Προς το περιεχόμενο

Αγορά Laptop για Μουσική


Hom3sick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω οτι πρεπει να σταματησει η κοντρα παιδιά!!!

Ενταξει...καταντια ειναι αυτο!!!

 

κανω τη δουλεια του Wow!...αλλα τες πα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο εμένα σταματάει. Πάντως Wow! κάτι άκουσα για ένα πορτατίφ σε torrent που εκτός απο σάντουιτς σου ζεσταίνει και τις τυρόπιτες. Τσέκαρε το εσύ που τα ξέρεις καλύτερα... ;D JK

"Say baby, do you wanna lay down by me?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

maze: Το είδα κι εγώ αυτό αλλά:

 

1. Είνα το Nuendo 4 (άρα το 3 θα είναι μάλλον πιο ελαφρύ).

2. Δε παίζει ρόλο ότι τρέχει το nuendo σε χαλαρό mode. Τι γίνεται αν του βάλεις ένα reverb με λίγα samples είναι το θέμα... (μάλλον).

 

Τέλος πάντων, νομίζω ότι ο άνθρωπος έχει λάβει την απάντησή του και κάποιες ιδέες περεταίρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εμένα σταματάει. Πάντως Wow! κάτι άκουσα για ένα πορτατίφ σε torrent που εκτός απο σάντουιτς σου ζεσταίνει και τις τυρόπιτες. Τσέκαρε το εσύ που τα ξέρεις καλύτερα... ;D JK

 

Ναι ρε. Και κοίτα, αν αποφασίσεις να πουλήσεις το Nuendo, και τύχει να μη το θέλει ο maze, στείλε μου ένα π.μ.

 

Πλάκα πλάκα το Nuendo 4 το τσέκαρε κανείς; Παίζει τίποτα καινούργιο;

 

Αμέ. Τώρα τρέχει και σε υπολογιστές των 400 ευρώ.

 

:) :) :) :) :)

 

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

maze: Το είδα κι εγώ αυτό αλλά:

 

1. Είνα το Nuendo 4 (άρα το 3 θα είναι μάλλον πιο ελαφρύ).

2. Δε παίζει ρόλο ότι τρέχει το nuendo σε χαλαρό mode. Τι γίνεται αν του βάλεις ένα reverb με λίγα samples είναι το θέμα... (μάλλον).

 

Τέλος πάντων, νομίζω ότι ο άνθρωπος έχει λάβει την απάντησή του και κάποιες ιδέες περεταίρω...

προφανως για να δινει η steinberg αυτα τα specs σημαινει οτι το προγραμμα μαζι με τα υπο-προγραμματα του δουλευει κανονικα(τωρα βεβαια ο Wow! μπορει να ξερει καλυτερα απο τη steiberg,οποτε να εχετε το νου σας).εγω παλιοτερα το δουλευα (σπασμενο ναι ναι!σιγουρα ειμαι ο μονος εδω μεσα! με εναν amd 2.4 ghz 2 giga ram και δουλευε μια χαρα και bfd και grand piano φορτωνα ταυτοχρονα με καμια 15ρια audio tracks με 2-3 εφε το καθενα και ολα δουλευανε μια χαρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως για να δινει η steinberg αυτα τα specs σημαινει οτι το προγραμμα μαζι με τα υπο-προγραμματα του δουλευει κανονικα.εγω παλιοτερα το δουλευα (σπασμενο ναι ναι!σιγουρα ειμαι ο μονος εδω μεσα! με εναν amd 2.4 ghz 2 giga ram και δουλευε μια χαρα και bfd και grand piano φορτωνα ταυτοχρονα με καμια 15ρια audio tracks με 2-3 εφε το καθενα και ολα δουλευανε μια χαρα.

 

Ακόμη και ο απορροφητήρας, μυστήριο πράγμα... διότι με το Cubase έκανε λίγο θόρυβο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μερικά πραγματάκια, όμορφα και ωραία για να ξέρουμε τι λέμε...

 

1) Φίλε peruvian, θεωρώ αυτό το σημείο περί Intel και AMD τουλάχιστον ατυχές. Δε νομίζω ότι μπορεί να δικαιολογηθεί ο ισχυρισμός σου, προφανώς αναφέρομαι σε τεχνικά στοιχεία και όχι σε γενικολογίες.

 

2) Η παράθεση των minimum requirements για ένα πρόγραμμα είναι καθαρά ακαδημαϊκού ενδιαφέροντος. Όλοι γνωρίζουμε πόσο σωστά τρέχει ένα πρόγραμμα σε ένα σύστημα που δεν διαθέτει παρά τους απολύτως απαραίτητους πόρους. Στην πράξη, πρέπει κανείς να στοχεύει αρκετά ψηλότερα.

 

3) Έχεις ένα βασικό λάθος στο συλλογισμό σου φίλε Hom3sick και αυτό είναι ότι θέτεις στον εαυτό σου το παράλογο δίλημμα "laptop των 700 ευρώ ή Macbook Pro". Άλλες κατηγορίες, άλλο λειτουργικό, τεράστια διαφορά τιμής. Υπάρχουν ενδιάμεσες λύσεις και θα πρέπει να τις εξετάσεις κι αυτές.

 

4) Τα laptops που αναφέρθηκαν στην αρχή είναι μέτριο (το πρώτο) και ελαφρώς μπουρούχα (το δεύτερο). Ναι μεν θα τρέξει σχετικά αξιοπρεπώς το Nuendo (πάντα στο πρώτο laptop μιλάμε, το δεύτερο το διαγράφω εξ' αρχής) αλλά δεν θα το εμπιστευόμουν, ούτε από πλευράς χαρκατηριστικών αλλά ούτε και από πλευράς αξιοπιστίας.

 

5) Όταν επιλέγουμε ένα κορυφαίο εργαλείο για να ηχογραφούμε, δεν γίνεται να επιλέγουμε ένα ημίμετρο στο οποίο θα λειτουργεί. Αν μάλιστα έχουμε πληρώσει ένα σκασμό λεφτά για το software, δεν είναι αμαρτία να προσπαθούμε να κόψουμε από το hardware; Στην τελική, το hardware είναι το μέσο για να αξιοποιηθεί το καλό software.

 

Και τέλος, μπορούν σας παρακαλώ να πέσουν λίγο οι τόνοι; Γενικά μιλάω...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου