Προς το περιεχόμενο

Κάθε φορά μικραίνουν


publius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν περίμενα να έχει τόσες διαφορετικές εν μέρη και συνάμα ταυτιζόμενες απόψεις στο θέμα. Επειδή βλέπω όμως οτι έχει προβληματίσει λίγο να συνεχίσω με ερώτησεις.

 

Εσείς θα θέλατε το παιδί σας να ασχοληθεί με κάποιο μουσικό όργανο?

Θα το στέλνατε ωδείο ή αυτοδίδακτη διδασκαλία όπως έκαναν αρκετοί?

Θα θέλατε να περάσει τα καλά ("δόξα", χρήμα, "ναρκωτικά") αλλά και τα άσχημα (δόξα, "χρήμα", ναρκωτικά) της μουσικής - δυστυχώς πλέον βιομηχανίας?

Αν το παιδί σας ήταν/είναι παιδί θαύμα θα προωθούσατε τις δυνατοτητές του/της. Ξέρω συγκεκριμένα 2 ανθρώπους που παράτησαν μέχρι και τη δουλειά τους για να σπρώξουν τις δυνατότητες του παιδιού τους. Θέλει κότσια ή βλακεία για να το κάνεις?

 

Εγώ απαντήσεις έχω βρεί για μένα, εσείς έχετε αναρωτηθεί ποτέ ή δεν χρειάστηκε σας βγαίνουν ούτως ή άλλως αυθόρμητα οι απαντήσεις.

 

Αρκετοί εδώ πρέπει να είναι και γονείς για μοιραστείτε τους προβληματισμού σας ή θεωρείστε τις ερωτήσεις απλά ρητορικές και αναλογιστείτε τις χωρίς να απαντήσετε.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Εσείς θα θέλατε το παιδί σας να ασχοληθεί με κάποιο μουσικό όργανο?

Ναι, γιατί όχι; Βέβαια, ως γονιός 2 αγοριών, ομολογώ, ότι δεν κάνω προσπάθεια προς αυτό. Γνωρίζοντας ότι τα παιδία εκθέτονται 90% του χρόνου τους σε μουσική απο εμένα στο σπίτι, δε θέλω να πιέσω παραπάνω. Πιέζω (δηλ, προσπαθώ προσωπικά, αντί να μου βγαίνει αβίαστα) προς την άθληση και την μη μουσική κουλτούρα.

 

Θα το στέλνατε ωδείο ή αυτοδίδακτη διδασκαλία όπως έκαναν αρκετοί?
Με καθηγητή, σε ωδείο ή σπίτι, γνωστό μου (μιας και είμαι του επαγγέλματος). Ότι άλλο θέλει ας το κάνει μόνος του. Δηλ, ας έχει κάποιες βάσεις, και μετά αν θέλει να το γυρίσει σε electronica ας το κάνει, ή σε σκυλάδικο, ή στην ηλεκτρική κιθάρα, ή ότι θέλει. Αν θέλει μαθήματα, και μπορούμε, μακάρι να τους τα δώσουμε, αν θέλει να κάνει μόνος του, ας κάνει. Αν είναι σοβαρός με τη μουσική (όπως με οτιδήποτε άλλο), κάποια στιγμή θα θελήσει να κάνει και μαθήματα.

 

Θα θέλατε να περάσει τα καλά ("δόξα", χρήμα, "ναρκωτικά") αλλά και τα άσχημα (δόξα, "χρήμα", ναρκωτικά) της μουσικής - δυστυχώς πλέον βιομηχανίας?
Όχι μέχρι να φτάσει τα 18-20 (μπορεί και παραπάνω) και να ξέρει τι θέλει. Ελπίζω ότι θα υπάρχουν οι βασικές αρχές (μακριά απ'τα ναρκωτικά), για να λειτουργίσει με τρόπο που θα οφελήσει τον ίδιο.

 

Αν το παιδί σας ήταν/είναι παιδί θαύμα θα προωθούσατε τις δυνατοτητές του/της. Ξέρω συγκεκριμένα 2 ανθρώπους που παράτησαν μέχρι και τη δουλειά τους για να σπρώξουν τις δυνατότητες του παιδιού τους. Θέλει κότσια ή βλακεία για να το κάνεις?
Ναι, αλλά όχι εκθέτοντάς το σε ανούσιες προκλήσεις, ή υπέρμετρη προβολή (διαγωνισμοί ταλέντων, κλπ). Υπάρχει χρόνος και το ταλέντο δεν χάνεται.

 

Το ξαναλέω, δε βρίσκω κάτι το θαύμα σε ένα παιδί που παίζει μουσική καταπληκτικά. Αυτό που βρίσκω θαύμα και ΔΕΝ γίνεται 99% είναι αυτο το παιδί να μεγαλώσει και να συνεχίσει να διακρίνεται για τη θαυμάσια μουσική που παίζει, ή γράφει, και ΟΧΙ για την ηλικία του. Τότε, επικροτώ, στηρίζω με ότι μπορώ, αφήνω να γίνει γνωστό, κλπ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός ο πιτσιρίκος αλλά τι σημασία έχει άμα είναι 8?Ή 30?Ή ακόμη και 2 χρονών?

Εμένα πάλι θα με κουράζει.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, πάλι θα σε κουράζει φίλε MuddyPete αν συνεχίσει στα 30 και παίζει έτσι. Αυτό που προσπαθεί και ο Νικόλας να πει (απ'οτι κατάλαβα) είναι οτι λανθασμένα πολλοί πιστεύουν οτι ταχύτερα=καλύτερα. Απλά δεν παύει η ταχύτητα να είναι ένδειξη συνεχούς τριβής με το όργανο (όποιο και αν είναι αυτό) και εφόδιο σε σημεία που μπορεί να χρειαστεί. Μόνη της όμως είναι απλά το αποτέλεσμα μιας άσκησης και έτσι ακούγεται. Αν όμως έχεις ταχύτητα ΚΑΙ όλα τα υπόλοιπα χαρίσματα τότε όχι μόνο δεν θα σε εμποδίσει να παίξεις κάτι όμορφο αλλά θα σε βοηθήσει να το κάνεις λίγο πιο τσιμπημένο εκεί που πρέπει. Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να γλυκαθείς και να το ξεφτιλίσεις... κάνοντας το άσκηση 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι τα παιδιά "θαύματα" δεν γεννιούνται, αλλα γίνονται.

 

Φυσικά δεν σημαίνει ότι το καθένα μπορεί να γίνει παιδί θαύμα, αλλά μερικά απο αυτά τα παιδιά απλώς έχουν καποια ευχέρεια λόγω υψηλής νοημοσύνης η έκθεσης στο αντικείμενο. Αν αυτά τα παιδιά μπουν στο τρυπάκι νωρίς και δουλέψουν αρκετά με την κατάλληλη στήριξη απο περιβάλλον και γονείς τότε έχουμε το φαινόμενο "παιδί θαύμα".

Κανένα παιδί δεν έπαιζε απο την κοιλια της μάνας του παπάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου