Προς το περιεχόμενο

Ποιό από αυτά τα πετάλια-προενισχυτές?


NoIzY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά, θέλω να αγοράσω ένα πετάλι-προενισχυτή για ηχογραφήσεις (και χρήση με cab impulses) αλλά και για χρήση με τελικό και καμπίνα..

 

Η μουσική για το οποίο θα το χρησιμοποιήσω είναι heavy/power/thrash metal (με μια προτίμηση στον ήχο των nevermore) ενώ το budget μου είναι 300 ευρώ...

 

Μέχρι στιγμής έχω ακούσει τα Tech21 SansAmp GT2 και το California της ίδιας εταιρείας από τη σειρά character... Μπορώ να πω πως ο ήχος μου άρεσε πολύ, απογοητεύτηκα όμως από το γεγονός ότι δεν απενεργοποιείται η προσομείωση καμπίνας... Έχει κανείς κάποιο SansAmp να μου πει περισσότερα για τα πετάλια αυτά?

 

Τα άλλα πετάλια που έχω τσεκάρει από το διαδίκτυο αλλά δεν έχω ακούσει ακόμα είναι τα:

 

- Seymour Duncan Twin Tube Mayhem

- Krank Distortus Maximus

- Fulltone GT500 

 

Τα 2 τελευταία όμως δεν ξέρω αν μπορούν να λειτουργήσουν ως προενισχυτές...

 

 

Έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε? Κάποιο που να μην είσαι σε μορφή πεταλιού?

 

Ευχαριστώ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/tech_21_psa1.htm  ακριβοτερο για το budget σου, ρακ φαση προφανως... αλλα φοβερες δυνατοτητες και απιστευτος ηχος. Εχεις την ικανοτητα ρυθμισης ολων των βασικων παραμετρων και με ενα κλικ τα αποθηκευεις. Νομιζω οτι προκειται μια παρα πολυ καλη προενισχυση για τα λεφτα της με 100% αναλογικο κυκλωμα και χωρις κανενα ψηφιακο κομματι εκτος απο τη διαδικασια του "saving". Κοινως ο ηχος ειναι δυναμη !

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση... Δεν αμφιβάλλω ότι ο ήχος θα είναι τούμπανος, έχω ακούσει κι εγώ τα καλύτερα για το μηχάνημα αλλά είναι πολύυυυυ πάνω από αυτά που μπορώ να δώσω... :(

 

Καμιά άλλη πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, ένα ακόμα πετάλι που χρίζει αναφοράς είναι το Blackstar ΗΤ-DistX το οποίο είναι λαμπάτο, έχει δεύτερο output με προσομοίωση καμπίνας και σου δίνει την δυνατότητα να πλησιάσεις ήχους Mesa..

 

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_distx.htm?sid=6e09be304004d3e22515faa4faef1385

 

(αν και ένας φίλος είχε παρατηρήσει σε σχετικά παλαιότερο live Νevermore ότι έπαιζαν με POD XT Ρro - το rack version δηλαδή) :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sansamp gt2 είναι πολύ καλό πετάλι και βγάζει πάρα πολύ καλούς και καθαρούς ήχους σε αυτό που θες.

Τον καλυτερο συνδιασμό μπορείς να τον κάνεις με το αντίστοιχο power engine της ίδιας εταιρείς.

Σε κονσόλα το χω χρησιμοποιήσει μια φορά πριν χρόνια (που ήμουν άπειρος) και τζιτζίκιζε πολύ. Ισως, να έκανα και κάτι λάθος. Κάποιος άλλος αν ξέρει θα σου πει καλύτερα.

 

Πάντως, σε συνδιασμό με τελικο/καμπίνα δεν θα σε απογοητεύσει καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Seymour Duncan μπορεί να λειτουργήσει και σαν preamp, και σαν πετάλι. Το Krank και το Fulltone όχι (με τη λογική ότι είναι φτιαγμένα για να παίζουν επάνω σε κιθαριστικούς ενισχυτές, αν και κανείς δεν σε εμποδίζει να τα χρησιμοποιήσεις σαν preamps). Έχω παίξει με το Fulltone (την πρώτη έκδοση του Αυγούστου 2007) και με το Seymour Duncan και δεν μου άρεσε κανένα από τα δυο. To Seymour Duncan θα σε φέρει πιο κοντά στους ήχους που θες, το Fulltone καθόλου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου