Προς το περιεχόμενο

Laptop Ground Noise


skatemporas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

... όπως είπα και πριν το καλώδιο της κονσόλας είναι ίδιο με αυτά που χρησιμοποιούνται σε υπολογιστές... δε νομίζω ότι χρειάζεσαι φωτογραφία, έτσι;; όσο για το πολύπριζο... εφ' όσον περιέγραψα τη συνδεσμολογία... η φωτογραφία είναι απαραίτητη;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η φωτογραφία είναι απαραίτητη;;

 

Για μένα.....

ναι.

Χμμμμμ........

Τα ηχεία......

ενεργά 'ναι.........

Καλώδια.....;

Τυνγχάνει να χρησιμοποιείς μπάλανσντ.......;

Όπως είπε και κάποιος.....

Δοκίμασε.....

βγάζοντας ένα ένα.....

τα φις από το πολύπριζο.........

όταν ανακαλύψεις πιο είναι.....

η αιτία.......

υπάρχει τρόπος............

απλούστατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα...μολις ειδα το post...exv ακριβως την ιδια καρτα και ενα Pavillion Hp notebook...εχω και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα....εχω κανει τα παντα απο αποψη καλωδιωσης ομως τιποτα....αναγκαζομαι να κανω πολυ EQ για να φυγει ο& θορυβος με τις αναλογες συνεπειες ομως..

&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα.....

ναι.

Χμμμμμ........

Τα ηχεία......

ενεργά 'ναι.........

Καλώδια.....;

Τυνγχάνει να χρησιμοποιείς μπάλανσντ.......;

Όπως είπε και κάποιος.....

Δοκίμασε.....

βγάζοντας ένα ένα.....

τα φις από το πολύπριζο.........

όταν ανακαλύψεις πιο είναι.....

η αιτία.......

υπάρχει τρόπος............

απλούστατος.

 

granule πεθαινω στα γελια με το πως γραφεις τα post σου :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H  λυση στο προβλημα ειναι να κολλησεις μια μονωτικη ταινια στο φισ του καλωδιου του ρευματος του λαπτοπ καλυπτοντας τη γειωση του.Κατοπιν συνδεσε το κανονικα στο πολυμπριζο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου Acer και Tascam US-122 (ακόμα και με το onboard soundchip).

 

Καθόλου θόρυβος όταν λειτουργεί με μπαταρία, χαμός όταν είναι στο ρεύμα. Είμαι βέβαιος ότι πρόκειται για ground loop. Σε αυτή τη περίπτωση λύση είναι μόνο τα balanced καλώδια (από την κάρτα ήχου στο μίκτη) εφ'όσον και τα δύο τα υποστηρίζουν.

 

Υπάρχει και ένας τρόπος να αποφύγεις ground loops αν η κάρτα ήχου (ή synth) δεν έχει balanced outs αλλά ο μίκτης έχει. Φτιάχνεις ένα καλώδιο όπου η μία μεριά έχει stereo καρφί (TRS) και η άλλη mono καρφί (TS). Συνδέις το mono καρφί κανωνικά στο καλώδιο ενώ στην άλλη άκρη στο stereo καρφί συνδέεις tip με tip και sleeve του mono καρφιού με ring του stereo καρφιού. Τip είναι η αιχμηρή μεριά του καρφιού, ring ο εσωτερικός δακτύλιος και sleeve η γείωση. Πολύ φθηνή λύση, εύκολη και δουλεύει.

 

Δεν το έχω ψάξει ακόμα με το συγκεκριμένο πρόβλημα του laptop (άλλες προτεραιότητες) αλλά αυτά τα καλώδια έχουν λύσει προβλήματα ground loops που είχα σε άλλες συσκευές (external FX - synths).

 

Βέβαια, στην αγορά κυκλοφορούν ground lifters (=λεφτά) ή DI boxes (=λεφτά) που λύνουν τέτοια προβλήματα.

 

Α, ξέχασα! Αν δεν σε πειράζει το ενδεχόμενο ηλεκτροπληξίας, μπορείς να κόψεις τη γείωση από το φις του τροφοδοτικού του laptop (το μεσαίο σιδεράκι). Και αυτό θα λύσει το πρόβλημα του ground loop (ΜΗΝ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΠΟΤΕ!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H  λυση στο προβλημα ειναι να κολλησεις μια μονωτικη ταινια στο φισ του καλωδιου του ρευματος του λαπτοπ καλυπτοντας τη γειωση του.Κατοπιν συνδεσε το κανονικα στο πολυμπριζο.

 

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΕ ΤΗ ΓΕΙΩΣΗ. ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΠΛΗΞΙΑΣ!!!!!!!! ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ!!!!!!

 

Η λύσεις είναι :

1. BALANCED (ή pseudobalanced) καλώδια

2. Ground lifters

3. DI boxes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη συγκεκριμενη λυση εχω εφαρμωσει στο λαπτοπ που εχω στο στουντιο(acer aspire 1610).Το λαπτοπ ειναι ενα πλαστικο κουτι χωρις μεταλλικα μερη το ιδιο και το τροφοδοτικο του.&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη συγκεκριμενη λυση εχω εφαρμωσει στο λαπτοπ που εχω στο στουντιο(acer aspire 1610).Το λαπτοπ ειναι ενα πλαστικο κουτι χωρις μεταλλικα μερη το ιδιο και το τροφοδοτικο του.&

 

Αν κάνει ένα "τσαφ" η ΔΕΗ στο ρεύμα, αν και θα ζήσεις, θα κλαις το καμμένο το laptop αφού το ρεύμα δεν θα έχει οδό διαφυγής προς το έδαφος... (ασε που πιθανόν να καούν και ότι συσκευές είναι καλωδιομένες με το laptop - κάρτα ήχου - μίκτης - ηχεία κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολες οι συσκευες που ειναι καλωδιομενες με το λαπτοπ ειναι γειομενες κανονικα στη μπριζα το ιδιο και το λαπτοπ που ειναι συνδεδεμενο μαζι τους.Σε περιπτωση που το λαπτοπ δεν ειναι συνδεδεμενο πουθενα το χειροτερο που μπορει να παθεις ειναι καψεις το τροφοδοτοκο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου