Προς το περιεχόμενο

Line6 M13 Stompbox Modeller - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ok παιζω απο το πρωι..το μηχανημα ειναι αλλου δεν υπαρχει..δεν το περιμενα με τιποτα ειδικα στα drives... 8)

 

Μιας και ψάχνομαι και εγώ να αφήσω τα πεταλάκια μου και να πάω σε ένα πολυεφφέ (περιμένω κ το namm 2012 πριν κάνω κάτι), η αίσθηση πώς είναι των εφφέ της πεταλιέρας σε σχέση με αναλογικά καλά πεταλάκια? Σε ρωτάω γιατί τώρα έκανες την αλλαγή οπότε είμαι σίγουρος έκανες τις συγκρίσεις σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ψάχνομαι και εγώ να αφήσω τα πεταλάκια μου και να πάω σε ένα πολυεφφέ (περιμένω κ το namm 2012 πριν κάνω κάτι), η αίσθηση πώς είναι των εφφέ της πεταλιέρας σε σχέση με αναλογικά καλά πεταλάκια? Σε ρωτάω γιατί τώρα έκανες την αλλαγή οπότε είμαι σίγουρος έκανες τις συγκρίσεις σου..

 

Για να μην μπερδεύεσαι, σχεδόν τα μισά πεταλάκια που εξομοιώνει η Μ13 είναι ήδη ψηφιακά ή στουντιακού χαρακτήρα (που δεν θα χρησιμοποιούσες ποτέ live). Και θα ήθελα ειλικρινά να καταλάβω τι εννοείς με τον όρο "αίσθηση". Την αντίδραση στις δυναμικές; To feeling στο χέρι; Γιατί προσωπικά από τα δεκάδες αναλογικά πεταλάκια που πέρασαν από τα πόδια μου, σε ελάχιστα βρήκα έναν τέτοιο χαρακτήρα. Ή μήπως εννοείς τα "ελλατώματα" των αναλογικών που τους δίνουν "προσωπικότητα".

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον καλα για τα "wet" εφε(delay,reverb,chorus κτλ κτλ),δεν το συζητω ειναι κορυφη...πχ εχω το deluxe memory man analog delay και της m13 οχι μονο ειναι ολοιδιο αλλα εχει και πολλες περισσοτερες επιλογες...απειρες επιλογες...

 

γενικα ειναι παρα πολυ απλο στο να πειραζεις ρυθμισεις να αποθηκευεις-αντιγραφεις κτλ...

 

το tuner μια χαρα και γενικη κατασκευη καλη.

 

 

το παρακατω απο μια περιγραφη ενος σε ενα ξενο φορουμ που εχει μια βαση..:

 

"αν εισαι ο τυπος που παιζει στην ..κρεβατοκαμαρα ή σε ενα studio μονος σου και βαλεις τον ..dumble ενισχυτη σου,τα πανακριβα πεταλια σου(KLON-ZENDRIVE κτλ),θα ακουσεις μια διαφορα αναμεσα στην m13 και το .."απλο αναλογικο" σημα στην αλυσιδα σου χωρις πολλα πολλα..

 

ναι εκει υπαρχει διαφορα...υπαρχει ειναι εκει...ενα μικρο digital "puff"....

πιο πολυ αν χρησιμοποιησεις τα compression/drive/distortion "

 

ειναι ομως τοσο μικρη η διαφορα που πραγματικα δεν προκειται να σε χαλασει...οι ηχοι ειναι εξαιρετικοι και εγω που ημουν ο αιωνιος εχθρος των ..digital modelling,τωρα τεινω να γινω μοναδικος εραστης τους...lol

 

σε λιγο εχω προβα και θα τα ακουσω ολα αυτα δυνατα αν και απο ολους οσους διαβαζω ειδικα μεσα στην μπαντα δεν μπορεις να καταλαβεις διαφορα.

 

 

εγω προσωπικα βλεπω να κραταω μονο το rmc wah μου..οχι πως δε ειναι πολυ καλα αυτα που εχει αλλα αυτο ειναι το κατι αλλο...

 

βασικα μη δωσεις πολη σημασια σε αυτο το ..digital puff που ειπα,γιατι πραγματικα αν κανεις σωστες ρυθμισεις ειναι τοσο καλα καποια drives(tubedriver,rat,tubescreamer,facial fuzz κτλ),που παιζει να μη ξαναγυρισεις σε πεταλια...γιατι δεν ειναι μονο το ποσο καλο ηχο βγαζει ειναι και οι συνδιασμοι που μπορεις να κανεις,να εχεις ετοιμα ..pedalboards απο 12 πεταλια το καθενα με 2 πατηματα...

 

must αγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ερώτηση, αλλά πώς να εξηγήσω την αίσθηση με λόγια, είναι σα να προσπαθώ να σου εξηγήσω την όσφρηση σε ένα φόρουμ..

 

Νομίζω το feeling στο χέρι και η αλληλεπίδραση του τρόπου που παίζεις με το πώς αντιδρά το εφφέ κ στη συνέχεια ο ενισχυτής.

 

Παράδειγμα πρόσφατα δοκίμασα για λίγο μια tonelab se σε σχέση με ένα radial trimode κ ένα fulltone ocd που έχω.

Ηχητικά ήταν φοβερή (μπροστά απο λαμπάτο), μπορούσα να βγάλω σχεδόν ίδιο ήχο με τα πετάλια μου, αλλά άλλαζε κατά πολύ η αντίδρασή της σε χαμήλωμα των δυναμικών της πένας παράδειγμα ή με finger picking.

Ενώ με τα πεταλάκια άλλαζε τελείως η αίσθηση και ο ήχος, η tonelab διατηρούσε το χαρακτήρα της χωρίς να μεταφράζει τις αλλαγές του παίξίματός μου όπως τα stomps.

Με άλλα λόγια άλλαζε τον ήχο και δεν προσέθετε σε αυτόν.

Το ίδιο έπαθα και σε σύγκριση παράδειγμα με το waterfall του jam και με το nova modulator της tc. Ενώ είχε τρομερό ήχο, τελείως άλλο feeling..

 

Βέβαια όλα αυτά δυστυχώς δεν τα δοκίμασα μέσα σε μπάντα αλλά μόνος μου, όπου εκεί θα έβλεπα πόσο καλά κάθονται στο σύνολο και πραγματικά αν με κάλυπταν..

 

Συμφωνώ μαζί σου για τα μειονεκτήματα των αναλογικών κυκλωμάτων, αλλά και οι ασπρόμαυρες φωτογραφίες έχουν τη γοητεία τους για κάποιους.

 

Νομίζω Loci είχες και το nova system ένα διάστημα, ποιο θα προτιμούσες ανάμεσα σε Line6 και TC μπροστά από λαμπάτο?

 

EDIT: Αφού πόσταρα είδα και το ποστ του takis το οποίο με κάλυψε ακριβώς στην ερώτησή μου. Και εγώ έχω αποφασίσει να πάω σε πολυεφφέ όπως είπα απλά δεν μπορώ να τα δοκιμάσω όλα και με ψάξιμο στο νετ γίνεται ένας χαμός από απόψεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχητικά ήταν φοβερή (μπροστά απο λαμπάτο), μπορούσα να βγάλω σχεδόν ίδιο ήχο με τα πετάλια μου, αλλά άλλαζε κατά πολύ η αντίδρασή της σε χαμήλωμα των δυναμικών της πένας παράδειγμα ή με finger picking.

 

Κατάλαβα τώρα.

 

Αυτό που περιγράφεις, μέχρι πρότινος δεν το έκανε απόλυτα καλά κανένα ψηφιακό μαραφέτι, πόσο μάλλον κάτι σε consumer level όπως είναι τα Line6, Vox, Digitech, κλπ.

 

Εγώ το βρήκα, προς το παρόν, μόνο στο Axe (Ultra) και το 11R, το οποίο χρησιμοποιώ τώρα. Μάλιστα, χωρίς να έχω δοκιμάσει το Ultra τόσο πολύ, πιθανώς το 11R να το πετυχαίνει περισσότερο (ΑΚΡΙΒΩΣ σαν ενισχυτής). Απ'όσο διαβάζω (και το πιστεύω) το πετυχαίνουν και το Axe-II και το Kemper.

 

Αλλά το να το ζητάς από πεταλάκια ή πολυεφφέ στα 500 ευρώ, νομίζω ότι είναι πάρα πολύ. Και, σημειωτέον, αφορά πεταλάκια που είναι πολύ "σημαντικά" για τον προσωπικό σου ήχο, αλλιώς δεν θα έδινες τόση σημασία στην αίσθηση. Και, τέλος, το πιθανότερο είναι να αφορά και ακριβά και πολύ καλά πεταλάκια, οπότε δεν τίθεται θέμα συζήτησης cost effectiveness.

 

 

Νομίζω Loci είχες και το nova system ένα διάστημα, ποιο θα προτιμούσες ανάμεσα σε Line6 και TC μπροστά από λαμπάτο?

 

Όχι δεν είχα το NS, αλλά γενικά η TC, άσχετα με την εξαιρετική ποιότητα ήχου, έχασε μια τεράστια ευκαιρία μ'αυτό το μηχάνημα. Αν έκανε το routing πιο έξυπνο, θα είχε πολύ περισσότερη επιτυχία. Η Μ13 το σκοτώνει ακαριαία σε επίπεδο features και σε επίπεδο ήχου (θέμα γούστου σε μεγάλο βαθμό) έχει λίγα να ζηλέψει αντικειμενικά.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον smyro στην προβα σε μεγαλες εντασεις ηταν ακομα καλυτερo απο οτι περιμενα...ουτε καλωδια ουτε one spot ουτε τιποτα...ηχος ολα τα λεφτα!

νομιζω οτι η εποχη των πεταλιων τελειωσε...θα δειξει το αμεσο μελλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι η εποχη των πεταλιων τελειωσε...θα δειξει το αμεσο μελλον!

 

Μπα, μη το λες...  ;D

 

Όλο και κάποιο θα υπάρξει που να μην μπορείς να το αλλάξεις.

 

Για μένα τότε που την είχα (και, αν ανατρέξεις στην αρχή του thread, θα δεις ότι πούλησα ένα σκασμό πετάλια όταν την πήρα), ήταν σίγουρα το wah μου (Budda) και το... Deluxe Memory Man. Που, για το δικό μου, δεν κατάφερα να βρω ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίστοιχο μέσα στη Μ13 (έχω το παλιό, δεν ξέρω αν κάνει κάποια διαφορά).

 

Έπιασες ήδη πάντως ένα έξυπνο στοιχείο στη Μ13: σε πολλές περιπτώσεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις συνδιασμούς εφφέ για να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα (π.χ. 2 gain πετάλια, ή σε συνδιασμό με κάποιο compressor ή EQ).

 

Εδώ και καιρό έχω αποφασίσει ότι δεν με ενδιαφέρει η πληθώρα των εφφέ, αλλιώς θα την είχα ακόμη... Αλλά δεν κρύβω πως αν βγάλει η Line6 κάτι ανάλογο σε rack και με λογική τιμή, θα μπω σε πειρασμό.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, μη το λες...  ;D

 

το... Deluxe Memory Man. Που, για το δικό μου, δεν κατάφερα να βρω ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίστοιχο μέσα στη Μ13 (έχω το παλιό, δεν ξέρω αν κάνει κάποια διαφορά).

 

λες ε;; ;D

κοιτα το rmc pisture wah και εγω το κρατησα...αντε να κρατησω και το rc booster και ενα overdrive...3  πεταλια το πολυ δλδ...

 

ναι εχεις δικιο για το memory..ολοιδιο δεν βρηκα αλλα να σου πω την αληθεια δεν το ηθελα κιολας..ακουσα αλλα delay πιο ωραια στην m13..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου