους βασικούς κανόνες να πάρω καμιά ιδέα...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτό.

http://www.bossgtcentral.com/manuals/BossGT-xSet-upv02.pdf

 

Και αυτό ...

http://www.bossgtcentral.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3419

 

 

Σε γενικές γραμμές τα wah, compressor & distortions πάνε μπροστά απο τον προενισχυτή και τα time based όπως chorus, delay, reverb πανε μετά τον προενισχυτή. Μπορείς επίσης να βάλεις ενα EQ μετα τα distortion για παραπέρα διαμόρφωση. Επίσης μπορεί να μπεί ενας compressor μετα τον προενισχυτή για να "μαζέψει" το σήμα.

Ειδικά για τα GT-6 & GT-8 το Wah παίζει πολύ καλά και μετά τον προενισχυτή.

 

Το effect loop του GT-8 είναι είτε για να βάλεις κάποιο(α) πεταλάκι ή για κάποιο άλλο προενισχυτή όπως πχ ενός λαμπάτου ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ισχύουν τα εξης

 

COMPRESSOR,OVERRIVE,WAH,DIST,FUZZ,EQ ΠΡΙΝ την εισοδο του ενισχυτη (πριν τον προενισχυτη δηλ.)

 

ΟΛΑ ΤΑ ΜΟDULATION/ΤΙΜΕ ΕFFECTS ΣΤΟ ΕEFFECT LOOP (δηλ. μεταξυ προενισχυτη & τελικου) η πιο συνηθισμενη σειρα ειναι

 

tremolo>phaser>flanger>chorus>delay>reverb

 

ΠOΤΕ ΣΤΗ ΛΟΥΠΑ Distortion & Compressor :wink:

 

Παντως για να μην τρελλαθεις,προσωπικα εχω καταλήξει οτι αν ΔΕΝ θες να χρησιμοποιήσεις το βρωμικο καναλι του ενισχυτη σου,αν ειναι λαμπατος ΒΑΛΤΑ ΟΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ & καθάρισες :wink: (οταν σταματησα να χρησιμοποιώ την λούπα του RIVERA ο ηχος μου εγινε διαυγέστερος,δεν μπορω να χρησιμοποιήσω το βρωμικο καναλι του βεβαια μια και "πεφτει ΜΕΤΑ τα delay & ακουγεται χαλια, αλλα ετσι κι αλλοιώς προτιμω τη βρωμα απο τα πεταλια μου...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α.. πολύ ωραία. :D Αυτά ισχύουν όμως για την περίπτωση που έχεις πεταλάκια σωστά? γιατί με την πεταλιέρα πως θα της ορίσεις να πάνε τα μισά στην είσοδο και τα μισά στο loop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιθάρα-(καλώδιο)>Guitar Input Πεταλίερας->Effect Send Πεταλιέρας-(καλώδιο)>Guitar In Ενισχυτη->Effect Send Ενισχυτή-(καλώδιο)>Effect Return Πεταλιέρας->Output Πεταλιέρας-(καλώδιο)>Effect Return Ενισχυτή->Τελικός->Ηχείο

 

(Για την GT6, GT8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η GT8 απο οτι εχω διαβάσει μπορει να το κανει (απλα χρειάζεσαι 4 καλωδια) :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου