Προς το περιεχόμενο

Κάθε φορά μικραίνουν


publius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα το ανέβασα όχι για να κρίνουμε το παλικάρι για τις ελλείψεις του ή να εξυμνήσουμε την τεχνική παρούσα ή απούσα αλλά απλά για να σκεφτούμε τι κάναμε εμείς όταν ήμασταν 8 ετών. Εγώ προσωπικά είχα μια μπάλα στο κεφάλι και μια πίκρα για το γαύρο που εκείνη την εποχή ήταν για τα μπάζα. Όχι κιθάρα δεν είχα αλλά δεν το είχα φανταστεί οτι κάποτε θα ριμαδοέπαιζα αυτές τις 6 χορδές. Βέβαια να πω την αλήθεια στα 8 μου είχα ήδη κάτι λιγότερο από 2 χρόνια μαθήματα πιάνου αλλά πιστέψτε με το Mary Had a little lamp δεν έχει καμία σχέση με αυτά που παίζει το παλικάρι στο βίντεο. Ένα ακόμα μπράβο στο παιδί και στους γονείς του που το έσπρωξαν στην μουσική τέχνη.

 

 

Υ.Γ. Όχι ταχύτητα δεν σημαίνει τεχνική. Και οι πιανίστες και οι κιθαρίστες και όλοι γενικότερα οι οργανοπαίχτες έχουν μάθει ή αναπτύξει τεχνική. Δεν έχει μόνο το πιάνο τεχνική. Επίσης το πιάνο έχει πλήκτρα τα οποία μόνο σιγά ή δυνατά μπορείς να τα πατήσεις, ούτε bend κανς ουτε slide κανς ούτε vibrato ούτε πολλές απο τις υπόλλοιπες κιθαριστικές πα**ριες κάνς που είναι προς εντυπωσιασμό, καλύτερα γιατί δεν τις χρειάζεται ένα τόσο ευγενές όργανο. Αλλά όπως λέει και ο παπαγάλος, έκαστος στο είδος του. Μην συγκρίνεται ανόμοια όργανα και τεχνικές όλοι οι μουσικοί άψογοι είσαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα συμφωνήσω 100% με το Νικόλα.

 

Πέρα απο το τί κάνουν τα παιδιά "θαύματα" σκεφτείτε το εξής:

 

Τί ψυχολογία θα έχει ενα παιδί, το οποίο προβάλεται ως παιδί θαύμα, το καμαρώνουν όλοι, είναι συνεχώς το επίκεντρο της προσοχής και το καλό παράδειγμα? Στατιστικώς αποδεδειγμένα, τέτοιες περιπτώσεις παιδιών καταλήγουν σε κομπλεξικούς ανθρώπους - κοινώς κωλόπαιδα.

 

Θλίβομαι πραγματικά κάθε φορά που βλέπω ένα τέτοιο παιδί, γιατί σκέφτομαι "πόσο παιχνίδι θα έχει στερηθεί" "πόσους φίλους" "πόσες ώρες βασανιζόταν πάνω στο όργανο"

 

Και φυσικά ποτέ δεν φταίει το παιδί. Πάντα απο πίσω είναι κάποιος γονέας ο οποίος προσπαθεί να προβληθεί μέσω του παιδιού του, πιθανώς επειδή δεν έχει καταφέρει τίποτα ο ιδιος στη ζωή του.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ τους γονείς μου που δεν γέννησαν ένα παιδί θαύμα και έζησα φυσιολογικά παιδικά χρόνια.

 

 

Η μόδα πάντως έχει παραγίνει. Γράφεις στο youtube "Mozart" και βγαίνει αυτό:

 

 

::) ::) ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτεροι απο 'μας πάντως είμαστε, πιστεύω, της φιλοσοφίας " όσο με πληγώνεις, τόσο με πορώνεις " ....

Πολλές φορές μου έρχεται στο μυαλό η σκέψη... μήπως δεν "κάνω εγώ για κιθάρα ?? " δεν ξερω.... πάντως συνεχίζω να το παλεύω... όπως το παλεύουμε και όλοι για να γίνουμε καλύτεροι ο καθένας στο είδος του ....

 

Και όπως έλεγε και μια καθηγήτρια μου : Απο την στιγμή που δεν προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι, παύουμε να είμαστε καλοί......... :o

 

Γι' αυτό τέρμα το δειάλλειμα, τα κεφάλια μέσα..... (για μελέτη εννοώ ;D ;D ;D)

Όλοι κάνουμε όνειρα........ (custom shoP & V.O.S)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τα ρε George

 

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=YiPurmMy9gA

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=cxmE2qMbYRU

 

r.i.p....  :(

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και Λαζοπουλίζοντας, ο τύπος λέει αλήθιες. Και επειδή η Ελλάδα είναι η Αμερική 5-10 χρόνια πρίν, καλως τα δεχτήκαμε...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υ.Γ. Όχι ταχύτητα δεν σημαίνει τεχνική. Και οι πιανίστες και οι κιθαρίστες και όλοι γενικότερα οι οργανοπαίχτες έχουν μάθει ή αναπτύξει τεχνική. Δεν έχει μόνο το πιάνο τεχνική. Επίσης το πιάνο έχει πλήκτρα τα οποία μόνο σιγά ή δυνατά μπορείς να τα πατήσεις, ούτε bend κανς ουτε slide κανς ούτε vibrato ούτε πολλές απο τις υπόλλοιπες κιθαριστικές πα**ριες κάνς που είναι προς εντυπωσιασμό, καλύτερα γιατί δεν τις χρειάζεται ένα τόσο ευγενές όργανο. Αλλά όπως λέει και ο παπαγάλος, έκαστος στο είδος του. Μην συγκρίνεται ανόμοια όργανα και τεχνικές όλοι οι μουσικοί άψογοι είσαστε.

Ελπίζω αυτό να μην έχει σχέση με κάτι που είπα, γιατί δε βλέπω να έχω πει κάτι περι "ανωτερότητος" ή όχι για οτιδήποτε. Απλά κάποιες διαφορές που έχω παρατηρήσει, και επειδή μου ζητήθηκε, απάντησα. :) Δε συγκρίνω, σχολιάζω 2 όργανα και συνήθειες! :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το παιδάκι (και κάθε άλλο παιδάκι σε παρόμοια κατάσταση) μπορεί να παίζει έτσι στα 8 του, αν θελήσει να παίξει κάτι πιο μελωδικό ή πιο εκφραστικό ή οτιδήποτε άλλο, τότε θα έχει αν μη τι άλλο τις βάσεις. Μην ξεχνάμε ότι εκεί το παιδάκι κάνει επίδειξη (όπως αυτές που κάνουν τα ωδεία στις γειτονιές μας στο τέλος της σεζόν) και όχι συναυλία blues.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αφού το παιδάκι (και κάθε άλλο παιδάκι σε παρόμοια κατάσταση) μπορεί να παίζει έτσι στα 8 του, αν θελήσει να παίξει κάτι πιο μελωδικό ή πιο εκφραστικό ή οτιδήποτε άλλο, τότε θα έχει αν μη τι άλλο τις βάσεις. Μην ξεχνάμε ότι εκεί το παιδάκι κάνει επίδειξη (όπως αυτές που κάνουν τα ωδεία στις γειτονιές μας στο τέλος της σεζόν) και όχι συναυλία blues.

Μα εκεί είναι που διαφωνώ, σε θεωρητική βάση (και κάνω ποστ στα διαλείματά μου... χεχε...).

 

Πιστεύω ότι το παιδάκι (και κάθε παιδάκι, και πάλι πιάνω το παράδειγμα, δε στέκομαι στο συγκεκριμένο), ΔΕΝ έχει τις βάσεις, ούτε θα τα καταφέρει καλύτερα στο μέλλον απο άλλους που ξεκινάνε αργότερα, ή έχουν μια φυσιολογική πορεία. Υποστηρίζω (χωρίς να πολυ στηρίζω όμως, συγχωρίστε με που δεν έχω επιχειρήματα), ότι Αν πιάσεις αυτό το παιδί στα 20 του (πχ και το παιδί και η ηλικία), και κάποιο άλλο παιδί που δεν "κατεβάζει παπάδες" στα 8 του, μπορεί τελικά το 2ο να είναι καλύτερο. Γιατι δεν θα έχει αναλωθεί σε τεχνικές καταρτήσεις πέραν του απαραιτήτου, γιατί θα ασχολείτε με τη μουσική και όχι τις σκάλες, γιατί δεν θα έχει πιεστεί απο γονείς/συγγενείς/κλπ να κάνει αυτό το πράγμα αλλά θα το έχει αγαπήσει, γιατί έτυχε σε καλούς καθηγητές, ή γουστάρει, ή κάτι τελος πάντων, γιατί θα έχει καταφέρει να αναπτύξει την κοινωνικότητά του και αντί να μελετάει όλη μέρα (βλέπε Τζαπονεζάκια, που το κάνουν αυτό) θα έχει μια φυσιολογική ζωή με φίλους, έρωτες, λύπες και χαρές, και αυτά θα βγάζει στη μουσική του: Η μουσική είναι επικοινωνία.

 

________________________

 

Και για να είμαι ξεκάθαρος, το συγκεκριμένο παιδί, δείχνει (αν και αρκετά ακίνητος), να γουστάρει, και, τέλος πάντων, κιθάρα ηλεκτρική παίζει, όχι βιολί (που είναι και σπαστικό ρε παιδιά... :(). Άρα, το ξαναλέω, εξετάζω μια πιθανή κατάσταση, και όχι το παιδάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου