Προς το περιεχόμενο

Laptop Ground Noise


skatemporas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

fuck... μπερδεύτηκα... πάντως, από ότι φαίνεται... για να είμαι πιο σίγουρος για την ασφάλειά μου (και του laptop)... θα δοκιμάσω την πατέντα unbalance-to-balanced (γιατί η κάρτα έχει unbalanced εξόδους, ενώ ο μείκτης balanced).

 

ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

 

(είμαι περίεργος να δω την απάντηση του NikosP στο τελευταίο post του kazsci)

 

EDIT: βρήκα αυτό και φαίνεται να θεωρεί την 'κάφρικη' λύση του kazsci αποδεκτή, γιατί όπως λέει "The ground for the system is then provided by another piece of studio gear, such as the mixer or speakers"... βέβαια, σύμφωνα με αυτό το άρθρο υπάρχει και πιο εκλεπτισμένος τρόπος από τη μονωτική ταινία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

fuck... μπερδεύτηκα... πάντως, από ότι φαίνεται... για να είμαι πιο σίγουρος για την ασφάλειά μου (και του laptop)... θα δοκιμάσω την πατέντα unbalance-to-balanced (γιατί η κάρτα έχει unbalanced εξόδους, ενώ ο μείκτης balanced).

 

 

Την "πατέντα" την διάβασα στο Sound On Sound και λύνει το πρόβλημα.

 

Οσο για κατάργηση της γείωσης, προτιμώ να φυλάω τα ρούχα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"The ground for the system is then provided by another piece of studio gear' date=' such as the mixer or speakers"[/quote']

 

Ακριβώς......

Την ταινιούλα......

την έχουν τιμήσει ουκ ολίγες.......

φορές.........

Απλός τρόπος.......

Αλήθεια.......

έχεις καλοριφέρ σπίτι σου......;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ.....

Με τα ηλεκτρικά δεν ξέρω.......

Τα συμβατικά......

είναι μια καλη.....

γείωση........

Έτσι.......

και με καλώδια.......

έχεις μια ακόμη έξοδο......

στην μητέρα γη.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έφτιαξα καλώδιο TS σε TRS, και ο θόρυβος έχει μειωθεί σε πολύ μεγάλο ποσοστό, φτάνοντας σε ανεκτά επίπεδα (ακούγεται μόνο σε ακραίες ρυθμίσεις του μείκτη, στις οποίες, αν παράξω οποιονδήποτε ήχο από το laptop θα αποκτήσω πρόβλημα ακοής). Thanks για τη συμβουλή!

 

Σημείωση: Βρήκα εκτενές σχετικό άρθρο (με αναφορές σε ground loops, balanced-unbalanced interfacing, wiring tips κ.ά.) εδώ. Ίσως φανεί χρήσιμο σε όποιν αντιμετωπίζει προβλήματα θορύβου, ή έστω απλά σε όποιον θέλει να μάθει για τέτοια θέματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου