Προς το περιεχόμενο

Προστατευτική επικάλυψη σώματος ηλ. κιθάρας


kleinmeiner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά.

 

Εδώ και κάποιες μέρες αφαίρεσα (για διάφορους λόγους) όλη τη λάκα πολυουρεθάνης που κάλυπτε το σώμα της Baja μου και αυτή τη στιγμή το ξύλο της είναι γυμνό. Σκεφτόμουν να μην προσθέσω κάποιο άλλο υλικό (νίτρο, πολυουρεθάνη κλπ), παρά MONO ένα ειδικό λάδι (σαν κι αυτό που χρησιμοποιούν για ξύλινα έπιπλα κήπου).

 

Ρισκάροντας να πω μεγάλη βλακεία, σας ρωτάω το εξής: θα έχω πρόβλημα, αν περιοριστώ ΜΟΝΟ σε αυτό το υλικό για την επικάλυψη/προστασία (δε με ενδιαφέρει αν θα γυαλίζει ή όχι) του σκάφους της κιθάρας μου;  Τί λέτε;

 

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είναι ευαίσθητη σε χτυπήματα-γρατζουνιές

Το  teak oil (?) που αναφέρεις, προστατεύει από την υγρασία και από τίποτα άλλο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστην οπως ειναι,δεν προκειται να παθει τιποτα ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εκτός από το χρώμα και το υπόστρωμα, στην κιθάρα σου το ξύλο έχει περαστεί και με sealer (που έχει εισχωρήσει μέσα στους πόρους του ξύλου). Κατά συνέπεια, οποιοδήποτε λάδι και να χρησιμοποιήσεις, δεν πρόκειται να περάσει μέσα στο ξύλο, παρά μόνο ελάχιστα ίσως και αυτό κατά τύχη.  ;)

 

Επομένως όπως λέει ο SF, δεν κινδυνεύεις ιδιαίτερα να την αφήσεις ως έχει.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το χρώμα και το υπόστρωμα, στην κιθάρα σου το ξύλο έχει περαστεί και με sealer (που έχει εισχωρήσει μέσα στους πόρους του ξύλου). Κατά συνέπεια, οποιοδήποτε λάδι και να χρησιμοποιήσεις, δεν πρόκειται να περάσει μέσα στο ξύλο, παρά μόνο ελάχιστα ίσως και αυτό κατά τύχη.  ;)

 

Επομένως όπως λέει ο SF, δεν κινδυνεύεις ιδιαίτερα να την αφήσεις ως έχει.

 

συμφωνω

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και έρχομαι να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου: σε τέτοιες περιπτώσεις, αν θέλει κάποιος να αλλάξει δηλαδή το χρώμα της κιθάρας του, η επιλογή είναι μόνο "πιστόλι" και νίτρο/πολυουρεθάνη/πολυεστέρας, έτσι δεν είναι?

 

Καμμιά τύχη δεν θα έχουμε με χρώματα νερού, ή ανάλογες τεχνικές, φαντάζομαι...  :-\

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έρχομαι να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου: σε τέτοιες περιπτώσεις, αν θέλει κάποιος να αλλάξει δηλαδή το χρώμα της κιθάρας του, η επιλογή είναι μόνο "πιστόλι" και νίτρο/πολυουρεθάνη/πολυεστέρας, έτσι δεν είναι?

 

Καμμιά τύχη δεν θα έχουμε με χρώματα νερού, ή ανάλογες τεχνικές, φαντάζομαι...  :-\

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς...τι δουλειά έχει το βάψιμο με το λούστρο? Άλλο στάδιο το ένα και άλλο το άλλο. Απλά πρέπει τα "χημικά" να είναι συμβατά ειδικά εάν χρησιμοποιείς υλικά 2 συστατικών. Χρώματα νερού εννοείς τις ανυλίνες? Γιατί πολύ ωραία δέχονται και νίτρο και πολυουρεθάνη...όσο για ανάλογες τεχνικές τι εννοείς? Εγώ δεν τυπώνω επάνω στα ξύλα με UV μελάνια?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ, παιδιά! Άι ρήλυ απρήσιέητ ιτ, που λέμε και στα βαρβαρικά. Δεν είναι η πρώτη φορά που με βοηθάτε τρομερά εδώ μέσα.

Μη διακόπτω όμως τίς ενδιαφέρουσες ερωταπαντήσεις. Σας παρακολουθώ όλος μάτια...

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου