Προς το περιεχόμενο

Καλωδιο εξόδου για την MM Petrucci


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιμένω ( :P) οτι ο μόνος λόγος για να χρησιμοποιήσεις και τις δύο εξόδους της κιθάρας είναι για να δρομολογήσεις τα δύο σήματα σε διαφορετικούς ενισχυτές. Με ένα καλώδιο, μονοφωνικό, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα δύο συστήματα! Αρκεί να το συνδέσεις στην piezo έξοδο, και να "ανοίξεις" το ποτενσιόμετρο mix στο πίσω μέρος της κιθάρας.

 

Για να καταλάβεις, δες πως ο συμπαθής Ιάπων εναλλάσει τον ήχο του από το μαγνητικό στο piezo με ένα μόνο καλώδιο και χωρίς adaptor:

 

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω ότι χρειάζεσαι ένα τέτοιο

http://www.fishman.com/products/details.asp?id=33

Αλλά μου κάνει εντύπωση, η κιθάρα σου πρέπει να το έχει ήδη

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stargazer καταλαβα τι εννοεις.. αρα η μεσαια θεση του διακοπτη του πιεζο θεωρητικα "ρουφαει" κ απο τα 2, μαγνητη και πιεζοηλεκτρικο, (οταν το καλωδιο ειναι συνδεδεμενο στο πιεζο) και απλα χαμηλωνω το volume στο πιεζο αν δε θελω να μου επηρεαζει τον ηχο των μαγνητικων.. αυτο φανταζομαι εννοεις ? και πολυ απλα τσαμπα κοπος το να μπλεξω με σπλιτερς.. αλλα μολις μου ρθε απορια.. ωραια αν γινεται ολο αυτο..αρα πιο το νοημα να βαλουν εισοδο και για σκετα μαγνητικα ? μηπως εν τελει χανω κατι με το να "κουμπωσω" το καλωδιο μονο στο πιεζο output? δε μπορει να το χει τυχαια το κατω jack.. φανταζομαι οτι καποιος μπορει να θελει να στειλει το πιεζο εξολοκληρου σε αλλο ηχειο,συστημα,ενισχυτη η οτιδηποτε οπως ειπαν καποιοι.. αυτος ειναι ο λογος υπαρξης του ξεχωριστου (κατω output) μαγνητικου jack ?

 

ΥΓ: τι εννοεις με το ... "να "ανοίξεις" το ποτενσιόμετρο mix "

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο petrucci χρησιμοποιει διαφορετικο ενισχητη για piezo και διαφορετικο για μαγνητες (lonestar////road king αντιστοιχα αν δεν κανω λαθος) για αυτο και οι δυο εξοδοι. ;)

κατα τα αλλα η κιθαρα τι λεει;

τα αξιζει τα (πολλα) λεφτα της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια ματιά που έριξα στο σαιτ της Musicman, υπάρχουν 2 έξοδοι μια για Μαγνητικό σήμα αποκλειστικά και μία για πιέζο αποκλειστικά. Οπότε δεν βγαίνει από καμία έξοδο σήμα μαγνητικό και πιέζο. Αρα ο φίλος σωστά θέλει ανταπτοράκι για να στείλει και τα δυο σήματα στον ίδιο ενισχυτη.

Φιλε μου παρε ένα ανταπτοράκι με δύο εισόδους και το καρφί του να είναι ΜΟΝΟΦΩΝΙΚΟ. Και τα δύο σήματα θα πηγαίνουν πάνω στο ίδιο καρφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια δεύτερη ματιά που ξανάριξα ξεστραβώθηκα και είδα οτι το magnetic output είναι στερεοφωνικό οπότε πιθανών να βγαίνει και πιέζο σήμα απο εκεί αλλά να μην μπορείς να το εκμεταλλευτείς επειδή το καλώδιό σου είναι μονοφωνικό. Ιδέες ριχνω δεν είμαι σίγουρος, μην με στήσετε στο τοίχο άμα λέω πίτες απλά φίλε μου αν μπορεις να βρεις το manual της κιθαρας μήπως βγάλουμε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια δεύτερη ματιά που ξανάριξα ξεστραβώθηκα και είδα οτι το magnetic output είναι στερεοφωνικό οπότε πιθανών να βγαίνει και πιέζο σήμα απο εκεί αλλά να μην μπορείς να το εκμεταλλευτείς επειδή το καλώδιό σου είναι μονοφωνικό. Ιδέες ριχνω δεν είμαι σίγουρος, μην με στήσετε στο τοίχο άμα λέω πίτες απλά φίλε μου αν μπορεις να βρεις το manual της κιθαρας μήπως βγάλουμε άκρη.

 

 

δεν ισχυει ακριβως αυτο φιλε μου.. καταρχας εχω ηδη στερεο καλωδιο και οπως ειπα δε παιζει το ενα εκ των 2 jack.Συνεπως δε μου κανει σιγουρα το στερεο.Και οπως ειπα οταν ειμαι συνδεδεμενος στην εξοδο μαγνητικων και γυρισω το διακοπρτη στο πιεζο, δε βγαζει ηχο η κιθαρα. Αυτο ειναι η αποδειξη οτι δεν "μπλεκει" το πιεζο με τα μαγνητικα σε καμια απο τις 2 εξοδους. Καθε output ειναι μονο για την δικη του λειτουργια -piezo,μαγνητικα- και ο ΜΟΝΟΣ τροπος να ανακατεψεις πιεζο με μαγνητικα ειναι η μεσαια επιλογη του διακοπτη πιεζο.. αφου ομως (φανταζομαι) εχεις συνδεσει πρωτα καλωδια και στα 2 output ξεχωριστα.

 

Μarathon η κιθαρα ειναι κατι παραπανω απο τελεια. Δεν ξερω αν ειχες ποτε την τυχη να παιξεις με mm γενικοτερα γιατι ολες ειναι θεικες... αλλα η συγκεκριμενη ειναι ονειρο. Αν καμια μερα δε βαριεσαι τσεκαρε την στην αντιπροσωπεια και θα με θυμηθεις  ;)

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stargazer καταλαβα τι εννοεις.. αρα η μεσαια θεση του διακοπτη του πιεζο θεωρητικα "ρουφαει" κ απο τα 2, μαγνητη και πιεζοηλεκτρικο, (οταν το καλωδιο ειναι συνδεδεμενο στο πιεζο) και απλα χαμηλωνω το volume στο πιεζο αν δε θελω να μου επηρεαζει τον ηχο των μαγνητικων..

 

Ακριβώς!  ;)

 

φανταζομαι οτι καποιος μπορει να θελει να στειλει το πιεζο εξολοκληρου σε αλλο ηχειο,συστημα,ενισχυτη η οτιδηποτε οπως ειπαν καποιοι.. αυτος ειναι ο λογος υπαρξης του ξεχωριστου (κατω output) μαγνητικου jack ?

 

Ναι!  ;)

 

ΥΓ: τι εννοεις με το ... "να "ανοίξεις" το ποτενσιόμετρο mix "

 

Λεπόοννν... Στο πίσω μέρος της κιθάρας, έχει τα controls του προενισχυτή του πιέζο, δηλαδή Bass, Treble και Mix: Το mix, ελέγχει την ένταση του σήματος από το πιέζο, ΜΟΝΟ όταν έχεις ένα καλώδιο (αν βάλεις δεύτερο, ή το ίδιο στην άλλη έξοδο, παρακάμπτεται). Άν αυτό είναι τελείως χαμηλωμένο, δεν περνάει καθόλου σήμα από το πιέζο, γι'αυτό πρέπει να το περιστρέψεις δεξιόστροφα με ένα κατσαβιδάκι:

 

MMPiezoPre.jpg

 

Το stereo καλώδιο χρησιμοποιείται για να δρομολογήσει ξεχωριστά τα σήματα. Από το Manual της MM Petrucci:

 

MMService.jpg

 

Ελπίζω να βοήθησα!  ;)

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουμε.. θα δοκιμασω την βιδουλα. Αυτο που συμπαιρενω παντως ειναι οτι δεν χρειαζομαι stereo καλωδιο. Συνεπως αυτο ηταν το πρωτο λαθος μου. Θα δοκιμασω πολλους συνδυασμους με mono καλωδιο. Ευχαριστω για την βοηθεια παιδια

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μarathon η κιθαρα ειναι κατι παραπανω απο τελεια. Δεν ξερω αν ειχες ποτε την τυχη να παιξεις με mm γενικοτερα γιατι ολες ειναι θεικες... αλλα η συγκεκριμενη ειναι ονειρο. Αν καμια μερα δε βαριεσαι τσεκαρε την στην αντιπροσωπεια και θα με θυμηθεις  ;)

Με mm δεν έτυχε να παίξω, αλλά έχω παίξει με Fishman piezo σύστημα σε Custom Strat ενός φίλου...και μπορώ να πώ ότι ο ήχος της ήταν καταπληκτικός. Το δικό του σύστημα έβγαινε από ένα καλώδιο και με το PowerChip της Fishman έκανε τη μίξη κεραμικών-piezo. Έχω αγοράσει το ίδιο (αλλά σε Tele) και ελπίζω μέχρι το τέλος Φεβρουαρίου να την έχω τελειώσει...οπότε τα λέμε

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου