Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για την επιλογή drum set


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έχοντας μια εμπειρία καπου στα 6 χρόνια κλασσικά κρουστά έχω αρχίσει εδω και 2 χρόνια drums(θα μου πείτε ποιος νοιάζεται αλλά συνεχίζω).Είμαι σε ένα συγκρότημα και θα ήθελα να μου πείτε μια drums που να ταιριάζει στο metal.Έχω μια pearl της σειράς vision αλλά νοιώθω κάπως περίεργα με τον ηχο της,θα ήθελα κάτι ποιό μπάσο.

Με λίγα λόγια θέλω βαρυνταλκάδικη μπότα και τομς με ένα πολύ πρίμο ταμπούρο.Ήθελα να πάρω την συμβουλή κάποιων πριν πάρω σβάρνα τα μαγαζία.

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ.Είμαι μικρός οπότε μην μου πείτε τίποτα πάνω απο το χιλιάρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας είπες τι μεγέθη έχουν  τα vision. Δοκίμασε να τα κουρδίσεις με καινούρια δέρματα. Εαν έχεις 22,12,13,16 δοκίμασε να ακούσεις ένα 8 ή 10 από την ίδια σειρά.

Στην μπότα αφαίρεσε ότι έχεις βάλει μέσα της ,κούρδισε όσο χαμηλότερα γίνεται(στο σημείο που χαμηλότερα κάνει ζάρες το δέρμα)και δοκίμασε τα εξής δέρματα:

evans emad I

aquarian SKI

remo PS3

με μπροστινό το μαμίσιο με μια μικρή τρύπα ή ένα καινούριο

evans resonant

remo PS3 coated

aquarian reso

Στα τομ δοκίμασε πιο ψηλά κουρδίσματα, αφαίρεσε κάθε είδους μαφλάρισμα και δέρματα μονά διάφανα ή άσπρα και ίσως και διάφανα διπλά:

remo ambassador clear&coated/ evans G1 clear&coated

Και remo emperor clear/ evans G2 clear.

Παίξε με ταινία μονωτική για μείωση αρμονικών αφού πετύχεις το κούρδισμα που θες αν το επιθυμείς.

 

PS. Μία καλή λύση αναβάθμισης των vision είναι να βάλεις optimounts αντί των ISS στα τομ ή RIMS(έχει ο γαβρίλος-gabriel drums) που βοηθάνε τα τομ και στον ήχο και δεν ξεκουρδίζονται εύκολα όπως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ η αλήθεια είναι οτι βιάστηκα λιγάκι και δεν δοκίμασα να κάνω τεστάκια με το ήδη υπάρχον υλικό θα δοκιμάσω και αν δν γίνει τίποτα ξαναρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα vision ειναι μια χαρα σετ. Παιξε με το κουρδισμα και τα δερματα και θα εισαι μια χαρα. Ταμπουρο μπορεις να αλλαξεις και μαλλον ζητας καποιο μεταλικο (steel, brass)

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως είπαν και τα παιδιά, πειραματίσου με νέα δέρματα/κουρδίσματα στο σετ που έχεις. Θα δεις μεγάλες διαφορές!

 

με ένα πολύ πρίμο ταμπούρο.

δες μικρά μεγέθη {σοπράνο πίκολο κλπ.}

 

Λοιπόν έχοντας μια εμπειρία καπου στα 6 χρόνια κλασσικά κρουστά έχω αρχίσει εδω και 2 χρόνια drums

παίζει να είσαι απ τους πιο καταρτισμένους κρουστούς του φόρουμ!

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου