Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με TCelectronics konnect 8


ozmo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πηρε ενας φιλος μου μια εξωτερικη καρτα ηχου της TCelectronics το μοντελο konnekt 8 (firewire). Το προβλημα ειναι οτι εκει που παιζει ωραια και καλα εντελως ξαφνικα ο ηχος κανει διακοπες. το κυριο προβλημα ειναι οτι καποιες φορες ενω δουλευει στο sonar κανει dropouts. Δοκιμασε και το cubase για αλλαγη (το εδινε μαζι με την καρτα) αλλα τα ιδια. Επισης μπορει να παιζει ενα κομματι το winamp και ενω ανοιγει ενα site να κανει διακοπες και το προβλημα ειναι ακομη πιο εντονο οταν παιζει Guild Wars. Εντωμεταξυ

οταν καναμε το install βγηκε προειδοποιηση που ελεγε κατι για compability

με τα windows (το λειτουργικο που απαιτειται ειναι windows xp και αυτο εχουμε φυσικα)

Το πρωτο πραγμα που καναμε περα απο το update στους drivers ηταν να παρουμε pci καρτα με θυρες firewire.

 

Μετα δοκιμασαμε την καρτα σε αλλο υπολογιστη οπου και εκανε τα ιδια

 

( οι απαιτησεις της καρτας ειναι πολυ πιο κατω απο και απο τα δυο pc)

 

Σε περιπτωση που ειναι θεμα επεξεργαστη δοκιμασαμε να κανουμε πολλες εργασιες ταυτοχρονα πχ audition 4 recordings 3 playback,ανοιγαμε το photoshop, winamp, guitar rig ταυτοχρονα .παρ΄ολα αυτα δεν υπηρξε κανενα προβλημα.

 

 

 

Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει???

ειναι θεμα software h hardware ??

Υπαρχει περιπτωση να ειναι προβληματικη η καρτα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανες την τύχη σου...

πιθανότατα η κάρτα ήχου με τους χειρότερους drivers που κυκλοφόρησε ποτε.

6 μήνες μετά την κυκλοφορία της και οι drivers ούτε σε beta μορφή δε μπορεί να χαρακτηριστεί οτι βρίσκονται...

 

το sonar ξεχασε το μεχρι το επόμενο update, κατά τ'άλλα αν έχεις διάθεση και χρόνο διάβασε όσο πιο πολύ μπορείς απο το σχετικό thread στο harmony central : http:// http://acapella.harmony-central.com/forums/forumdisplay.php?f=98 .όσοι δεν τραβούν τα μαλλιά (και τα βυζιά τους) απο απόγνωση,το έχουν πάρει στην πλάκα...

 

εγώ έχω την 24d (με τα εφφέ τα οποία δε λειτουργούν καν) και δε δουλεύει σωστά ουτε σε pc ,ούτε σε mac...

-ασε που το πραγματικό latency είναι πάντα σχεδόν διπλασιο κ τριπλασιο απο αυτό που γράφει στο panel.

-ασε που όταν βάζω την κιθάρα (καρφί) ακουγεται λες και έχω ενεργοποιήσει flanger+delay...

-άσε που ακόμα και ένα mp3 να κούσω ο ήχος διακόπτεται...

-ασε που μερικές φορές το λειτουργικό δεν την αναγνωρίζει καν

....

........

.............

 

υγ:tc electronic,χειρότερο support ever!

 

φιλικά johnnyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι ο φιλος του ozmo.. το θυμα της υποθεσης δηλαδη!

johnyk απλα με εχεις φρικαρει.. το link που εδωσες το εχω ψιλοτσεκαρει ηδη αλλα δε θα ελεγα οτι με βοηθησε σε κατι. Aν ισχυουν αυτα που λες (που ειναι το πιθανοτερο πλεον) δε μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατον να βγαινει στην πωληση ενα προιον που δεν εχει τις προδιαγραφες των πιο βασικων λειτουργειων και να εχει τοσα προβληματα συμβατοτητας! να εχω σκασει 350 γαμημενα euro στο φιλο Νακα για μια επαγγελματικη καρτα και να βλασφημαω την ωρα και τη στιγμη που εβγαλα την Audigy των 100!!

ουτε θα κατσω να σκασω, ουτε να περιμενω ποτε η t.c θα αποφασισει να βγαλει σοβαρους drivers.

Το καλυτερο ολων ειναι οτι μου προτειναν την t.c ως μια αναμφισβητητα καλη επιλογη!

Ευελπιστω οτι θα παρω πισω τα λεφτα μου για να παρω μια Μ-Αudio FW 410 που απο οσα λενε ειναι 'καλη' για τα ιδια λεφτα. Βεβαια πλεον θα τρεμω τα λεφτα μου σε καθε αγορα..

 

Παρακαλω αν εχει κανεις την Μ-Audio να μας πει το δικο του review για να

εχω τουλαχιστον ενα μπουσουλα πριν ξαναχασω τα λεφτα μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

\

Το καλυτερο ολων ειναι οτι μου προτειναν την t.c ως μια αναμφισβητητα καλη επιλογη!

Ευελπιστω οτι θα παρω πισω τα λεφτα μου για να παρω μια Μ-Αudio FW 410 που απο οσα λενε ειναι 'καλη' για τα ιδια λεφτα. Βεβαια πλεον θα τρεμω τα λεφτα μου σε καθε αγορα..

 

Για άλλη μια φορά κρατά τα σκήπτρα ψηλά! Τώρα αν πω κάτι θα λένε περί στήριξης των Ελλήνων απατεώνων και άλλα τέτοια που λέγονται αυτήν την στιγμή σε άλλες συζητήσεις.....

 

Τέλος πάντων. Στο θέμα μας. Την fw410 την είχε γνωστός μου και μπορώ να σου πω ότι έμεινε τρισευχαριστημένος! Πάρτην από θωμά, δοκίμασέ την για 30 μέρες και αν δεις ότι δεν σου κάνει (από προβλήματα, μέχρι προσωπικών κολλημάτων), γύρνα την πίσω :wink: Πολύ καλή για τα λ7 της.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο περίεργο και να σου φανεί,θα σου προτείνω να την κρατήσεις...

 

-πρώτον γιατί θα χάσεις τουλάχιστον 80-100 ευρώ αν την πουλήσεις χωρίς να έχεις προλάβει ουσιαστικά να την χρησιμοποιήσεις.

-δεύτερον και σημαντικότερο,γιατί υπάρχει ήδη beta driver όπου τα περισσότερα προβλήματα λύνονται (όσον αφορά τα windows).

-τρίτο, έχει πραγματικά καλή ποιότητα ήχου η γ@μημένη! τέτοια preamps,καθαρά αλλά και με χαρακτήρα βρίσκεις μόνο σε dedicated units.

το d/a επίσης,πολύ καλό.έχει analogue volume controler και μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σκέτη,σαν mixer δλδ συνδέοντας την σε μια pci κάρτα σαν την audigy

 

η maudio 410 ,τα χει τα χρονάκια της, είναι αξιοπρεπής και θα κάνεις την δουλειά σου,απλά είναι μια κλάση πιο κάτω ηχητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλω αν εχει κανεις την Μ-Audio να μας πει το δικο του review για να

εχω τουλαχιστον ενα μπουσουλα πριν ξαναχασω τα λεφτα μου..

 

Αγαπητέ sapilah έχω εδώ και 1 χρόνο και κάτι μέρες την m-audio 410 η οποία γενικά από πλευράς ποιότητας αναπαραγωγής τουλάχιστον είναι άριστη για τα χρήματά της. Από πλευράς τώρα ποιότητας ηχογράφησης την τοποθετώ ένα επίπεδο πιο χαμηλά.

 

Απλά μην ξεχνάς ότι κάνει "μόνο" 350 περίπου ευρώ και έχει πάνω διπλούς προενισχυτές μικροφώνων, phantom power, διπλές εξόδους για ακουστικά και φυσικά είναι και φορητή κάτι το οποίο στοιχίζει. Την θεωρώ δηλαδή ισάξια (αν εξαιρέσεις διπλούς προενισχυτές και firewire) μιας απλής PCI κάρτας με 200 ευρώ.

 

Πάντως το να πάρεις μια PCI με 200 ευρώ και έναν καλό προενισχυτή με 150-200 ευρώ πιστεύω ότι σε επίπεδο ηχογράφησης θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.

Για παράδειγμα έχω χρησιμοποιήσει τον προενισχυτή PRESONUS TUBEPRE (ο οποίος στοιχίζει περίπου 150 ευρώ) πάνω στην 410 παρακάμπτοντας τους δικούς της προενισχυτές και είχα καλύτερο αποτέλεσμα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου