Προς το περιεχόμενο

Line6 M13 Stompbox Modeller - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι σίγουρος αν έχει συζητηθεί σε αυτό το thread, είναι και 30 σελίδες, αλλά τι expressions χρησιμοποιείτε στην m13 εκτός από το ψιλό απαράδεκτο της Line6?

 

Γιατί ρε Πάρη... τσίπικο ναι, αλλά τη δουλειά του την κάνει... είναι πιο γερό απ'όσο φαίνεται.

 

Anyway, το (μακράν) καλύτερο το βγάζει η Mission:

 

http://www.mission-engineering.com/Mission-Engineering/Products.html

 

(EP1-L6)

 

Έχει αίσθηση και λογική wah. Ωστόσο και πολλά άλλα από τη Roland, την Ernieball, κλπ παίζουν μια χαρά.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

και εγω το σκεφτομαι τι θα κανω.

δεν ειναι οτι ειναι μη λειτουργικη ετσι οπως ειναι!

σκεφτομαι ειτε να την κρατησω και αν χειροτερεψει να την στειλω πισω, η καποια στιγμη να της αλλαξω ολα τα διακοπτακια εγω.

 

Δοκίμασε ένα σπρευ επαφών με τεφλόν.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καπου σερβις για Μ13?

Τα διακοπτακια τα χουν παιξει αλλα δεν ειναι αυτο το προβλημα καθως την εχω σε ρακ και την ελεγχω με skrydstrup sc-1.

Το προβλημα ειναι οτι στο ασχετο την ωρα που παιζω μου αλλαζει τα settings...

γενικα ειναι απιστευτο μηχανημα στα ΟD και μετριο προς καλο σε ολα τ αλλα..

Ελπιζω να το εξελιξει και μην βγαλει καμια κονσερβα με 100 προσομοιωσεις ενισχυτων κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εχω σε ρακ και την ελεγχω με skrydstrup sc-1.

 

δηλαδη τι ακριβως κανεις?

εχεις φτιαξει τον ηχο σου απο πριν και απλα χρησιμοποιεις αυτο το μαραφετι για να αλλαζεις τους ηχους?

 

ρωταω γιατι με ενδιαφερει το ζητημα.

με κινδυνο να πεταξω χοντρη βλακεια, αναρωτιεμαι αν γινεται να αγορασεις κατι τετοιο

http://www.thomann.de/gr/roland_gfc50_midi_controller.htm

η ακομα καλυτερα κατι τετοιο

http://www.thomann.de/gr/behringer_fcb_1010.htm

μιας και εχει και δυο πεταλια που αν δουλευουν θα με γλυτωσουν απο την αγορα των εξπρεσιον που δεν εχω παρει ακομα!εκτος αυτου, με εξυπηρετει πολυ που ειναι ολα σε σειρα και οχι σε τρεις σειρες οπως η μ13.

 

γνωμες κανεις?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχει καταλάβει κάποιος αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την m13 σαν Midi foot controller ώστε να μπορώ να ελέγχω το ableton live με την εφαρμογή του Midi learn που έχει (το ableton). Αν έχω καταλάβει καλά η m13 μπορεί να στείλει midi commands μέσω του scene Mode. Δεν είχα χρόνο να διαβάσω καλά το manual για αυτό το θέμα, πάντως αν γίνεται αυτό είναι άλλο ένα + της m13

 

αυτός π.χ κάπως έτσι την χρησιμοποιεί νομίζω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

μολις ανακαλυψα οτι το προβλημα με το hum που ειχα δεν ειναι τελικα του πεταλιου αλλα της πεταλιερας!!!!!!

 

και συγκεκριμενα με τη λουπα της...!!!!

 

επαιξα με το πεταλι μονο του και δεν ειχε καθολου hum....μετα το εβαλα σε σειρα με τα αλλα πεταλια που χρησιμοποιω στο rig μου...καθολου hum...εμενε η πεταλιερα...το συνδεω σε σειρα με την πεταλιερα παλι καθολου hum....

 

μολις το ξαναεβαλα στη λουπα της (ετσι το χρησιμοποιω) μου εβγαλε θορυβο..!!!

 

αρα το προβλημα ειναι στη λουπα....

 

τι κανω ομως τωρα???τι μπορει να φταιει???

βοηθεια απο τους εμπειροτερους..!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως μολις ελυσα το προβλημα διαβαζοντας καποιες σελιδες σε ξενα φορουμ που ειχαν το ιδιο προβλημα...!

 

το hum ηταν γιατι το τροφοδοτικο της πεταλιερας ηταν πολυ κοντα στην λουπα μαζι με τα καλωδια και το πεταλι (τα ειχα ολα fix πολυ κοντα στο pedalboard μαζι με το τροφοδοτικο)...μολις εβγαλα το τροφοδοτικο απο τη θεση του και το απομακρυνα απομακρυνθηκε και ο θορυβος...και μαλλον αυτο νομιζω ειναι ηλεκτρολογικος κανονας γενικα οχι μονο για την συγκεκριμενη πεταλιερα..

 

επομενως να η λυση σε οσους αντιμετωπισουν το ιδιο προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δοκίμασε ένα σπρευ επαφών με τεφλόν.  ;)

 

άλλος ένας ομοιοπαθής...teflon γιατι; επειδή το δοκίμασες ή έχει κάποια εξτρα ιδιότητα απο τα κλασικα πχ wd 40;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλος ένας ομοιοπαθής...teflon γιατι; επειδή το δοκίμασες ή έχει κάποια εξτρα ιδιότητα απο τα κλασικα πχ wd 40;

 

Το WD απλώς θα διώξει την υγρασία (ποια υγρασία?). Για επαφές υπάρχουν ειδικά σπρέυ που επικάθονται στις επιφάνειες.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Σχετικά με την προσομοίωση καμπίνας στην m13 για δοκιμάστε να βάλετε το Mid Focus EQ

μετά το drive στη σειρά και απευθείας στην κάρτα ήχου ...

Αν βάλεις και ένα ακόμη EQ μετά στη σειρά με λίγο ψάξιμο το φέρνεις.

Εγώ ηχογράφησα έτσι χρησιμοποιώντας το Line 6 Distortion και Mid Focus EQ με πολύ καλά αποτελέσματα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου