Προς το περιεχόμενο

Gibson studio faded. Eχει διαφορα?


supremo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

....άσε, δεν με πειράζει να είναι λίγο πιο πρίμα με τη πολυουρεθάνη!

 

Μα δεν είναι θέμα πρίμων -μεσαίων ή μπάσων. Η πολυουρεθάνη απλά δολοφονεί τον τόνο σε όλες τις φασματικές περιοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εχω 2-3 τελε με νιτρο finish αλλα η καλυτερη μου ειναι poly.

Μα δεν είναι θέμα πρίμων -μεσαίων ή μπάσων. Η πολυουρεθάνη απλά δολοφονεί τον τόνο σε όλες τις φασματικές περιοχές.

Χωρίς λόγια...θέλω να σας πιστέψω και τους δύο

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι.... το πίστεψες? ;D

Έλα ρε...με τρόμαξες!!!!!!

Είπα, θα μου σκάσει καμμία έρευνα στη μάπα...και θα με στείλει!!!!!

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα η αγαπημένη μου τέλε με πολυουρεθάνη ήταν! Απλά λέω ότι η faded είναι διαφορετική από τις άλλες les paul που είχα. Όπως έχω πει αλλού, η "φτηνή" studio μου πολλές φορές ήταν πολύ πιο χρήσιμη από την ακριβή μου custom. Πάντα υποκειμενικά μιλάω και από ιδία εμπειρία, δε διατείνομαι ότι είμαι κανένας τρομερός γνώστης. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω προσφατα απεκτησα την flying v faded και ειμαι extra ευχαριστημενος.

Μπορω να πε3ω την μουσικη μου (classic rock, hard rock, NWOBHM) καρφι στον ενισχυτη

χωρις πεταλια με τελεια αποτελεσματα. Πολυ καλος βρωμικος ηχος απο τους μαγνητες, βολικο μπρατσο για το οποιο ειχα ενδιασμους και εν τελει δεν μπορω να αιτιολογισω την 300+ διαφορα της τιμης της (καινουρια παντα) απο την αναλογη με νιτρο. Δεν νομιζω να μπορουσα εγω τουλαχιστον να καταλαβω διαφορα μετα3υ τους και το μονο υπερ που βρισκω στην αλλη εκδοση ειναι η βαλιτσα με την οποια ερχεται, αλλα και αυτην την περνεις καινουρια με 150 ευρο η απο το ebay πολυ φτηνοτερα....

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια δεν παν να ειναι και με βερνικι απο παπουτσια πανω ,αμα σου αρεσει η κιθαρα τελος τι ασχοληστε με πολυερεθανη και νιτρο.

Παντως αμα βαλεις την ιδια κιθαρα με αλλο λουστρο πανω σε ενα παλμογραφο και τοτε θα δουμε με επιστημονικο τροπο και οχι με το αυτι του καθενος οποτε τελος.

 

(αν δεν ξερετε ειναι ενα μηχανημα το οποιο παρουσιαζει την κυματομορφη ενος κυκλωματος απο τηλεοραση μεχρι κιθαρα και πολυεφφε εγω εκει τα φτιαχνω και κανω μετατροπες απο τα εφφεδακια που φτιαχνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδια εγω προσφατα απεκτησα την flying v faded και ειμαι extra ευχαριστημενος.

Μπορω να πε3ω την μουσικη μου (classic rock, hard rock, NWOBHM) καρφι στον ενισχυτη

χωρις πεταλια με τελεια αποτελεσματα. Πολυ καλος βρωμικος ηχος απο τους μαγνητες, βολικο μπρατσο για το οποιο ειχα ενδιασμους και εν τελει δεν μπορω να αιτιολογισω την 300+ διαφορα της τιμης της (καινουρια παντα) απο την αναλογη με νιτρο. Δεν νομιζω να μπορουσα εγω τουλαχιστον να καταλαβω διαφορα μετα3υ τους και το μονο υπερ που βρισκω στην αλλη εκδοση ειναι η βαλιτσα με την οποια ερχεται, αλλα και αυτην την περνεις καινουρια με 150 ευρο η απο το ebay πολυ φτηνοτερα....

η συγκεκριμενη κιθαρα που πηρες (και τη θελω κ εγω!!) εχει και αυτη νιτρο κ οι ακριβοτερες. απλα η faded εχει πολυ λιγοτερες στρωσεις. γενικα η poly ειναι φθηνο υποκαταστατο γιατι μειωνει το κοστος της παραγωγης χωρις να σημαινει οτι δεν υπαρχουν καλες κιθαρες που να εχουν τετοιο βαψιμο. γενικα παντως οι "καλες" κιθαρες ειναι με νιτρο αφηνει το ξυλο να αναπνεει και να δονειται ελευθερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου