Προς το περιεχόμενο

Τροποι μελετης σε κομματι(διασκευες η μη..)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθως αυτο ειναι και το υπεραιωνιο προβλημα με τους ντραμμερ,θα ηθελα να ακουσω τις δικες σας αποψεις σχετικα με το πως μελετατε τα κομματια που ειναι να προβαρετε σε στουντιο,διασκευες η μη.

Ειδικα οταν παρτιτουρα δεν παιζει...ετσι για να ανταλλαξουμε καμμια ιδεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μελέτη χωρίς παρτιτούρα σε διασκευές αυτό που με βόλευε καλύτερα ήταν να παίζω το κομμάτι σε δυνατό σύστημα (πχ το PA home studio) και να παίζω απο πάνω με σκουπάκια, blasitx ή ελαφριές μπαγκέτες. Ύστερα ηχογραφούσα (με ένα mic) το χαλί και εμένα απο πάνω. Η ποιότητα δεν είναι το ζητούμενο απλά να άκουγα τί έπαιζα.

 

Αυτό με είχε βοηθήσει απίστευτα στη μελέτη και είδα τρομερή βελτίωση και στον ήχο μου γενικά.

 

¶λλο: σημείωνα τα μέρη των κομματιών (πχ 4 μέτρα intro, 4 κουπλέ, 4 ρεφ κοκ) και δούλευα κάθε μέρος χωριστά. Ύστερα τα συνδύαζα μαζί με τα μέτρα που αντιστοιχούσαν στο καθένα.

 

Μετρονόμος -> πολύ σημαντικό αλλά όχι τόσο ώστε να μην μπορείς να παίξεις χωρίς αυτόν. (τελευταία χρόνια τον έχω ξεχάσει) - κ' χάσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν είμαι ντράμερ αλλά αν το κομάτι που ζητάτε προς μελέτη είναι ξένο και σχετικώς γνωστό, στο νετ θα βρείτε σίγουρα μια mid εκδοχή του και συνήθως αρκετά πιστή στο πρωτότυπο...κατεβάστε τη και ανοίγοντάς τη σε ένα οποιοδήποτε daw θα έχετε όλες τις δυνατότητες που φαντάζομαι θα ξέρετε ήδη...από πάρτα, αλλαγή τέμπο, mute ή σολο ξεχωριστά για κάθε κρουστό, πρόβα με mute drums και την μπάντα να σας συνοδεύει εως οτιδήποτε μπορεί να ζητήσει η ανάγκη σας...Σαν συμπλήρωμα στην μελέτη σας πιστευω ότι αξίζει τον κόπο να το επιχειρήσετε... :roll:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθετω και τον δικο μου τροπο αναφορικα...

Πρωτα ακουω το κομματι 2-3 φορες για να παρω το feeling του κομματιου

Γραφω ταχυτητα/τεμπο

Μετα αρχιζω και γραφω τα μετρα 1 προς 1 (ρεφραιν-εισαγωγη κ.τ.λ)

Κατοπιν ξαναπροσθετω καποια περασματα και καποια ειδικα εφφε που τυχον να υπαρχουν

Εχοντας λοιπον αναλυσει το κομματι,καθομαι και το παιζω μετρο-μετρο πανω στο κομματι.

Και αφου κατανοησω τα μετρα το παιζω ολο μαζι μεχρι να το τελειοποιησω.

Στο τελος παιζω το κομματι και το γραφω χωρις την μουσικη,και βλεπω τα λαθη μου και τα διορθωνω.

Αυταααααα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σωστά ανέφερε συνάδελφος, άκουσμα του κομματιού για να μπω στο "νόημα" και συνδέω CD πάνω στο module της e-drums και... ιδρώτας. Δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλο τρόπο, αλλά όλα είναι σεβαστά.

Ευχαριστώ

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου