Προς το περιεχόμενο

Είναι καλή η Epiphone Zakk Wylde?


Twistakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Geia se olous!!!!!!Paizw kamposa xronia ki8ara xwris vevaia na exw asxolh8ei sobara me to olo 8ema,palia phgaina 2 xronia klasikh kai molis phra hlektrikh thn eliwsa sthn kuriole3ia mexri pou thn parathsa logw ma8hmatwn kai allws asxoliwn...Twra pleon eimai se ena metrio stadio opou 8elw pleon na arxisw na asxoloumai poli pio sobara me askhseis kai ta loipa kai exw akousei polles fores pws oi les paul ki8ares h ths Gibson h ths Epiphone einai arketa duskoles ki8ares kai pws an exeis ma8ei panw se autes oi upoloipes ki8ares 8a s fainontai poli pio eukoles sto paiximo...M'aresoun para poli san ki8ares kai san hxos an kai den einai akrivws auto pou 8elw mias kai eimai kollhmenos me tis Dean...8a'8ela omws an einai na sunexisw na asxoloumai sobara me thn ki8ara na ma8w panw se mia duskolh ki8ara opws oi les paul (opws exw akousei panta) kai sth sunexeia na agorasw mia allh kaliterh...8a'8ela na rwthsw opoion xerei panw se auto to 8ema na me boh8hsei ka8ws den 8elw na spatalhsw lefta gia ena organo kai sth sunexeia na apodeixtei pws ekana blakeia...Goustarw para poli tis Epiphone kai sugkekrimena tou Zakk Wylde...Prin thn agorasw omws 8a h8ela na epibebaiwsw to 8ema an paizontas me auth thn ki8ara 8a mporesw na exw mia arketa kalh epafh me tis upoloipes ki8ares sthn sunexeia...Opoios gnwrizei parakalw poli na m pei thn gnwmh tou...Euxaristw...:D

 

Από την διαχείριση : Απαγορεύονται τα greeklish και το ποστ έπρεπε να έχει σβηστεί αν δεν το είχε ήδη διορθώσει ο Spy από κάτω.

Ή ταν, ή δεν ήταν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In Greek:

 

Γεια σε όλους!!!!!! Παίζω καμποσα χρονιά κιθάρα χωρίς βέβαια να έχω ασχοληθεί σοβαρά με το όλο θέμα, παλιά πήγαινα 2 χρονιά κλασική και μόλις πήρα ηλεκτρική την έλιωσα στην κυριολεξία μέχρι που την παράτησα λόγω μαθημάτων και άλλως ασχολιών... Τώρα πλέον είμαι σε ένα μέτριο στάδιο οπού θέλω πλέον να αρχίσω να ασχολούμαι πολύ πιο σοβαρά με ασκήσεις και τα λοιπά και έχω ακούσει πολλές φορές πως οι les paul κιθάρες η τής Gibson η τής Epiphone είναι αρκετά δύσκολες κιθάρες και πως αν έχεις μάθει πάνω σε αυτές οι υπόλοιπες κιθάρες θα σ φαίνομαι πολύ πιο εύκολες στο παίξιμο... μ' αρέσουν πάρα πολύ σαν κιθάρες και σαν ήχος αν και δεν είναι ακριβώς αυτό που θέλω μίας και είμαι κολλημένος με τις Dean... θα' Θέλα όμως αν είναι να συνεχίσω να ασχολούμαι σοβαρά με την κιθάρα να μάθω πάνω σε μία δύσκολή κιθάρα όπως οι les paul( όπως έχω ακούσει πάνα) και στη συνέχειά να αγοράσω Μία άλλη καλλίτερη... θα' Θέλα να ρωτήσω οποίον ξέρει πάνω σε αυτό το θέμα να με βοηθήσει καθώς δεν θέλω να σπατάλησε λεφτά για ένα όργανο και στη συνέχειά να αποδειχτεί πως έκανα βλακεία... Γουστάρω πάρα πολύ τις Epiphone και συγκεκριμένα του Zakk Wylde... Πριν την αγοράσω όμως θα ήθελα να επιβεβαιώσω το θέμα αν παίζοντας με αυτή την κιθάρα θα φορέσω να έχω Μία αρκετά καλή επαφή με τις υπόλοιπες κιθάρες στην συνέχειά... Οποίος γνωρίζει παρακαλώ πολύ να μ πει την γνώμη του... Ευχαριστώ... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι μου συνεβη το αντιθετο: Οταν αρχισα να παιζω ηλεκτρικη, επαιζα την Fender Strat του πατερα μου, η οποια μου φαινοταν πανδυσκολη. Οταν ομως αγορασα την πρωτη μου Λες Πωλ, (μια Epiphone Standard) συνειδητοποιησα οτι υπηρχε σοβαρη διαφορα αναμεσα στο feeling αυτης και το feeling της στρατ. Νομιζω οτι ειναι αναλογο με το τι βολευει τον καθενα.

Αυτο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να πας στα μαγαζια και να ψαξεις για την πιο δυσκολη ( :D) κιθαρα, και να αγορασεις αυτην...λεμε τορα.....

Gibson Les Paul, Vox AC30, και ξερο ψωμι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι αρκετά δύσκολες κιθάρες και πως αν έχεις μάθει πάνω σε αυτές οι υπόλοιπες κιθάρες θα σ φαίνομαι πολύ πιο εύκολες στο παίξιμο...

Δύσκολη κιθάρα? Ούτε γυναίκα να ήταν.

Αν ΞΕΡΕΙΣ να παίζεις, παίζεις με ότι νά'ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει... Κάποιες σε βολεύουν καλύτερα από άλλες. Εγώ έχω συνηθίσει σε στρατ. Όποτε πιάνω LP μου δίνει την εντύπωση ότι το αριστερό μου χέρι είναι πιο κοντά στο σώμα μου, ενώ νοιώθω και κομμάτι της κοιλιάς μου ακάλυπτο. Δεν σημαίνει ότι δεν θα παίξω με LP, αλλά μου αφήνει μια περίεργη αίσθηση. Είναι καθαρά θέμα συνήθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποτε πιάνω LP μου δίνει την εντύπωση ότι το αριστερό μου χέρι είναι πιο κοντά στο σώμα μου

Μπορεί να πω βλακεία αλλά νομίζω πως οι LP έχουν πιο μικρό scale λαιμού άρα είναι πιο κοντά στο σώμα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καθαρά θέμα συνήθειας.

Καθαροτατα. Η πρωτη μου κιθαρα ηταν μια squier tele, μετα μια epiphone les paul για να δοκιμασω και την αλλη 'σχολη' και τωρα μια fender strat. Oσο καιρο πηρε η προσαρμογη απο fenderισιο μπρατσο σε gibsonισιο, σχεδον τοσο πηρε και το αντιστροφο. Επισης, δεν ειναι μονο το σχημα του μπρατσου αλλα και η τοποθετηση του δεξιου χεριου πανω στο σωμα.

 

Αν θες ντε και καλα μια 'δυσκολη' κιθαρα για να σκληραγωγηθεις, παρε μια που να σου αρεσει απλα αισθητικα, λιμαρε τα ταστα για να κοντυνουν, βαλε 13αρες κουρδισμενες σε E και σηκωσε το action στα 5-6 χιλιοστα στο 12ο ταστο  ;D

 

...και είναι και πιο ακριβές...γι αυτό τις νοιώθεις περίεργα!

Ασε που σπανε και πιο ευκολα και παιζεις πιο 'φρονιμα' για να μην χαλασει τιποτα και πληρωνεις  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να πω βλακεία αλλά νομίζω πως οι LP έχουν πιο μικρό scale λαιμού άρα είναι πιο κοντά στο σώμα σου

 

To οποίο σημαίνει ότι στο ίδιο πάχος χορδών στις LP είναι μαλακότερες οι χορδές.Κατα συνέπεια απο αυτήν την άποψη θα τις έλεγες πιο άνετες.Η πιο δύσκολη κιθάρα είναι η ασετάριστη κιθάρα. ;D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι LP όμως έχουν πιο στενή ταστιέρα (το πλάτος από την πρώτη μέχρι την έκτη χορδή) κάτι που με δυσκολεύει περισσότερο από την 'άπλα' της Fender.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου