Προς το περιεχόμενο

fender strat:american vs mexiko vs korea


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω πολυ να μαθω τι θα γινοταν αν επαιρνα μια δευτερη στρατ , της εβαζα τους seymoyr duncan που φοραει τωρα η δικια μου και εβαζα πανω στην ηδη υπαρχουσα τους kinman.θα δουλεψει αυτη η ιδεα σε μια squier για παραδειγμα???

μια squier αν σεταριστει σωστα θα χανει σε κουρδισμα?εννοω θα φαλτσαρει στα ταστα σε διαφορα σημεια του μπραστου?ξερω πως οτι πληρωνεις παιρνεις αλλα ρωταω ....

μηπως μια mexico????

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είναι κομμένα λάθος τα τάστα τελείως απίθανο (όχι βέβαια αδύνατο) σήμερα με τις CNC.

 

Το πόσο καλοβαλμένα θα είναι τα τάστα είναι άλλο θέμα.. :wink:

 

Πάντως είδα Squier τελευταία φτιαγμένες στην Ινδονησία παρακαλώ, που είχαν τέλειο μπράτσο, πολύ καλοβαλμένα τάστα και γενικά καλό σετάπ.

 

Πιστεύω ότι στην χειρότερη περίπτωση θα χρειαστείς κάποιο καλό σετάρισμα, ίσως κάποιο τρίψιμο στα τάστα... Επίσης τα κλειδιά και τα ποτενσιόμετρα/διακόπτες ίσως χρειαστεί κάποια στιγμή να τα αλλάξεις.

 

Μιλάω εξ'ιδίας πείρας με την Harley Benton που αγόρασα για €110 και που αν την ακούσει κάποιος σήμερα εγγυώμαι ότι θα πάθει $#$%πλακα. :wink:

 

Κατά τη γνώμη μου, προχώρα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ειναι βαλμενα λαθος τα ταστα,μαλλον αποκλειεται.

Οι περισσότερες squier ειναι πολυ καλα κατασκευασμενες,μια και οπως ολες οι Fender δεν ειναι χειροποιητες αλλα φτιαγμενες σε ρουτερς.

Το μονο που θα χρειασθει κατα τη γνωμη μου ειναι να αλλαξεις τους διακοπτες&τα ποντεσιομετρα.

Με τους καλους μαγνήτες & ενα καλο σετ-απ (αν βαλεις & ενα κοκαλινο νατ ακομα καλυτερα),η κιθαρα θα πεταει.

εχω ομως παιξει και με μερικες στοκ & εχω παθει πλακα.

Το μονο τους κακο ειναι οτι εχουν λιγο στενα & λεπτα μπράτσα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια προταση για συγκεκριμενη squier? γινεται τιποτα με καμια 200αρια ευρωπουλακια???απο στολλα που ειναι και πιο κοντα μου? μηπως απο το μουσικοραμα?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια προταση για συγκεκριμενη squier? γινεται τιποτα με καμια 200αρια ευρωπουλακια???απο στολλα που ειναι και πιο κοντα μου? μηπως απο το μουσικοραμα?

 

Από ΠΟΥ??? 8O 8O 8O

 

Φίλε μου έχεις κοιτάξει τις τιμές του Στόλλα (και κατ'επέκταση των dealers) σε σχέση με αυτές του thomann και των άλλων ευρωπαϊκών μαγαζιών????

 

Εγώ θα έλεγα να πας και να δοκιμάσεις όσο περισσότερες Squier ή Μεξικάνες μπορείς' date=' να δεις τι σου ταιριάζει στο χέρι (μη δίνεις τεράστια σημασία στον τελικό ήχο, από τη στιγμή που θα αλλάξεις μαγνήτες) και μετά να κάνεις μια ωραία παραγγελία έξω και αποκτήσεις την κιθάρα που θέλεις σε ανθρώπινη τιμή! :wink:

 

Επειδή παίζεις επαγγελματικά (α ρε τι μου θύμισες μ'αυτά που έγραφες για το μαγαζί που παίζεις!! 8) ) το να έχεις ένα δεύτερο όργανο αξιοπρεπές είναι must. Για μένα το Α και το Ω είναι να σου πάει [b']στο χέρι[/b] (και να έχει μια αξιοπρεπή ποιότητα κατασκευής βέβαια), όλα τα άλλα θα τα φτιάξεις.

 

Αν πάντως έχεις κατασταλλάξει σε Strat τύπο κιθάρας, μην περιορίζεσαι, κοίτα και άλλες μάρκες, ας πούμε όλες οι Pacifica που έχω δοκιμάσει μ'άρεσαν πολύ (και πιο πολύ η 904, να δούμε αν θα βρω να αποκτήσω καμμία κάποια στιγμή! :? ). Προς θεού, μην κοιτάς τις τιμές του Νάκα! :evil:

 

Εν κατακλείδει, αν έχεις καταλήξει ν'αλλάξεις τους μαγνήτες στην Νο1 κιθάρα σου, μην το συζητάς, προχωρά και να είσαι σίγουρος ότι δεν θα το μετανοιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να φαλτσαρει η squier επειδη τα ταστα δεν ειναι καλα τοποθετημενα αποκλειεται....μια χαρα ειναι οι squier για τα λεφτα τους. Και με τους μαγνητες θα δεις βελτιωση. Βεβαια μη περιμενεις πως θα "γεμιζει" το χερι σου οταν παιζεις οπως με μια αμερικανικη η εστω μια mexico ουτε οτι θα εχεις το ιδιο feel αλλα νομιζω κανεις δεν εχει την απαιτηση τα 200€ να σου καθονται καλα στο χερι οπως τα 1000€........ :D :D :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ειναι βαλμενα λαθος τα ταστα' date='μαλλον αποκλειεται.

Οι περισσότερες squier ειναι πολυ καλα κατασκευασμενες,μια και οπως ολες οι Fender δεν ειναι χειροποιητες αλλα φτιαγμενες σε ρουτερς.

Το μονο που θα χρειασθει κατα τη γνωμη μου ειναι να αλλαξεις τους διακοπτες&τα ποντεσιομετρα.

Με τους καλους μαγνήτες & ενα καλο σετ-απ (αν βαλεις & ενα κοκαλινο νατ ακομα καλυτερα),η κιθαρα θα πεταει.

εχω ομως παιξει και με μερικες στοκ & εχω παθει πλακα.

Το μονο τους κακο ειναι οτι εχουν λιγο στενα & λεπτα μπράτσα :wink:[/quote']

 

Superfunk δεν εννοούσα να είναι λάθος βαλμένα τα τάστα, αλλά να μην είναι στην εντέλεια τριμμένα, γυαλισμένα, κλπ. Αυτό είναι ένα πρόβλημα με αρκετές από τις απωανατολικές κιθάρες.

 

Επίσης προσωπικά συμπαθώ περισσότερο τα γραφιτένια nut (και saddles :wink: ), αν συνδιαστούν με locking tuners δεν ξεκουρδίζει το ρημάδι που να είσαι ο Jeff Beck. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου