Προς το περιεχόμενο

καμπινα 4x12 σε δωματιο...χρησιμη η για πουλημα?


treloagori

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά εσύ πώς παίζεις;

 

Ακούω τους ήχους μέσα μου ( ακόμα....... :o )

Επειδή μου έχουν δεμένους τους αντίχειρες παίζω σε ένα στύλ Stanley Jordan με Jeff Healey.

Δεν κουρδίζω ποτέ.

Η ηχομόνωση είναι καταπληκτική. Εάν δεν έκανα και το καθημερινό μου headbanging on the wall θα έλεγα ότι πάει στράφι...

Το μεσημέρι που θα φέρουν το φαί, πάτα πάνω στο ποτήρι και βγάλε και εσύ χέρια έξω από το παράθυρο να βρεθούμε..

 

Και για την ιστορία, θεωρώ ότι το 4Χ12 για το δωμάτιο είναι μάλλον υπερβολή (αν και ο Μάκης θεωρεί αλλιώς, οπότε πάσο)

Εκτός αν είναι η τουαλέτα και το χρησιμοποιείς για ultrasound skin cleansing.  ;D

 

Τοτε για ποιο λογο οι πιο πολλοι χρησιμοποιουνται σε 1χ12 αντε το πολυ σε 2 χ12?

 

Οι λέξεις ευκολία, μεταφορικά, κόστος, σου λένε κάτι;

 

Ασε που παρήλθαν οι εποχές που ο μόνος συναυλιακός ήχος ερχόταν ΜΟΝΟ από πίσω  ;D

 

Βρε συ μην ακούς τι σου λένε. Ακου τα αυτιά σου............. τώρα που προλαβαίνεις

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για την ιστορία, θεωρώ ότι το 4Χ12 για το δωμάτιο είναι μάλλον υπερβολή (αν και ο Μάκης θεωρεί αλλιώς, οπότε πάσο)

Εγώ τα βλεπω ποιό απλά τα πράγματα,η καμπίνα υπάρχει δεν θα την αγοράσει.

Εαν την βάλεις για πώληση θα πάρεις με το ζόρι 500 ευρώ.

Εγώ την έψαξα καλά την δουλειά και λέω την άποψη μου μετά απά αρκετές καμπίνες πού αγόρασα.

Τέλος υπάρχει Mesa boogie Road King,που ψάχνει για καμπίνα   ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας...εχω στην  κατοχη μου μια καμπινα mesa boogie 4x12 με 4 vintage 30... αν θυμαμαι  καλα  ειναι 270 wATT...τεσπα...εχω 2 κεφαλες μαρσαλ και εχω και hotplate για να παιζω σε δωματιο...

 

επειδη δεν γνωριζω πολλα απο καμπινες και θεμα ηχου με βαση των αριθμο των ηχειων κλπ πιστευετε οτι καλο θα ηταν να την δωσω και να  παρω ας πουμε μια 2χ12 η ακομα και 1χ12 για δωματιο?παιζω σε σχετικα μετριες εντασεις και ποτε μα ποτε τσιτα...θα χασει ο ηχος μου αν παρω μια μικροτερη? σε στουντιο δεν παταω...

 

Mε όλο το σεβασμό treloagori, η ερώτησή σου είναι ακριβώς όμοια με την "δεν γνωρίζω πολλά από αμάξια αλλά έχω μια Ferrari και την θέλω μόνο για να πετάγομαι στο περίπτερο να παίρνω τσιγάρα, πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να την πουλήσω;" Χωρίς διάθεση να σε προσβάλλω...  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα!!!! καλο μακη...αρχισαμε παλι... να κατσω να εξηγηθω να τελειωνουμε...πριν 4-5 χρονια ηθελα εναν mesa boogie  γιατι επαιζα μεταλ σε μπαντα και γουσταρα πολυ ηχο πετρουτσι...ηταν ο πρωτος μου λαμπατος και ηθελα να παιζει μεταλ οκ? ακουγα τελεια σχολια...πηγα και τον ακουσα και μου σηκωθηκε η τριχα και αυτο ηταν ολο...για καλυτερη αποδοση πηρα την καμπινα την αντιστοιχη που τον δινει η mesa boogie...ναι δεν ηξερα πολλα πραγματα απο ηχεια κλπ...απλα μολις ειχα τελειωσει απ το πανεπιστημιο και ηθελα μετα απο παυση 5-6 χρονων ν ασχοληθω σοβαρα...επαιζα πολυ κιθαρα πριν τις σπουδες...

 

αργοτερα λοιπον φιλε μου ανακαλυψα και το ιντερνετ...και εκει εμαθα παρα πολλα...ανοιξα το μυαλο μου και τ αυτια μου μιας και λειποντας στο εξωτερικο ειχα 2-3 φιλους στην ελλαδα που κι αυτοι δεν πολυ ασχολουνταν  και το γυρισα προς πιο κλασσικους ηχους....αρχισα να μεγαλωνω και να ακουω και πιο κλασσικα πραγματα και πουλησα το κεφαλι αλλα κρατησα την καμπινα για να βαλω αλλο κεφαλι οπως εναν πλεξι...

 

ετσι λοιπον μου εμεινε η καμπινουλα...εψαξα στο ιντερνετ πηρα και εναν φεντερ λαμπατο και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος...επειδη λοιπον ειμαι ικανοποιημενος απ τον φεντερ που ειναι 1χ12 και επειδη δεν εχω ανοιξει πραγματικα την 4χ12 και δεν την εχω ακουσει ποτε οπως πρεπει γι αυτο ρωτησα...και επειδη δεν επεσε κατι αντιστοιχο  στα χερια μου με v30 σε 1χ12 να συγκρινω για αυτο το ειπα...

 

ναι μετα απο πεταλια και πολλες κιθαρες και ενισχυτες αρχισα να ασχολουμαι και με ηχεια...ενα ενα σιγα σιγα...γι αυτο μ αρεσει η μουσικη γιατι το ψαξιμο δεν τελειωνει

 

και οσο θα εχω χρηματα στα χερια μου θα αγοραζω φερραρι γιατι θελω η 2-3 ωρες που ξεκουραζομαι το απογευμα να ειναι οσο πιο ποιοτικες γινεται ακομα και αν δεν φτανω τα μηχανηματα στο pick τους...hobby ειναι ρε φιλε και οτι ονειρευομουν απο πιτσιρικας το χαιρομαι τωρα οσο μπορω εχοντας μερικα παραπανω λεφτα...

 

 

μην το συνεχιζουμε δεν θα επρεπε να απαντησω κανονικα και ας ληξει εδω για να απαντηθει το ερωτημα μου απ την αρχη του ποστ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν εχω ανοιξει πραγματικα την 4χ12 και δεν την εχω ακουσει ποτε οπως πρεπει γι αυτο ρωτησα...

 

Έχεις αναρωτηθεί μήπως γιατί ποτέ δεν έτυχε να την ανοίξεις;

 

Η απάντηση που θα δώσεις, μπορεί να είναι και η απάντηση στο αρχικό σου ερώτημα ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν παιζεις αρκετα με παραμορφωση (οχι αναγκαστικα high gain) μια 4x12 θα σου δωσει περισσοτερο ογκο απο οποιαδηποτε αλλη καμπινα. Αφου εχεις κεφαλια, combo και attenuator βαλτα ολα το ενα διπλα στο αλλο και δες τι σου αρεσει πιο πολυ.

 

...αλλα κρατησα την καμπινα για να βαλω αλλο κεφαλι οπως εναν πλεξι...

Καλα εκανες.

 

... και επειδη δεν εχω ανοιξει πραγματικα την 4χ12 και δεν την εχω ακουσει ποτε οπως πρεπει γι αυτο ρωτησα...και επειδη δεν επεσε κατι αντιστοιχο  στα χερια μου με v30 σε 1χ12 να συγκρινω για αυτο το ειπα...

Αν δεν την εχεις παει εστω και μια φορα σε στουντιο να την ανοιξεις να το κανεις. Εκει θα την ανοιξεις οσο μπορεσεις χωρις attenuator και μετα με attenuator για να ακουσεις αν και ποσο αλλιωνεται ο ηχος του συγκεκριμενου κεφαλιου με τη συγκεκριμενη καμπινα και το συγκεκριμενο attenuator.

 

Επισης μη ρωτας τι ειναι καλυτερο, στον ηχο λειτουργει κυριως το προσωπικο γουστο. Απο τις δεκαετιες του 50 & 60 εχει καθιερωθει οι Fender να ειναι κυριως combo με 1x12 & 2x12 και οι Marshall κεφαλια με 4x12. Αυτο δε σημαινει οτι ειναι κανονας, ο καθενας κανει οτι θελει ή οτι μπορει...

 

Παντως εγω δε θα την εδινα την καμπινα αν πρωτα δεν ειχα εξαντλησει ολους τους πιθανους συνδιασμους με ολους τους ενισχυτες που εχω. Παιξε, παιξε και ξαναπαιξε ωσπου να δεις τι αρεσει σε σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,

χρηματικο θεμα δεν τιθεται γιατι την καμπινα την εχεις, φυσικο προβλημα δεν τιθεται γιατι δεν θα την κουβαλας, απ οτι ειδα την θες μονο για το δωματιο σου. Επισης ειδα οτι τον οποιο χρονο βρισκεις να παιζεις θες να ειναι σουπερ τοπ. ΑΝ μαζι με αυτα παιζεις hard rock-heavy metal ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να παρεις τον ογκο και το headroom μιας 4.12 καμπινας απο 1.12, 1.12. ΟΛΑ τα αλλα ειναι απλα υποκαταστατα για να κοροιδευουμε τους εαυτους μας οτι δεν μας χρειαζεται 4.12.

Αν δεν εχεις και προβλημα χωρου ασε την καμπινα στην ησυχια της, να χεις κατι να παιζεις οταν θυμασαι τις παλιες (καλες) μερες.

 

Σημ. οποιος δεν εχει νοιωσει το αισθημα, να του παιρνει μια 4.12 απο πισω την καμπανα παντελονι του απλα δεν θα πρεπει να λεγεται "ολοκληρωμενος" κιθαριστας

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν γνωριζω πολλα απο καμπινες και θεμα ηχου με βαση των αριθμο των ηχειων κλπ πιστευετε οτι καλο θα ηταν να την δωσω και να  παρω ας πουμε μια 2χ12 η ακομα και 1χ12 για δωματιο?

 

Η καμπινα ειναι μια χαρα. Το δωματιο θελει επεκταση  :P

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου