Προς το περιεχόμενο

Line6 M13 Stompbox Modeller - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την ακρίβεια μπορεί, αλλά υπό όρους...

 

μπορει αν δεν θελεις να ανοιγοκλεινεις πεταλια οπως στην TL,αν θελεις οντως δεν μπορει.

 

παντως προσωπικα δεν εχω προβλημα,να σου αναλυσω πως την σεταρω για να δεις αν σε βολευει.... ;D

 

χρησιμοποιω 2 scenes

 

scene 1

 

στη 1η καθετη μπανκα εχω ενα rhythm od,ενα lead οd & ενα fuzz

στη  2η εχω square wave trem,vintage trem & phaser

στη 3η εχω leslie,univibe & chorus

στη 4η εχω medium delay,long delay & long delay με μπολικο feedback  

 

scene 2

 

 

στη 1η καθετη μπανκα εχω ενα wah ,ενα filter οd & ακομα ενα filter

στη  2η εχω ενα rhythm od,ενα lead οd & ενα fuzz

στη 3η εχω leslie,univibe & tremolo

στη 4η εχω medium delay,long delay & long delay με μπολικο feedback

 

το μονο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μου λειπει απο την TL ειναι αυτο που με εχει κανει να την χρησιμοποιω...με θρησκευτικη ευλαβεια δηλ.το εκπληκτικο buffering που κανει στο σημα (προτιμω τον ηχο που εχω με την κιθαρα μου να περναει μεσα απο την TL ακομα και χωρις εφε & μετα στο input του ενισχυτη απο αυτον που εχει καρφι στον ενισχυτη)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ποιο καλο παιδι ξερει να μου πει αν οι αλγοριθμοι στην μ13 ειναι οδοι με αυτους της χ3?

μπορεις να πετυχεις τους ιδους ηχους στο χ3 εχει δοκιμασει κανεις>?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο καλο παιδι ξερει να μου πει αν οι αλγοριθμοι στην μ13 ειναι οδοι με αυτους της χ3?

μπορεις να πετυχεις τους ιδους ηχους στο χ3 εχει δοκιμασει κανεις>?

 

Όχι δεν είναι οι ίδιοι. Είναι σχεδόν ίδιοι (και κατά ένα βαθμό βελτιωμένοι) μ' αυτούς που χρησιμοποιούν τα μεμονωμένα multi pedals της εταιρείας (dm4, dl5, verbzilla κλπ). Επίσης χρησιμοποιοεί πολύ καλύτερους converters και ψηλότερο sample rate.

 

Τρεις βδομάδες τώρα που την έχω, αυτά είναι κατά τη γνώμη μου τα συν και τα πλην της:

 

+ Πολύ καλά delay. Και πολλά. 

+ Δέχεται πάρα πολύ καλά άλλα πετάλια μπροστά, πίσω, στη λούπα

+ Πανεύκολη στη χρήση και στη ρύθμιση

+ No tone sucking. Καθόλου. (με βάση τα αυτιά μου δηλαδή)

+ Σούπερ looper. Αν δεν θες να αποθηκεύεις ήχους, δεν χρειάζεσαι άλλο. Πιο εύχρηστο από π.χ ένα boss rc-2.

 

- Όσο κι' αν προσπάθησα, δεν μπόρεσα να βγάλω ένα mild overdrive ήχο της προκοπής. Έχω τον vox στο 4, έτομο να "σπάσει" και το overdrive της m13 του αλλάζει εντελώς τον χαρακτήρα. Δεν ξέρω, μπορεί απλά να μην "κολλάει" με τον δικό μου ενισχυτή...

- Η αίσθηση στα drives είναι για τα πανηγύρια... ελάχιστες δυναμικές, υπερβολικό κομπρεσάρισμα, στενός ήχος. Γενικά δεν "ακούνε" όπως ακόμα κι' ένα πεταλάκι των 70- 80 ευρώ.. Έχω πάψει πλέον να το ψάχνω. Βάζω μπροστά της ένα άλλο drive και ησυχάζω.

 

Γενικά, πρόκειται για μια αρκετά ποιοτική λύση για κάποιον που θέλει να έχει modulation delays και reverbs, πολλά, παραμετροποιήσιμα, συνδυάσιμα και ευκολοπροσβάσιμα.

Αξίζει επίσης για τους ηχητικούς πειραματισμούς που μπορείς να κάνεις (πώς αλλιώς θα ήξερα πώς ακούγεται ένα lo fi analog delay σε ένα digital και μετά σε ένα triple chorus και όλα αυτά σε ένα sweep echo?)

 

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πώς αλλιώς θα ήξερα πώς ακούγεται ένα lo fi analog delay σε ένα digital και μετά σε ένα triple chorus και όλα αυτά σε ένα sweep echo?

 

:)

 

 

Δικός μου είσαι κι εσύ...  ;D

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλη μια ερωτηση..εχω αυτο απο παλια http://www.euri.gr/online/index.php?target=products&product_id=35680&ref=pathfinder ...

θα μπορει να κανει δουλεια στην μ13 η δεν ειναι συμβατο???αν δεν ειναι συμβατο ποια ειναι η φθηνοτερη λυση μιας και δεν με ενδιαφερει να εχει wah feeling η να ειναι ιδιαιτερα στυβαρο το θελω κυριως για να το χρησιμοποιω ως volume η για κανενα αλλο εφε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, δεν ειναι συμβατό :

 

http://line6.com/community/thread/19057

 

Στις αγγελιες παιζουν συχνά τα Line6 EX-1 στα 35€ περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ειμαι ετοιμος για την αγορα σε καναδυο ωριτσες θα την παραγειλω απο dv μαζι με το pedal της..

οσο λοιπον θα περιμενω να μου ερθει θα ηθελα να ακουσω απο τους κατοχους της καποιες προτιμησεις..

 

ποια εφε χρησιμοποιητε και προτιματε??ποια σας φαινονται πιο ''πετυχημενα''??

μιλαω γενικα για compressors,chorus,delays,drives,wahs κτλ..

 

πχ διαβασα καπου οτι το tube drive το προτιμουν πολλοι σε σχεση με τα υπολοιπα..

οπως και τον tube compressor..

 

οσοι εχετε ψαξει και συγκρινει μεταξυ τους τα διαφορετικα καλουδια που προσφερει το εργαλειο λοιπον..ποια προτιματε??

 

ειναι καθαρα θεμα γουστου βεβαια και εντελως υποκειμενικο αλλα καλο νομιζω θα ηταν να ακουστουν καποιες αποψεις σχετικα με τις προτιμσεις του καθενος και τι του φενεται καλυτερο σε σχεση με καποιο αλλο του ιδιου μηχανηματος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ειμαι ετοιμος για την αγορα σε καναδυο ωριτσες θα την παραγειλω απο dv μαζι με το pedal της..

οσο λοιπον θα περιμενω να μου ερθει θα ηθελα να ακουσω απο τους κατοχους της καποιες προτιμησεις..

 

ποια εφε χρησιμοποιητε και προτιματε??ποια σας φαινονται πιο ''πετυχημενα''??

μιλαω γενικα για compressors,chorus,delays,drives,wahs κτλ..

 

πχ διαβασα καπου οτι το tube drive το προτιμουν πολλοι σε σχεση με τα υπολοιπα..

οπως και τον tube compressor..

 

οσοι εχετε ψαξει και συγκρινει μεταξυ τους τα διαφορετικα καλουδια που προσφερει το εργαλειο λοιπον..ποια προτιματε??

 

ειναι καθαρα θεμα γουστου βεβαια και εντελως υποκειμενικο αλλα καλο νομιζω θα ηταν να ακουστουν καποιες αποψεις σχετικα με τις προτιμσεις του καθενος και τι του φενεται καλυτερο σε σχεση με καποιο αλλο του ιδιου μηχανηματος..

 

Χάρη, είμαι σίγουρος ότι έχεις διαβάσει πως τα delays/reverbs της Μ13 είναι, κατά γενική ομολογία από πολύ καλά ως φανταστικά, πως τα φίλτρα της είναι καλοσχεδιασμένα και ενδιαφέροντα, ενώ για τα modulation είναι γενικά θέμα γούστου (και είναι φυσικό, και στα αναλογικά πετάλια του είδους ισχύει).

 

Εγώ θα σταθώ στα "κίτρινα" εφφέ, δηλαδή compressors, OD/Dist και Eq.

 

Η βασική παρατήρηση είναι πως τα εφφέ αυτά έχουν κατά κανόνα περισσότερες ρυθμίσεις από τα αναλογικά αντίστοιχά τους. Το Screamer για παράδειγμα δεν έχει ένα απλό "tone" αλλά και μπάσσα/πρίμα. Κατά συνέπεια μπορείς να τα ρυθμίσεις ώστε, να μη μοιάζουν σώνει και καλά με τα αναλογικά "ίδια", αλλά να έχουν πολύ χρήσιμο ήχο δε.

 

Το Screamer μου αρέσει σε ήπιες ρυθμίσεις (ό,τι αναφέρω, μόνο μπροστά σε λαμπάτο), το Tube Driver και εμένα είναι από τα αγαπημένα μου, ενώ μου άρεσαν οι ήχοι που έχω βγάλει με διάφορα fuzz. Εδώ δεν έχουμε "συμπεριφορά" fuzz βέβαια, αλλά ο ήχος πείθει με το παραπάνω.

 

Επίσης μην ξεχνάς τους συνδιασμούς: π.χ. Screamer με κάποιο Distortion μαζί. Η Compressor μπροστά ΚΑΙ πίσω από κάποιο Distortion. Ή ένα παραμετρικό eq στο τέλος της αλυσίδας.

 

Εν συντομία, μην ψάχνεις ποιο είναι το πιο δημοφιλές, ψάξε μόνος σου και μην κολλάς στο ποια πετάλια "αντιγράφουν", δες το σαν γενική κατεύθυνση μόνο, και φτιάξε τους δικούς σου ήχους.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενω να ερθει το εργαλειο να γουσταρουμε..ευχαριστω ολους για τις απαντησεις μεχρι τωρα και Bασιλη thnx για το π.μ. και κυριως και για τ αναλυτικα post σου που βοηθησαν πολυ...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρήγορη απάντηση αν είναι εύκολο παιδιά γιατί είμαι έτοιμος να την παραγγείλω μαζί με ένα Laney VC15-110. Θα παίζει καλά με το συγκεκριμένο ενισχυτή?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου