Προς το περιεχόμενο

Έφτασε η νέα μου κιθάρα! - NS Telecaster


Jethro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι, γεια σας!

 

    Σας παρουσιάζω με χαρά την νέα μου κιθάρα. Φρέσκια – φρέσκια, από τα μερακλήδικα χέρια του Σταύρου Ντούκα (www.guitars.gr), μια partscaster tele που τη σχεδίαζα από το φθινόπωρο. Τα specs της ακολουθούν πιο κάτω. Είναι η πρώτη μου telecaster και δεν είμαι ο καταλληλότερος να σας πω σχόλια συγκριτικά με άλλες του είδους. Αυτό που σίγουρα όμως μπορώ να σας μεταφέρω είναι πως πρόκειται για ένα άριστα συναρμολογημένο μουσικό όργανο, πολύ ελαφρύ, με ποιοτικά μέρη και αψεγάδιαστο μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια. Εμπνέει μια αίσθηση σιγουριάς και σοβαρότητας, κάτι που δεν το είχα νιώσει σε κάποια οικονομικά μοντέλα της Fender που είχα δοκιμάσει πριν αποφασίσω να κάνω την κίνηση partcaster.

  Το μανίκΗ (!) χωρίς να είναι πολύ χοντρό είναι αρκετά «γεμάτο», άνετο, τέλειο στην αφή και στη γενικότερη αίσθηση, σε προκαλεί να τα «χώσεις»! Ο ήχος της πεντακάθαρος, γεμάτος και διαυγής (μαγνήτες Haussel), με χαρακτήρα και πολύ «σκάσιμο», αλλά και αρκετά πριμαριστός (αυτό μάλλον οφείλεται στο volume pot που είναι στα 500k). Σχετικά με το τελευταίο, χρειάστηκε να αλλάξω αρκετά από τα settings του ενισχυτή και των πεταλιών μου για να τη φέρω στις δικές μου ηχητικές προτιμήσεις. Με τον VOX AC15CC1X που έχω δε, ταίριαξε σα να ήταν φτιαγμένοι ο ένας για τον άλλον! Το set-up του Σταύρου είναι τέλειο και κινδυνεύοντας να κατηγορηθώ για διαφήμιση, οφείλω να πω πως το μεράκι, η βοήθεια και οι γνώσεις αυτού του ευγενέστατου ανθρώπου στάθηκαν καταλυτικά για το τελικό αποτέλεσμα. Τον ευχαριστώ δημόσια!

 

Specs

Body: Vintage Deluxe Tele Style Body, Butterscotch Blonde, American Swamp Ash

Neck: One piece maple, “C” shape, nitro tinted, 12’’ radius, 21 medium jumbo frets.

Nut: tusq

Nut width: 42mm

Pickups:Haussel " vintage"  pickups

Bridge: Vintage, 3 Harmonic brass saddles

Machine Heads: kluson vintage tuners

pot's: 500 K

switch: CRL

Jack: Switchcraft

Pickguard: 1-Ply Black, (5-Hole)

Hardware: nickel

 

Ακολουθούν φωτογραφίες από τα στάδια συναρμολόγησης:

 

DSC03945.jpg

 

DSC03947.jpg

 

DSC03944.jpg

 

DSC03949.jpg

 

DSC03951.jpg

 

DSC03955.jpg

 

DSC04048.jpg

 

DSC04053.jpg

 

DSC04054.jpg

 

DSC04056.jpg

 

 

    Το βίντεο καθώς και οι καλλιτεχνικότατες φωτογραφίες που ακολουθούν είναι του εξ αποστάσεως φίλου Ηλία ( ;)), τον οποίο και ευχαριστώ θερμά!

 

IMG_8702.jpg

 

IMG_8688.jpg

 

IMG_8655.jpg

 

IMG_8641.jpg

 

IMG_8627.jpg

 

IMG_8653.jpg

 

IMG_8644.jpg

 

 

      Φίλοι, είμαι κατενθουσιασμένος με την κιθάρα! Όπως είπα και πιο πάνω, είναι η πρώτη μου tele (χρόνια Stratocaster-άκιας) και δεν έχω εμπειρία από το χαρακτήρα και τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου στυλ. Τα σχόλια και οι εκτιμήσεις είναι αυτά που αποκόμισαν τα δικά μου αυτιά και χέρια και περιμένω το χρόνο να επιβεβαιώσει τις πρώτες μου εντυπώσεις. Μόλις η σχέση μας ωριμάσει (!) και περάσει το στάδιο της προσαρμογής, θα σας πω περισσότερα αν θέλετε. Το σημαντικότερο είναι ότι μου έδωσε νέα όρεξη να παίξω και μου άνοιξε καινούριους δρόμους έκφρασης για περισσότερη μουσική.

 

    Κλείνοντας, θέλω να σας ευχαριστήσω όλους εδώ στο noiz γιατί από εσάς μου μπήκε το «μικρόβιο» και από εσάς έμαθα πολλά (και συνεχίζω να μαθαίνω)!

Να είστε καλα!

 

The light was yellow, sir...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλοπαιξιμη φιλε!

εινια πολυ εμορφη!  ;D

 

επισης το νικ σου ειναι ολα τα λεφτα! ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, αυτο θα πει συμπτωση!

 

Αυτη την κιθαρα την ειχα δοκιμασει οταν ειχα περασει απο τον Σταυρο προσφατα. Πραγματι οσα λες ειναι αληθεια, αν και, για να πω την αληθεια, δεν με ενεπνευσε ιδιαιτερα ο πριμαριστος της ηχος, μιας και εγω εχω πολυ μεγαλυτερη προτιμηση στους διπλους μαγνητες. Ασε που οι Haussel για καποιο λογο μου αφηνουν μια κακη γευση στο στομα. Ισως να εφταιγαν και οι ενισχυτες στους οποιους την επαιξα (Koch).

 

Ο Neck μαγνητης σκοτωνει ομως! ηταν οτι καλυτερο για μπλουζ!

 

Μεγεια η κιθαρα παντως!!!

 

Αποψη μου παντα, χωρις παρεξηγησεις!

Gibson Les Paul, Vox AC30, και ξερο ψωμι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 'γεια σου και απο εμένα... :)  Φαίνεται - ακούγεται - και είναι ένα πάρα πολύ ωραίο όργανο !!!!!

 

 

Σε ζηλεύω..... :P με την καλή έννοια πάντα !!!!!!!!      ΚΑΛΟΠΑΙΧΤΗ !!!!!

Όλοι κάνουμε όνειρα........ (custom shoP & V.O.S)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε γεια! Φαίνεται ΛΑΧΤΑΡΙΣΤΗ και πολύ προσεγμένη. Σου εύχομαι να την ευχαριστηθείς στο μέγιστο!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι από Rockinger σωμα & μανίκι, ε?

Πολύ ωραία κιθάρα, τόσο εμφανισιακά όσο και ηχητικά (από το λίγο που μπορούμε να πούμε βέποντας το βιντεάκι). Οι καθαροί ήχοι με εντυπωσίασαν περισσότερο. Σε τι ενισχυτη ήταν πάνω όταν γραφτηκε το video?

 

Με γειες φίλε! :)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτο το κιθαρόνι!Βγάζει μάτι!  ;)

 

Το μανίκι είναι πιο σκούρο απο τα κλασσικά rockinger(πιο όμορφο έτσι).Για κλασσικούς μονούς συνήθως βάζουν 250ρια ποτς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου