Προς το περιεχόμενο

Καινούριος ενισχυτής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή θέλω και εγώ να ζήσω την συγκίνηση της λάμπας αποφάσισα να συμμαζέψω τον ενισχυτή μου. Είναι ένας Fender Super Reverb (αρκετά παλιός) αλλά έχει τα "μπλε" του χάλια. Δεν δουλεύει το reverb, το speed (που δεν ξέρω τι κάνει) και o διακόπτης του bright. Πρέπει να φτιάχνουν όλα αυτά + να του βάλω καινούργιες λάμπες (αυτές που έχει επάνω είναι πάνω κάτω 10 ετών). Ψάχνω για κανένα μαγαζί που να τα κάνει όλα αυτά στην Θεσσαλονίκη , έχετε καμία καλή πρόταση? Τι λάμπες να βάλω? Δεν ξέρω τίποτα από μοντέλα και τύπους.

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω μολις αγορασα εναν 65w της fender κι επαθα την πλακα μου!!!πριν ειχα εναν Behringer 60w ο οποιος δεν πιανει 1 μπροστα του...

παιδια η μερα με τη νυχτα σας λεω!!ο fender δουλευει στα 2/10 και ακουγεται το ιδιο με τον behringer κοντα στα 10/10!!!!

σιγουρα αξιζε τα λεφτα του!!

 

δηλαδη φιλε μας michael-amott γιαυτο να παρουμε το fender για την ενταση του? απο ηχο πως σου φανηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι για να πω κατι και εγω' date='αυτην την περιοδο καταλαβα οτι ο ηχος που θελω και στο καθαρο αλλα και στο gain παει πιο πολυ προς marshall καταστασεις παρα προς fender που νομιζα και ζω με το ονειρο αποκτησης ενος ...marshall type ενισχυτη ο οποιος κατα 99% θα ειναι η κεφαλη germino club 40..αντε θα κανω λιγο καιρο υπομονη αλλα θα τα αξιζει τα λεφτα του στανταααρ... :) 8)

ΕΠΟΣ!...

 

O Takis εντω μεταξύ κάθε τρίμηνο αλλάζει προτιμήσεις.Εγώ θυμάμαι ακόμη εκείνον τον Matchless που ήθελες.Μετα πήγες σε Fender τωρα σε Marshall.Σε κανένα δίμηνο σε κόβω για Soldano :D :D

Μένει τώρα να μας πείς ότι ο ήχος που έψαχνες στην κιθάρα βγαίνει απο κινέζικες Harley Benton :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μολις αγορασα εναν 65w της fender κι επαθα την πλακα μου!!!πριν ειχα εναν Behringer 60w ο οποιος δεν πιανει 1 μπροστα του...

παιδια η μερα με τη νυχτα σας λεω!!ο fender δουλευει στα 2/10 και ακουγεται το ιδιο με τον behringer κοντα στα 10/10!!!!

σιγουρα αξιζε τα λεφτα του!!

 

δηλαδη φιλε μας michael-amott γιαυτο να παρουμε το fender για την ενταση του? απο ηχο πως σου φανηκε?

 

Φιλε boody εννοειται πως μιλαμε για ενταση και ταυτοχρονα αναλοιωτη ποιοτητα...αυτο αλλωστε δεν ειναι και το προβλημα με τους "φθηνους" ενισχυτες?

Προσπαθωντας να παιξεις με υψηλη ενταση αρχισουν και παραμορφωνουν και ο ηχος γινεται χαλια... :(

Αντιθετα με τον fender εγω παρατηρησα πολυ περισσοτερο ογκο στον ηχο και καλυτερη "ποιοτητα" στον ηχο αν μπορω να το κανω κατανοητο..ακομα ομως και στο τερμα!! :D

Ισως δε να ειναι ιδανικος και για μικρες συναυλιες σε κλειστους χωρους δηλαδη... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Takis εντω μεταξύ κάθε τρίμηνο αλλάζει προτιμήσεις.Εγώ θυμάμαι ακόμη εκείνον τον Matchless που ήθελες.Μετα πήγες σε Fender τωρα σε Marshall.Σε κανένα δίμηνο σε κόβω για Soldano :D :D

Μένει τώρα να μας πείς ότι ο ήχος που έψαχνες στην κιθάρα βγαίνει απο κινέζικες Harley Benton :wink:

 

o matchless ειναι περσινη προσωρινη ..τρελα :P μετα το ακουσμα του dog party απο henderson...μου εχει φυγει προ πολλου αυτο το κολλημα..βασικα παντα μεταξυ fender και marshall ημουν ασχετα με τα προσωρινα κολληματα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θέλω και εγώ να ζήσω την συγκίνηση της λάμπας αποφάσισα να συμμαζέψω τον ενισχυτή μου. Είναι ένας Fender Super Reverb (αρκετά παλιός) αλλά έχει τα "μπλε" του χάλια. Δεν δουλεύει το reverb' date=' το speed (που δεν ξέρω τι κάνει) και o διακόπτης του bright. Πρέπει να φτιάχνουν όλα αυτά + να του βάλω καινούργιες λάμπες (αυτές που έχει επάνω είναι πάνω κάτω 10 ετών). Ψάχνω για κανένα μαγαζί που να τα κάνει όλα αυτά στην [b'] Θεσσαλονίκη [/b], έχετε καμία καλή πρόταση? Τι λάμπες να βάλω? Δεν ξέρω τίποτα από μοντέλα και τύπους.

 

χωρις δευτερη σκεψη θα πας στον δημητρη που φτιαχνει τους telegun(ασχετο αλλα τρομεροι ενισχυτες για φαση bogner κτλ..)...

εγω του πηγα την κεφαλη fender bandmaster μου που ειναι original 1965 χωρις λαμπες,και παλιους πυκνωτες και μου εκανε τον ενισχυτη να μαμαει :wink:

groove tubes 6L6 του εβαλα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o matchless ειναι περσινη προσωρινη ..τρελα :P μετα το ακουσμα του dog party απο henderson...μου εχει φυγει προ πολλου αυτο το κολλημα..βασικα παντα μεταξυ fender και marshall ημουν ασχετα με τα προσωρινα κολληματα :wink:

 

Αγόρι μου εσύ έχεις το GAS, είναι ανίατη νόσος, γιατί δεν το παραδέχεσαι να ησυχάσεις;; :lol: :lol:

 

Τι έγινε την... κιθάρα-ντενεκέ (resonator) την είδες; Ότι πρέπει για slide έτσι; :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρι μου εσύ έχεις το GAS' date=' είναι ανίατη νόσος, γιατί δεν το παραδέχεσαι να ησυχάσεις;; :lol: :lol:

 

Τι έγινε την... κιθάρα-ντενεκέ (resonator) την είδες; Ότι πρέπει για slide έτσι; :wink:[/quote']

 

:lol: :lol:

το gas το παραδεχομαι που το εχω γιαυτο και δεν μπορω να ησυχασω.. :lol:

ναι και την ειδα και την ακουσα..οντως πολυ ωραια ακουστηκε στα mp3...αλλα για τα οικονομικα μου αυτην την στιγμη ειναι ΠΟΛΥ μεγαλη πολυτελεια να επαιρνα μια τετοια κιθαρα..καποια στιγμη ομως θα χτυπησω μια DOBRO... :wink:

αυτην την περιοδο ακουω συνεχεια παλιο..delta blues που επαιζαν παρα πολλοι(υ),με slide και εχω μεινει αφωνος απο το παθος τους και τους στιχους των κομματιων αυτων..ολα τα λεφτα.. :!:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ειναι η τριτη φορα που διαβαζω το συγκεκριμενο ποστ κ οι αποριες μου ακομα δεν εχουν λυθει...Τι αγοραζουμε τελικα?Εναν καλο λαμπατο με λιγα βατ στη μεσαια κατηγορια? Κεφαλη - καμπινα κ το παιζουμε οτι ζουμε μονοι μας στη σαχαρα? Εναν τρανζ με πολλα βατ? Εναν τρανζ με λιγα βατ? Εναν 100αρι λαμπατο? Ποσες κατηγοριες υπαρχουν στους ενισχυτες? Ποια εταιρεια πρωτευει σε καθε μια? Ποια ειναι πιο αξιοπιστη...Τι παιρνεις για το σπιτι κ τις προβες? Τι για να σε βγαλει κ on stage..Ποσες παραμετρους χρειαζεται να αξιολογησεις πριν την αγορα?Τι λαμπες?Τι ...τι ...τι ..τι ποιος...που..γιατι..

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν πρεπει να συνεχισω να αναζητω τον ηχο μου σε κατι αλλο απο αυτο που εχω...νιωθω οτι με τοσες σειρηνες πρεπει να αφιερωσω πολλα πραγματα για να κανω τι?Μηπως να ξεκαθαρισω στο μυαλο μου τι θελω να κανω με την κιθαρα?Ξεκιναω να βρω την ιθακη μου αλλα μηπως ειναι λαθος αυτο το ταξιδι?

 

Πρεπει να νιωθω μπερδεμενος?Ειναι πιο απλά τα πραγματα? Μηπως διαλεξα λαθος στιγμη να αναρωτηθω ολα αυτα?

 

Σιγουρα δεν θελω να βρω απαντησεις...φοβαμαι τι ερωτηματα θα γεννηθουν μεσα απο αυτες..Καποια στιγμη πρεπει να σταματησω..

 

Μονο εγω νιωθω ετσι?

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σκας και πολυ,υστερα απο χρονια αναζητησεων,χιλιαδες ευρω,χαμενο χρονο, "θεοποιηση" κατασκευαστων,ανθρωποθυσιες,ταματα στην Παναγια του Σουμελα & πολλα αλλα,κατεληξα οτι αν εχεις πραγματικα κατι να πεις (& να παιξεις) με εναν οποιονδηποτε λαμπατο ενισχυτη της προκοπης (το πολυ 50 βαττ) μια καλη κιθαρα & 2-3 πεταλακια εισαι ΑΠΟΛΥΤΑ καλυμμενος .

Το προβλημα ειναι βεβαια να εχεις κατι να πεις (& να παιξεις).

Αν δεν μπορεις να παιξεις καλη μουσικη ,με καλο ηχο σε οποιονδηποτε ενισχυτη της προκοπης με οποιαδηποτε κιθαρα της προκοπης,μαλλον θα πρεπει να εντοπισεις το προβλημα αλλου και οχι στα μηχανησματα σου :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου