Προς το περιεχόμενο

Ποιό από αυτά τα πετάλια-προενισχυτές?


NoIzY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε κονσόλα το χω χρησιμοποιήσει μια φορά πριν χρόνια (που ήμουν άπειρος) και τζιτζίκιζε πολύ.

Χμμμ... Αυτό μόνο ως θετικό μπορώ να το δω και θα σου εξηγήσω ακριβώς τι εννοώ... Κάθε πετάλι, αν το συνδέσεις απευθείας σε κονσόλα θα τζιτζικήζει (αφού δεν παρεμβάλλεται amp simulator)... Το GT2 έχει ενσωματωμένο amp simulator που προσωπικά θα ήθελα να ΜΗΝ υπάρχει ώστε να κάνω χρήση με cab impulses.. Αλλά απ ό,τι φαίνεται, το simulator του GT2 δεν αντικαθιστά την καμπίνα (αλλιώς δε θα ακουγόταν ωραίο εάν το συνέδεες μπροστά από ενισχυτή, αντιθέτως θα ακουγόταν καλά, χωρίς να τζιτζικίζει, συνδέοντάς το σε κονσόλα) άρα μάλλον μου κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπαν ότι το amp simulator που έχει δε θα εμποδίσει να κάνω τη χρήση που θέλω, δεν επιδρά έντονα στον ήχο..

 

 

Εάν έχει κανείς καμιά άλλη πρόταση ας την πει.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.

Επειδη ημουν ακριβως στην ιδια θεση που εισαι τωρα εσυ,οσον αφορα τον ηχο που ζητας για το συγκεκριμενο ειδος μουσικης και ποιο συγκεκριμενα ζητουσα γκαζια τυπου Metallica απο Master/...and justice , ριξε μια ματια στην πεταλιερα που ετοιμαζω  για να καταλαβεις ποιο πεταλι ειναι αυτο που πρεπει να παρεις.

Μαλιστα ηταν τοσο θε'ι'κο και παραμετροποιησιμο που πηρα αλλο ενα ιδιο για τα lead τυπου Satriani που θελω ;)

 

http://i269.photobucket.com/albums/jj54/psihiatros/001-1.jpg

 

Πιστεψε με, ΔΕΝ θες κατι αλλο περα απ'αυτο!

(αρκει να'χεις την σωστη κιθαρα και ενα καλο λαμπατο ενισχυτη,εγω πχ.εχω ενα jtm30 Marshall  :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι αυτο ειναι ενα απ'τα σημαντικα στοιχεια του πεταλιου, που συντελει στο τελικο αποτελεσμα του ηχου που επιθυμουμε.(εγω τουλαχιστον..)

Κοιτα,

εγω το εχω μπροστα απ'τον ενισχυτη(οχι στο fx loop και τετοια,μαλιστα οταν το εκανα αυτο μου σφυριζε), και βεβαια εχε υποψιν σου πως για να βγαλεις τον ηχο που ΕΣΥ ζητας πρεπει,εκτος απ'τα ποτενσιομετρα στο πεταλακι,να πειραξεις και τα ποτενσιομετρα στον ΛΑΜΠΑΤΟ, ενισχυτη σου.Γιατι αλλος θελει περισσοτερα ή λιγοτερα μπασσα,μεσαια, πριμα κ.τ.λ στο γκαζι του και παει λεγοντας.. Και μην ξεχνας οτι πρεπει να'χεις μια κιθαρα με high outpout humbuckers  ;) Tα κλασσικα συστατικα δηλαδη, που χρειαζεται ενας σωστος γκαζατος μεταλ ηχος.

Αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου