Προς το περιεχόμενο

Καλωδιο εξόδου για την MM Petrucci


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρεται. Θελησα να μαθω αν υπαρχει καλωδιο που να μπορει να εχει 2 ακρες απο τη μια μερια και ενα απο την αλλη ωστε να μπορω να συνδεσω το πιεζο και τα μαγνητικα της κιθαρας μου απο τις 2 εξοδους που εχει αυτη πανω της, και να τα στειλω στην προενισχυση με ενα καρφι στην αλλη ακρη. Εμαθα λοιπον οτι υπαρχουν τα λεγομενα Υ καλωδια.

 

Σημερα αγορασα ενα Y καλωδιο στερεο οπως μου ειπε η πωλητρια. Εν τελη δεν εκανε διοτι επαιρνα σημα μονο απο 1 εκ των 2 ακρων της μιας μεριας του καλωδιου. Πιο συγκεκριμενα ειχε στην μια ακρη ενα ασπρο και ενα κοκκινο καρφι, και μονό μαυρο στην αλλη. Ε μονο το λευκο αν θυμαμαι καλα "εδινε" σημα. Το αλλο ηταν "νεκρο". Τα αλλαζα μεταξυ τους (πιεζο με μαγνητικα) και παλι εδινε μονο το λευκο. Το αλλο τπτ. Συνεπως δε μου κανει κατι τετοιο. Συμφωνα με την γνωμη φιλου μου, θελω κατι σαν και αυτο. 

 

http://www.shopping.com/xPO-Hosa-Hosa-Stereo-Phone-1-4-Female-to-2-Phone-1-4-

 

ουσιαστικα ενα mono split se duo , κατι σαν ανταπτορας. Τα 2 καρφια κουμπωνουν στις 2 υποδοχες της κιθαρας και η τρυπα δεχεται ενα απλο καλωδιο κιθαρας το οποιο ενωνει αυτο το συστηματακι με την προενισχυση. Ξερει κανεις που μπορω να βρω στην Ελλαδα και ακομα καλυτερα στην Αθηνα τετοιο καλωδιο -ανταπτορακι- ? Ρωταω μηπως εχει κανεις προσωπικη πειρα σε τετοια περιπτωση και ξερει να με βοηθησει καλυτερα. Ευχαριστω

 

 

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποιά κιθάρα έχεις; Συνήθως, οι κιθάρες με μαγνητικό και πιεζοηλεκτρικό σύστημα έχουν και κοινή έξοδο: αυτό σημαίνει οτι το ένα jack παρέχει σήματα ταυτόχρονα και απο τους μαγνήτες και από το πιεζοηλ. σύστημα, τα οποία μπορείς να μιξάρεις όπως θέλεις, απο την ενσωματωμένη προενίσχυση και το άλλο jack παρέχει καθαρά σήμα από το πιεζο, αποκόπτοντας παράλληλα την παροχή πιεζοηλ. σήματος στο πρώτο jack όταν συνδεθεί βύσμα στο δεύτερο. Αν η κιθάρα σου είναι έτσι, είτε χρησιμοποιείς ένα καλώδιο μιξάροντας τα σήματα όπως θέλεις, είτε βάζεις δεύτερο και έχεις δύο ξεχωριστά εντελώς σήματα.

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω την musicman petrucci. Kαι δεν "συνδεονται" καπως οι 2 αυτες θυρες. Πχ οταν συνδεω ενα καλωδιο στην μια εκ των 2 θυρων, η αλλη δε δινει τπτ. Πχ αν συνδεθω στο πιεζο και εχω το switch στο πιεζο.. ολα καλα. Αν γυρισω το switch στα μαγνητικα η κιθαρα δε βγαζει ηχο. Το ιδιο και αντιθετα. Αν συνδεομαι στα μαγνητικα παιζω νορμαλ με το switch στα μαγνητικα. Αν το γυρισω στο Piezo δε παιζει παλι η κιθαρα. Mute λεμε. Τεσπα ετσι ειναι αυτο. Με το καλωδιο ξερει κανεις που θα το βρω ? αυτο με καιει γιατι νομιζω αυτη ειναι η λυση. Απλα δε ξερω που θα το βρω.. και μιας κ δεν εχω paypal και credit card  δε μπορω να κινηθω σε αγορα απο διαφορα σαιτς που το εχουν.

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι που θελεις

http://www.shopping.com/xPO-Hosa-Hosa-Phone-1-4-Female-to-2-Phone-1-4-Male-Y-

το αλλο που εδωσες παραπανω εχει στερεοφωνικο θηλυκο

ετσι με ενα απλο καλωδιο κιθαρας θα παιρνεις μονο το ενα καναλι

(οποτε μια η αλλη)

γενικα θελεις : <<απο δυο καρφια μονοφωνικα σε ενα θηλικο μονοφωνικο>>

ωστε να παιρνεις σημα και απο τα δυο καλωδια με ενα μονοφωνικο καρφι

παντως συνηθως ισχυει αυτο που σου ειπε ο st4rgaz3r

ο διακοπτης δεν εχει μεσαια θεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<<απο δυο καρφια μονοφωνικα σε ενα θηλικο μονοφωνικο>>

Indeed!  ;)

 

Αλλά είναι περιττά κατά την ταπεινή μου γνώμη. Στην Musicman απ'όσο ξέρω συνδέεις το καλώδιο στο "πάνω" jack, έχοντας τον διακόπτη για το πιεζο στην μεσαία θέση, και με τα volume pots μιξάρεις το σήμα απο μαγνητικό <---ενδιάμεσο--> πιέζοηλεκτρικό. Στο πίσω μέρος της κιθάρας έχει ακόμα ένα ποτενσιόμετρο για το level του πιέζο, το οποίο πρέπει να ανοίξεις.

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι αλλο που (φανταζομαι) μπορεις να κανεις...Μπορεις να παρεις ενα απλο ανταπτορακι (απο 1 καρφι σε 2). Ενα μικρο πραματακι ειναι, απο τη μια εχει καρφι και απο την αλλη 2 εισοδους. Το βαζεις στο input του ενισχυτη σου και χρησιμοποιεις 2 καλωδια, ενα στο piezo και ενα για τους μαγνητες.

Αν καταλαβα καλα πως λειτουργει το switching στην κιθαρα σου μαλλον θα δουλεψει. Και δε χρειαζεσαι εξτρα Υ καλωδια, πας σε ενα μαγαζι ηλεκτρονικων και ζητας ενα τετοιο ανταπτορακι (μισο ευρο κάνει).

 

3.5mm%20st%202%20x%201%20jack%20adapter.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οσο ξερω οι ενισχητες παιρνουν εισοδο απο μονοφωνικο σημα οποτε το ανταπτορακι με το στερεο καρφι δεν νομιζω να δωσει και τα δυο καναλια στον amp ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ρε παιδια ο διακοπτης προφανως εχει μεσαια θεση. Οταν εχω καλωδιο στα μαγνητικα, η μεσαια θεση μου δινει ηχο... στο πιεζο Output αυτο δε συμβαινει. Συνεπως για να παιρνω καλο σημα σε μεσαια θεση διακοπτη (πιεζο-διακοπτη, για να μην μπερδευομαστε) πρεπει να ειναι καρφωμενα 2 καλωδια , 1 σε καθε Input της Musicman. Το καλωδιακι που προαναφερατε με τα 2 mono σε 1 mono θα το βρω σε μαγαζι με ηλεκτρονικα η σε μουσικαδικο ? γιατι για το 2ο χλωμο το βλεπω..

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ρε παιδια ο διακοπτης προφανως εχει μεσαια θεση. Οταν εχω καλωδιο στα μαγνητικα, η μεσαια θεση μου δινει ηχο... στο πιεζο Output αυτο δε συμβαινει. Συνεπως για να παιρνω καλο σημα σε μεσαια θεση διακοπτη (πιεζο-διακοπτη, για να μην μπερδευομαστε) πρεπει να ειναι καρφωμενα 2 καλωδια , 1 σε καθε Input της Musicman. Το καλωδιακι που προαναφερατε με τα 2 mono σε 1 mono θα το βρω σε μαγαζι με ηλεκτρονικα η σε μουσικαδικο ? γιατι για το 2ο χλωμο το βλεπω..

σε μαγαζι με ηλεκτρονικα ζητα ακριβως αυτο που σου εγραψα στα εισαγωγικα στο πρωτο μου post ;)

αν δεν το βρεις φτιαχτο μονος σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου