Προς το περιεχόμενο

Αθόρυβες λύσεις για ακουστικά τύμπανα


AWE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά

έχω μια υπέροχη drums, την Τama Swingstar και πριν ένα χρόνο και βάλε είχα αγοράσει κάποια δαχτυλίδια τα οποία μειώναν τον ηχό και τον κάναν και πολύ γλυκό και όμορφό. Ωστόσο επειδή την έχω σε ένα διαμέρισμα, το οποίο είναι στον 2ο όροφο, όταν προσπαθώ να παίξω ακούγετε σε όλο την πολυκατοικία και σε όλο το στενό!

Γιαυτο λοιπόν τα έχω βάλει εκέι και τα βλέπω να μαραζώνουν χωρίς να μπορώ να παίξω και να εξασκηθώ, δηλαδή δεν μπορώ να χαρώ το σετ μου λόγο του θορύβου.

Τα έχω γεμίσει με πανία,κουβέρτες,βιβλία,έχω βάλει τα δαχτυλίδια, αλλά τίποτα παιδιά..

Ψάχνω οπωσδήποτε μία λύση,δεν γίνετε αλλίως. Βρήκα στο thomann αυτά: http://www.thomann.de/gr/hq_percussion_so_18b_bass_sound_off_daempfer.htm

http://www.thomann.de/gr/hq_percussion_so2346_standard_sound_off.htm

αλλά δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά.

Θέλω να ρωτήσω λοιπόν,

να τα αγοράσω αυτά εδώ, ή υπάρχει κάτι άλλο που να μειώνει τον ήχο πολύ (δεν θέλω να μ πείτε για ηχομόνωση κλπ).

Σας ευχαριστώ απο τώρα παιδιά, περιμένω τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "sound offs" θα κόψουν αρκετά αλλά πάλι δεν θα είναι τελείως αθόρυβα. Μία άλλη (ριζική) λύση, μόνο για μελέτη, είναι να βάλεις mesh heads (σήτες).

Δεν θα ακούς τον φυσικό ήχο των τυμπάνων βέβαια, αλλά ούτε και κανείς άλλος...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε τα ξερω αυτα που μ ειπες φιλε. εμενα δε με νοιαζει, απλα τουλαχιστον εξασκηση να κανω.  αυτα τα mesh heads ειναι ακριβα αρκετα? και επίσης, έχουν μεγάλη διαφορά στην επιστροφή της μπαγκέτας πχ? (ο ήχος δεν με πειράζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν μεγαλύτερη επαναφορά από τα κλασσικά δέρματα. Κοστίζουν δε λίγο παραπάνω ανάλογα την μάρκα. Φρόντισε στα φαλτσοκοψίματα των τυμπάνων εκεί που πατάνε τα δέρματα να  τα καλυψεις με λίγη μονωτική ταινία και ανά μήνα-δίμηνο να την αλλάζεις. Τα δτχτάκια-mesh heads- μπορούν να αλλοιώσουν τα φαλτσοκοψίματα και πλεον τα τύμπανα να μην μπορούν να κουρδιστούν σωστά εαν δεν τα προφυλάξεις.

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?gf=mesh_heads_for_electronic_drums&sw=mesh+heads

Ορίστε και μερικές ενδεικτικές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενοεις εκει που ακουμπανε, στο ξυλινο στεφανι,ε?

ωραια ιδεα μου ακουγετε και οι τιμες παλευοντε.

παντως ο ηχος θα μειωθει αισθητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν 100% αθόρυβα,λίγο δηλαδή και αυτό μόνο δίπλα από εσένα. δεν θα ενοχλείς γείτονες και σίγουρα τους γονείς σου στον ίδιο βαθμό όσο με ένα practice pad. Απλά ίσως έχεις θόρυβο στους από κάτω από τα πετάλια εαν βαράς δυνατά οπότε μία λύση είναι να τα βάλεις πάνω σε ένα χοντρό χαλί για να απόσβεστούν κραδασμοί από το παίξιμό σου. Ναι μονωτική στα ξύλινα στεφάνια όπου πατάει το δέρμα. Δοκίμασε σε ένα τομ αρχικά και συνέχισε και όλο το σετ εαν σε ικανοποιεί η λύση. Πάρε και λάστιχα μελέτης και για τα πιατίνια φυσικά. ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το διαμερισμα αδειο ειναι που τα εχω,απλα οι γειτονες ειναι το προβλημα. νομιζω οτι ειναι η καλυτερη λυση αυτη. θα αρχισω να κανω ερευνα τιμων για να δω τι παιζει, μαλλον αυτα θα παρω. σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια για τη βοηθεια σας. να στε καλα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου