Προς το περιεχόμενο

Γιατί οι αμερικάνικες κιθάρες είναι ακριβές;


freddy692000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε και οι δύο κληρονομικό χάρισμα. Τέλος.

Κατά βάθος είμαστε φτιαγμένοι στο ίδιο εργοστάσιο αλλά εγώ από μεξικάνους και ο spy από τα παιδιά των USA. 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ έχω τη σοβαρή απορία (ίσως ψιλο-οφτοπικ) γιατί τα ίδια προϊόντα (λέγε με Mesa Boogie) να έχουν τόσο τρελή διαφορά τιμολόγησης εδώ από το Αμέρικα. Διαφορές της τάξεως του μέχρι και 20% είναι απόλυτα κατανοητές, αλλά όχι και 800-1000 ευρώ πάνω ρε παιδιά! Η φορολογία να το δεχτώ ότι παίζει ρόλο (αλλά τα μεταφορικά ξέρω ότι όταν παίζουν μεγάλες παραγγελίες καταστημάτων κλπ είναι ελάχιστα )

 

Και αν κοιτάξετε το playback, o Mark V και ακρίβυνε αρκετά και θα καθυστερήσει  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και αν κοιτάξετε το playback, o Mark V και ακρίβυνε αρκετά και θα καθυστερήσει  >:(

 

τώρα αυτό είναι ή καθυστερημένη αργοπορία ή αργοπορημένη καθυστέρηση

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς λίγα με τα FIAT.  8) (μάλλον δεν έχεις δει από κοντά FIAT κατασκευασμένο τα τελευταία 5 χρόνια, ε?)

 

Κατά δεύτερον, η προσέγγισή σου είναι πολύ γενικευμένη και, θα μου επιτρέψεις, απλοϊκή. Σου απαντήθηκε ήδη ότι οι λόγοι που οι Αμερικάνικες κιθάρες είναι τόσο ακριβές είναι αρκετοί και, πάντως, όχι μόνο η "μούρη" που πουλάει ο κατασκευαστής. Α, και παρεμπιπτόντως και οι Ιαπωνικές, Γαλλικές και Αγγλικές κιθάρες είναι "ακριβές", τσέκαρέ το.  ;)

 

Σχετικά με την σύγκριση, θα σε προέτρεπα να δεις και να παίξεις ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ μια τυπική Μεξικάνικη και μια τυπική Αμερικάνικη Fender. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις που είναι οι διαφορές, ΔΕΝ φταίνε οι κιθάρες, ούτε η Fender.  ;)

 

Προσοχή: δεν λέω σε καμμία περίπτωση ότι δικαιολογείται η διαφορά στην τιμή. Αλλά τι θα πει "δικαιολογείται"? Μιας και ανέφερες τις BMW, έχει τύχει να μπεις σε καμμιά Μ3? Στο συνιστώ, ειδικά με καλό οδηγό σε πίστα θα ξεχάσεις το όνομά σου.  ;) "Δικαιολογείς" εσύ τα 85 χιλιάρικα που στοιχίζει? Και αν ναι, με ποια αιτιολογία? Είναι περίπου 3 φορές "καλύτερη" από ένα κορυφαίο hot-hatch των 30 χιλιάδων?

 

 

 

Λοιπον ετοιμασου.Επειδη δεν ανεφερα την BMW τυχαια ειμαι κατοχος BMW 325 Ε36 (δεν την αγορασα εγω ο πατερας μου την πηρε δωρο για ττην πηρε οταν πηγα σχολη) και εχω φιλο τον γιο του ΚΟΛΑΙΤΗ στο ιλιον γιατι παιζει χρονια κιθαρα κι αυτος και ειναι οδηγος στο ραλλυ ακροπολη και εχω μπει να οδηγει την δικια μου και εχω μπει να οδηγει Μ3 Ε46 και εμεινα μαλακας αλλα μαλλον τα δικαιολογει και απο οτι μου εχει πει τα BMW πανε ιλιον πετρουπολη με το λαδι που εχει το φιλτρο μονο.Και ο τυπος δουλευε 20 χρονια στην πορσε στην γερμανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τη σοβαρή απορία (ίσως ψιλο-οφτοπικ) γιατί τα ίδια προϊόντα (λέγε με Mesa Boogie) να έχουν τόσο τρελή διαφορά τιμολόγησης εδώ από το Αμέρικα. Διαφορές της τάξεως του μέχρι και 20% είναι απόλυτα κατανοητές, αλλά όχι και 800-1000 ευρώ πάνω ρε παιδιά! Η φορολογία να το δεχτώ ότι παίζει ρόλο (αλλά τα μεταφορικά ξέρω ότι όταν παίζουν μεγάλες παραγγελίες καταστημάτων κλπ είναι ελάχιστα )

 

Σ'αυτό θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα: τα μεταφορικά για ογκώδη αντικείμενα είναι ένα σεβαστό ποσό, σε κάθε περίπτωση (μόλις πριν λίγες μέρες κάναμε μια εισαγωγή από USA στην εταιρεία και... ακόμα πονάμε...).

 

Επίσης υπάρχουν διάφορα τέλη εκτελωνισμού και λοιπά έξοδα που προσθέτουν στο κόστος. Αλλά, πάνω από όλα, υπάρχουν θέματα ανταγωνισμού και μεγέθους αγοράς. Στην Αμερική η Mesa έχει απέναντί της δεκάδες εταιρείες, από μεγάλα εργοστάσια έως boutique κατασκευαστές. Επιπλέον, η αγορά της Ελλάδας ας πούμε, είναι όσο μιας μεγάλης κωμόπολης στην USA. Υπάρχει τεράστια διαφορά μεγεθών.

 

Τέλος, ρίξε μια ματιά πόσο κάνουν οι Koch (τυχαίο παράδειγμα) στην Αμερική.  ;) :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ετοιμασου.Επειδη δεν ανεφερα την BMW τυχαια ειμαι κατοχος BMW 325 Ε36 (δεν την αγορασα εγω ο πατερας μου την πηρε δωρο για ττην πηρε οταν πηγα σχολη) και εχω φιλο τον γιο του ΚΟΛΑΙΤΗ στο ιλιον γιατι παιζει χρονια κιθαρα κι αυτος και ειναι οδηγος στο ραλλυ ακροπολη και εχω μπει να οδηγει την δικια μου και εχω μπει να οδηγει Μ3 Ε46 και εμεινα ***** αλλα μαλλον τα δικαιολογει και απο οτι μου εχει πει τα BMW πανε ιλιον πετρουπολη με το λαδι που εχει το φιλτρο μονο.Και ο τυπος δουλευε 20 χρονια στην πορσε στην γερμανια.

 

Nα ετοιμαστώ για ποιο πράγμα?  ??? Χαίρομαι για τις οδηγικές εμπειρίες σου, αν θέλεις με πιστεύεις πάντως ότι (και λόγω ηλικίας βέβαια) έχω πολύ περισσότερες (και ΠΟΛΥ πιο ακραίες).  ;)

 

Ωστόσο δε μου απάντησες στο παράδειγμά μου: εσύ "δικαιολογείς" τις διαφορές στην τιμή, στην προκείμενη περίπτωση. Γιατί αν τις δικαιολογείς, δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημά σου, κατ'αντιστοιχία, με τις κιθάρες.  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'αυτό θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα: τα μεταφορικά για ογκώδη αντικείμενα είναι ένα σεβαστό ποσό, σε κάθε περίπτωση (μόλις πριν λίγες μέρες κάναμε μια εισαγωγή από USA στην εταιρεία και... ακόμα πονάμε...).

 

Επίσης υπάρχουν διάφορα τέλη εκτελωνισμού και λοιπά έξοδα που προσθέτουν στο κόστος. Αλλά, πάνω από όλα, υπάρχουν θέματα ανταγωνισμού και μεγέθους αγοράς. Στην Αμερική η Mesa έχει απέναντί της δεκάδες εταιρείες, από μεγάλα εργοστάσια έως boutique κατασκευαστές. Επιπλέον, η αγορά της Ελλάδας ας πούμε, είναι όσο μιας μεγάλης κωμόπολης στην USA. Υπάρχει τεράστια διαφορά μεγεθών.

 

Τέλος, ρίξε μια ματιά πόσο κάνουν οι Koch (τυχαίο παράδειγμα) στην Αμερική.  ;) :)

 

Μιλαω γενικά για την ευρωπαική τιμολόγηση και όχι την ελληνική τιμή  :)

 

Για τους Koch μάλλον δίκιο θα έχεις, πόσο όμως πουλάνε στις ΗΠΑ οι Κοχ και πόσο στην Ευρώπη οι Boogie...

 

Επίσης ξέρω ότι η υπερατλαντική μεταφορά του 35κιλου ενισχυτή μου κόστισε ~40 ευρώ με τιμημένο πλοίο! (Μάλλον αστείο ποσό) και το μόνο μειονέκτημα ήταν ότι άργησε να έρθει  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τη σοβαρή απορία (ίσως ψιλο-οφτοπικ) γιατί τα ίδια προϊόντα (λέγε με Mesa Boogie) να έχουν τόσο τρελή διαφορά τιμολόγησης εδώ από το Αμέρικα. Διαφορές της τάξεως του μέχρι και 20% είναι απόλυτα κατανοητές, αλλά όχι και 800-1000 ευρώ πάνω ρε παιδιά! Η φορολογία να το δεχτώ ότι παίζει ρόλο (αλλά τα μεταφορικά ξέρω ότι όταν παίζουν μεγάλες παραγγελίες καταστημάτων κλπ είναι ελάχιστα )

 

Και αν κοιτάξετε το playback, o Mark V και ακρίβυνε αρκετά και θα καθυστερήσει  >:(

 

 

Καλα εδω μπαίνουν πολλοι παραγοντες...αλλα οι διαφορες αυτες δεν υπαρχουν μονο απο Αμερικη σε Ευρωπη αλλα και αντιστροφα.Πχ δες ποσο κοστιζουν Framus και Duesenberg στην Αμερικη, ποσο πανε οι Koch στην Ιαπωνια κλπ.

Τωρα γιατι και πως ειναι μεγαλο θεμα...

 

 

 

 

 

Οσο για το γιατι ειναι πιο ακριβες οι αμερικανικες ειναι επειδη αμα εχεις αμερικανα πιο ευκολα σφυριζει το μανικΗ,μεταλ φασι.Αυτο ειναι? Η οχι?

 

 

Εdit: Τα επαιξε το πισι και ενω ειχα γραψει το μυνημα μου πηρε περιπου 20 λεπτα μεχρι να καταφερω να ποσταρω οποτε με προλαβανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ η φορολογία της εκάστοτε χώρας

+ τα εργατικά της εκάστοτε χώρας

+ τα μεταφορικά

+ τα deal που γίνονται με μεταπωλητές-αντιπροσώπους

 

και μιας και ανέφερε ο φίλος τα εργοστάσια και τα μηχανήματα.. όπως τα ονομάζει "ρομπότ"... και την απόσβεση των ρομπότ λοιπόν=)

Κατασκευή ιστοσελίδων[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν Έλληνας εξ'Αμερικής, δεσμεύομαι να προσεγγίσω τον President Obama να επιβάλλει ΑΜΕΣΑ πλαφόν και πρόστιμα στα καρτέλ κιθάρας.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου