Προς το περιεχόμενο

Μαζεματα σε SG style


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω αυτην την κιθαρα.

την ειχα παρει καποτε απο ebay για 70ευρω+30ευρω.

οταν την παρελαβα ειχε σπασει η ταστιερα στο σημειο που ενονοταν με το σωμα.

 

επειδη αλλα 30 δεν ελεγε λογω κατηγοριας , δεν την εστειλα πισω αλλα μου την κολλησαν κατι φιλοι μου (την πετυχαν πολυ καλα πιστευω, δεν την εχω σεταρει ακομα)

την συνδεσαμε , ξεκουρδιζοταν με τη καμμια και ο ηχος απο τους μαγνητες μια τελειωτικη εξαθλιωση.

την χαρισα σε ενα φιλο να ξεκινησει να μαθει, της εσπασε ο καβαλαρης (το κοκαλακι αν κανω λαθος το ονομα) κ καθοταν σε μια ντουλαπα για 2-3 χρονια.

 

σκεφτηκα οτι με ενα αλλο καβαλαρη (φτηνος πολυ πρεπει να'ναι) κ κανα φτηνο καλο μαγνητακι (ποια? 2 hum) κ αλλα κλειδια ,ισως δεν της αξιζει η ντουλαπα αν παραμεινει μικρο το συνολικο κοστος

 

παντως οση ωρα επεζα χωρις να ξεκουρδιζεται εκτος ενισχυτη την εβρισκα λογο σχηματος κ ειχε κ πολυ τρελλο vibrato (~ 1/2 ημιτονιο στο σκληρο πατημα απο το μαλακο)

 

(μαυρη ειναι σορρυ για τη φωτο)

ποσο πιστευεται οτι μπορει να φτασει μια τετοια λειτουργικη αναβαθμιση ? κλειδια , μαγνητες ,καβαλαρης . (με πρωτο τον καβαλαρη αν δω οτι σεταρετε τα αλλα)

προτεινεται καποια συγκεκριμενα ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://stores.ebay.com/Dangleberry-Music_Guitar-Parts_Pickups_W0QQcolZ4QQdirZ1QQfsubZ4761096QQftidZ1QQtZkm

Πιο φτηνούς-καλούς μαγνήτες, δεν νομίζω ότι θα βρείς...

Καβαλάρη εννοείς το nut? ή το μεταλάκι που κρατάει τις χορδές?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου