Προς το περιεχόμενο

Θέλω ήχο Killswitch Engage


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

ακομα ενα βιντεο!

αυτον λεω να παρω..

το παλικαρι δεν κανει χρηση εφε και λεει οτι εχει στοκ μαγνητες που δεν ειναι καλοι...

παρολα αυτα αν και παιζει το σημειο που θελω απο ηχο το πλισιαζει παρα πολυ...

με τους μαγνιτες μου θα ακουγεται καλυτερα?ιπαρχει περιπτωση να το συνδιασω καπως με το μεταλ ζον και να  πλησιασω ακομα λιγο?

Γενικα να πω δεν θελω να βγαλω τον ηχο τους για να παιζω το κομματι αυτο...

παιζω σε ντροπ ντο και θελω να βγαλω εναν τετοιο ηχο για να παιζω με την μπαντα μου...

μου κανει κατι ξερο αυτος ο ηχος..κατι παρτα στην μαπα να πουμε χαχα :P :P

 

 

το βιντεο το εχω δει!αλλα τσεκαρε αυτο που παρεθεσα!

οτνως πλισιαζει!

μιπως εχεις ιδεα ποσο κανει στην ελλαδα ο βαλβκινγκ με το 1 δωδεκαρι ηχειο? ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για το αν μπορεί όντως να σταθεί μόνος του, καλύτερα θα σου πει κάποιος που έχει παίξει με τον συγκεκριμένο ενισχυτή, πάντως από το YouTube βλέπεις ότι σίγουρα έχει γκαζια άλλα ίσως να ήθελε λίίίίγο σπρώξιμο ακόμα.

 

Σίγουρα το ότι έχεις emg βοηθάει πολύ, αλλά ακόμα και στην περίπτωση που ο ενισχυτής δεν τραβάει μόνος του, μπορείς αν βάλεις στην αλυσίδα σου και κάποιο πετάλι distortion, είτε εξ'ολοκλήρου στο καθαρό κανάλι, είτε για να boostάρεις τα βρώμικα σου (με την δεύτερη επιλογή να είναι πιο πιθανή αν κρίνω από τον ήχο στο YouTube).

 

Ενισχυτές Peavey, αν θυμάμαι καλά φέρνει η Omikron στο κέντρο της Αθήνας, αλλά μπορείς να φέρεις και από έξω:

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_112_gitarrencombo.htm

 

και δίνεις άλλο ένς 90άρι για περισσότερο headroom..:

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_212.htm

 

 

To keep you is no benefit. To destroy you, no loss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως βαλω και κατι απο το μεταλ ζον πανω του!

απλα δεν εχω ιδεα ποσο κανει αυτος ο πιβι στην ελλαδα!

 

http://www.dv247.com/invt/37606/

\

 

http://www.dv247.com/invt/46762/

 

 

ποιον απο τους δυο λες για καλυτερη λυση!?

τον θελω για προβες και λαιβ χωρις να εχω προβλημα εντασης

η τιμες απο εδω ειναι παρα πολυ κατω αποτι φαινεται και λεω να τον παρω απο εκει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πρόβες και live θα σε καλύψει άνετα, φαντάσου ότι μετά δυσκολίας θα τους ανοίγεις ακόμα και σπίτι.!

 

Όσο για το ποιον ενισχυτή θα πάρεις είναι καθαρά δικό σου θέμα. Αυτός με τα 2 μεγάφωνα προφανώς θα έχει περισσότερο headroom, αλλά θα έιναι δυσκολότερο να μετακινηθεί, και ίσως να φαντάζει <<υπερβολή>> αν σε καλύπτει ο 112. Από την άλλη, αν δεν σε πειράζουν αυτά και μπορείς να σκάσεις άλλα 60κάτι euros, χτύπα τον..!

 

Τέλος, θα σου πρότεινα να πας με την κιθάρα σου τουλάχιστον να τον δοκιμάσεις για να δεις και ο ίδιος αν όντως σου κάνει..!! Τότε που τον έψαχνα Ελλάδα δεν τον είχα βρεί, αλλά δεν χάνεις και κάτι να ρωτήσεις. Όχι τίποτα άλλο, να μην πάρεις και γουρούνι στο σακί..!

To keep you is no benefit. To destroy you, no loss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δικιο εχεις φιλε μου!

ακριβως τις ιδιες σκεψεις εκανα και εγω!

απλα ρψτησα γιατι βλεπω διαφορα στιςς λαμπες ο 212 εχει περισσοτερες!

αυτο ειναι για να καλθφθει το δευτερο ηχειο? η προσφερει και κατι αλλο στον ηχο?

βασικα με το δευτερο 12αρη θα καθαριζει καπως ο ηχος ετσι δεν ειναι?

αλλα με τρομαζει το θεμα ενταση..γιατι λενε οτι 30 βατ λαμπα ειναι δυνατα σαν 75 τρανζιστορ οποτε 100 βατ λαμπα δεν θα ειναι τρελα δυνατα?

απο την αλλη τι με χαλαει 60 ευρο για να εχω καλυτερο καθαροτερο και δυνατοτερο ηχο αν χριαστει...?

 

οσο για την μεταφορα  δεν εχω προβλημα μονιμα στο στουντιο μας θα ειναι και σε λαιβ θα μετακινιθει με αμαξι οποτε...κλαιν ;D

 

εχεις να προτινεις καποιον αλλον λαμπατο για μεταλ σε αυτα τα λεφτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. χρειαζεσαι scooped ηχο = πολλα μπασα, πολλα πριμα και σχεδον καθολου μεσαια

2. με τρανζιστορ πεταλια-ενισχυτη τετοιο πραμα δεν βγαινει (απο προσωπικη εμπειρια)

3. θες τουλαχιστον ενα 12" καλο ηχειο (μεγαφωνο, δεν ξερω ποια ειναι η σωστη λεξη lol) για να βγει

4. καθαρος ηχος στον amp και ενα ΚΑΛΟ λαμπατο πεταλι με ΠΟλλα κιλα βρώμας παλι.

 

conclusion :: FULL λαμπα!! και D κουρδισμα ή 7αχορδη για να ερθει κ ο  Εωσφόρος  να σε απολαύσει

 

Υ.Γ.

(με παρα πολυ καλα: amp,distortion pedal και καμπινα. Ακομα και με tele βγαζεις τετοιο ηχο!!)

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια!

συγνωμη που δεν απαντησα στο προηγουμενο μου θεμα αλλα δεν μπορω να το βρω  :o :o :o

 

Σε λιγοτερο απο 2 εβδομαδες εχω λαιβ!

και... εχω ενα προβλημα με το ηχο μου...

η κιθαρα μου ειναι μεταλο κιθαρο....

μαονι σωμα μαονι μπΡατσο εβενος ταστιερα με  quilted maple top(  δεν γνοριζω ελληνικη ονομασια για αυτον τον τιπο σγενδαμιου)

απο μαγνητες εχει  πανω  active emg 81/85

 

και απο πεταλια εχω ενα  boss super chorus  ena boss ds1 keeley moded kai ena boss mt2 metal zone.. + digitech death metal

 

συγνωμη αν γινομαι κουραστικος...αλλα μιπως μπορει να μου προτινει καποιος μερικες ρυθμισεις?

εχει μερικες μερες τωρα δεν μπορω να βρω ηχο μεσα απο το  ds1 kai to chorus

τα τραγουδια που θα παιξουμε εινια 1) green day- holiday  2) monster magnet -space lord 3)scars on broadway -they say 4) kapoio apo stone sour h kai to  bat country apo avenged sevenfold!

 

  μπορει καποιος εμπειρος να με βοηθισει γιατι εχω χαθει λιγο?

με την αλλη μπαντα που παιζουμε ντεθ  εχω βρει αξιοπρεπεστατο ηχο μεσα απο  to super chorus kai to metal zone  αλλα για πιο χαλαρη φαση τιποτα >:( >:() ευχαριστω προκαταβολικα!

 

υ.γ ευχαρστω και ολα τα παιδια που απαντησαν στο προηγουμενο μου θεμα! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα......

 

Καταρχάς δεν μας είπες τι παίζει από ενισχυτή. Γιατί μόνο του το μεταλ ζοουν δε βγάζει ήχο.

 

γιατί έχεις δοκιμάσει να το βάλεις καρφί σε κονσόλα;;; (χάλια αλλά ήχο βγάζει :P)

 

εγω στο mt-2 παίζω με 60-65% gain

στο eq μπασα στο φουλ treble 60-70%

mid freq 80% mid  60%

και μου αρέσει ο ήχος ...

έχει βέβαια λίγη βρώμα αλλά όσο και αν έψαξα αυτός μου άρεσε ποιό πολύ από όλους..

( τα presets που προτείνει το manual είναι χάλια...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα......

 

γιατί έχεις δοκιμάσει να το βάλεις καρφί σε κονσόλα;;; (χάλια αλλά ήχο βγάζει :P)

 

εγω στο mt-2 παίζω με 60-65% gain

στο eq μπασα στο φουλ treble 60-70%

mid freq 80% mid  60%

και μου αρέσει ο ήχος ...

έχει βέβαια λίγη βρώμα αλλά όσο και αν έψαξα αυτός μου άρεσε ποιό πολύ από όλους..

( τα presets που προτείνει το manual είναι χάλια...)

 

 

δεν εχω δοκιμασει οχι!...

αλλα θα με βγαζει το μεταλ ζον για τετοιο ηχο.?

ειναι πολυ καφροπεταλο αρκετη βρωμα!

 

οσο για ενισχυτη δεν ξερω τι θα εχουν εκει αλλα θα ειναι καλος ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου