Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση bass σε tascam us122l


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερώτηση είναι η εξής:

Έχω μια Tascam Us122l η οποία έχει προενισχυτή guitar πάνω. Πόσο καλά θα είναι τα αποτελέσματα αν συνδέσω το μπάσο και ηχογραφήσω έτσι direct?

Αλλιώς τι μηχάνημα θα χρειαστώ, για συνδεση πανω στην κάρτα? Σκεφτόμουν κανένα bass di της behringer...

Έχετε να μου προτείνετε κανένα άλλο, με τον καλύτερο συντελεστή απόδοσης τιμής? Εως 50 ευρώ σκέφτομαι, βέβαια ανα είναι κάτι που αξίζει πολύ...

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα να μην κάνεις. Βάζεις το μπάσο, ενεργοποιείς το κουμπάκι για το Hiz και είσαι έτοιμος. Ότι ισχύει για την κιθάρα ισχύει και για το μπάσο.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι θα ακούγεται το ξέρω! Για να έχω όμως κάπως πιο πραγματικό ήχο μπάσου... Μην είναι ξερό και άδειο, θέλω να είναι σαν να ακούγεται από ενισχυτή, ή κάπως έτσι τουλάχιστον...

Παίζει αν βρώ κανέναν καλό ενισχυτή να ηχογραφήσω με μικρόφωνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό γίνεται με τον ενισχυτή. Και η κιθάρα άδεια θα ακούγεται. Το ηχογραφείς στον υπολογιστή και με την βοήθεια κάποιου software βάζεις καμπίνες, εφε και διάφορα άλλα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι και πιο πραγματικός ήχος μπάσου από την απ'ευθείας σύνδεσή του δεν υπάρχει

 

Εμ... +1000 ίσως;

 

Ακόμη και σε πολυέξοδες παραγωγές προκρίνεται η ηχογράφηση μόνο με ένα DI...

 

Όχι ότι είμαι κατά οποιασδήποτε άλλης λύσης, απλά νομίζω πως κάτι τέτοιο θα εξυπηρετούσε μόνο ειδικές περιπτώσεις που μάλλον δεν αφορούν την πλειοψηφία ημών...!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια, υπαρχει και η λυση "2 σε 1". Σημα απο την εξοδο του ενισχυτη και σημα απο το μικροφωνο μπροστα απο τον ενισχυτη ( ή ακομα καλυτερα DI που splitαρει το σημα στην κονσολα και στον ενισχυτη ). Αν και το τελευταιο ισως να ειναι περισσοτερο για παραγωγες που το μπασο θα δεχτει πολλα κιλα απο effects, οποτε το καθαρο σημα ειναι ο,τι πρεπει για μια τετοια χρηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ακριβώς γιαυτό ο φίλος μας απλώς θα συνδέσει το μπάσο στην μια είσοδο, θα πατήσει το κουμπάκι για να ενεργοποιήσει την instrument είσοδο και θα είναι έτοιμος

 

Καταραμένα εμοτικονς... Γιατί δεν λειτουργούν;;;;;; ΑΑΑΑΑΑΑΑΡΓΚ

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προενισχυθεί το σήμα απο ενα απλό pre-amp...??Όχι τπτ αξιώσεων...τον 20 euro.....??

 

Θα έχει αποτελεσματα....??

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα το μπάσο κατευθείαν στην κάρτα και έγραψα. Πείραξα στην αρχή μερικές ρυθμίσεις από το cubase αλλά κατέληξα τελικά σε κάποια έτοιμα presets για μπάσο από το guitar rig. Ο ήχος είναι αρκετά καλός και αληθινός, για αρχική λύση πάντως βολεύτηκα μια χαρά! Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου