Προς το περιεχόμενο

Line6 M13 Stompbox Modeller - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

genius μου,απλα απο περιεργεια,υπαρχει κατι αντιστοιχο με την m13 αλλα να εχει μονο τα "wet" εφε της m13 χωρις δηλαδη τα overdrive-fuzz-distortion κτλ και να λειτουργει στα ποδια σου σαν ..πεταλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Μπα... αν υπήρχε θα είχε κάνει πάταγο. Με τη Μ13 η μαγκιά είναι πως μπορείς να τη χρησιμοποιείς είτε με presets είτε σαν μια συλλογή από πετάλια, οπότε βάζεις ό,τι εσύ θέλεις.

 

Από άποψης ποικιλίας (όχι ποιότητας ή "βάθους", να εξηγούμαι), η μόνη εναλλακτική είναι να έχεις διάφορα πολυ-πετάλια τύπου Strymon, Eventide, κλπ, ελεγχόμενα με MIDI και κάποιο switcher να τα επιλέγεις, ή ανάλογα rack και MIDI controller. Ναι, σαφώς η ποιότητα σε μια τέτοια λύση είναι αλλού, αλλά για ποιους και που; Και πόσο;  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

genius μου,απλα απο περιεργεια,υπαρχει κατι αντιστοιχο με την m13 αλλα να εχει μονο τα "wet" εφε της m13 χωρις δηλαδη τα overdrive-fuzz-distortion κτλ και να λειτουργει στα ποδια σου σαν ..πεταλι;

 

έτσι λειτουργώ εγώ τη Μ9, αλλά το "σαν...πετάλι" ικανοποιείται μάλλον από το Μ5.

 

(οφτόπικ : στον κόσμο που ζω η Μ13 και η Μ9 είναι θηλυκά, ενώ το Μ5 ειναι ουδέτερο ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(οφτόπικ : στον κόσμο που ζω η Μ13 και η Μ9 είναι θηλυκά, ενώ το Μ5 ειναι ουδέτερο ;D)

 

χαχαχα..και εμενα ετσι μου βγαινει ρε..

στην m9 δεν σε ενοχλει λιγο που εχεις μονο μια οθονη για ολα;και αν ειχα διαβασει καλα για να εχεις tuner στην m9 πρεπει να το πατας συνεχομενα οσο κουρδιζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην m9 δεν σε ενοχλει λιγο που εχεις μονο μια οθονη για ολα;και αν ειχα διαβασει καλα για να εχεις tuner στην m9 πρεπει να το πατας συνεχομενα οσο κουρδιζεις;

 

ναι με ενοχλεί, αλλά περισσότερο με ενοχλεί που δεν μπορώ να βάλω όνομα στα presets μου.

Και για το tuner πρέπει να πατήσεις 2 κουμπηά μαζί, αλλά αυτό που ενοχλεί όντως είναι οτι για να μπεις στο looper πρέπει να πατήσεις ένα κουμπή για λίγη ώρα (ουσιαστικά δεν σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις το εξαιρετικό λουπερ της σε λάιβ).

 

Ρε συ TGL δεν είχε βγει ένας εξωτερικός κοντρόλες για τη Μ9 για να χειρίζεσαι το λουπερ χωρίς να χρειάζεται να βλαστημάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ TGL δεν είχε βγει ένας εξωτερικός κοντρόλες για τη Μ9 για να χειρίζεσαι το λουπερ χωρίς να χρειάζεται να βλαστημάς?

 

Δεν έχω ιδέα.  :-\

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα.  :-\

 

e;isai άσχετωσ. Εψαξα λίγο και βρήκα οτι το looper μπορεί να ελεγχθεί μέσω midi controller (μετά είδα κάτι που λένε για bugs κλπ κλπ κλπ κλπ και πέθανα). Ουφ.

 

edit :

 

ξέχασα να βαλω τα λινκς αν δε βαριεται καποιος να ασχοληθει.

 

http://line6.com/support/message/147336

http://www.talkbass.com/forum/f36/midi-controller-use-line6-m9-646228/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να το έχω ξανασημειώσει, αλλά πέρα από την πολύ καλή έως εξαιρετική εντύπωση που μου έχουν κάνει όλα τα εφφέ της M13 πλην της "βρώμας", η ίδια η "βρώμα" της ποτέ δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα... (σαν σύνολο αλλά και στα επιμέρους σημεία της).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ανεβασεις τα μπασα αρκετα,ανεβασεις και τα μεσαια,χαμηλωσεις λιγο τα πριμα και βαλεις το gain απο 12 εως και το πολυ 2 η ωρα πολλα τα πιο πολλα(tube driver,tubescreamer,classic distortion,heavy distortion)ακουγονται αξιοπρεπεστατα..οκ δεν ειναι οπως ενα καλο πεταλι αλλα ακουγονται πολυ καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου