Προς το περιεχόμενο

Gibson studio faded. Eχει διαφορα?


supremo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι ρε...θα κάνω σαν τον προπονητή της διαφήμισης..."θα κάτσω φρόνιμος σου λέω"

Νηστευεις? ;D

 

Δεν νομιζω παντως να υπαρχει αμφιβολια οτι μια epiphone στραγγαλιζει studio faded...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όποιος έχει παίξει tele με νίτρο και tele με πολυεστερικό βερνίκι νομίζω μπορεί να καταλάβει. Επίσης έχοντας παίξει les paul standard με faded φινίρισμα άκουσα και ένιωσα διαφορές. Εκτός αν βάζουν νίτρο χωρίς λόγο, επειδή έτσι τους ήρθε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν βάζουν νίτρο χωρίς λόγο, επειδή έτσι τους ήρθε

Έβαζαν νίτρο, γιατί δεν είχαν πολυουρεθάνη. Τώρα που έχουν και τα 2 τι πιστεύεις ότι βάζουν περισσότερο? Επίσης θα ήθελα να μου πείς γιατί βάζουν λούστρο στις κιθάρες? Θεωρητικά δεν θα έπρεπε να βάζουν τίποτα που να επηρεάζει τον ήχο. Έλα όμως που χρειάζεται κάτι να προστατεύει και να γυαλίζει!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν είναι να γίνει της μουρλής, να το χωρίσουμε από τώρα και να το πάμε στην Ανακύκλωση... Ηρεμία πλιζ.

 

Τelekris καλό θα ήταν να στηρίξεις κάπως τα λεγόμενά σου - μην τα ανάγεις σε συμπαντική αλήθεια ("όποιος έχει παίξει καταλαβαίνει") αλλά σε αφόρητα υποκειμενική ("εγώ αυτά ακούω και σε όποιον αρέσει"). Όπως ίσως ξέρεις, έχουν γίνει γλέντια τρικούβερτα στο φόρουμ με τέτοιες διαπιστώσεις.  :)

 

Mike, από όσο ξέρω υπάρχει μια ολόκληρη σειρά της Gibson σε χαμηλή (χαμηλότερη!  ;D) τιμή που λέγεται faded. Έχω παίξει με SG που με απογοήτευσε, και με LP που δεν ήταν άσχημη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

faded δεν ειναι κ η worn cherry που φοραει τους burstbuckers?

 

Θα σε απογοητεύσω όπως απογοητεύτηκα και 'γω. Έχει γίνει της put@N@%5 με αυτο το θεμα και μάλιστα εξαιτιας της Gibson που έκανε λάθος στο site της. Η κιθάρες τελικά έχουν τους ψιλο-Standar 490/498.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως δεν μου φαινεται καθολου ασχημο το σετακι αυτο...εχετε δοκιμασει να αλλαξετε τα 300αρια ποτς με 500αρια;Βοηθαει πολυ(φευγει αυτη η χαρακτηριστικη θολουρα) και στοιχιζει πολυ λιγοτερο απο μια αλλαγη μαγνητων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει παίξει tele με νίτρο και tele με πολυεστερικό βερνίκι νομίζω μπορεί να καταλάβει. Επίσης έχοντας παίξει les paul standard με faded φινίρισμα άκουσα και ένιωσα διαφορές. Εκτός αν βάζουν νίτρο χωρίς λόγο, επειδή έτσι τους ήρθε

 

Παντως και η faded NITRO ειναι και μαλιστα λεπτοτερο,αρα "ακουγεται".. καλυτερα..  :P επισης η  lp std εχει ΑΛΛΟΥΣ μαγνητες απο την faded οποτε λογικα ακουσες διαφορα.

 

εχω 2-3 τελε με νιτρο finish αλλα η καλυτερη μου ειναι poly.δυστυχως ο μονος τροπος να ειναι καποιος ΣΙΓΟΥΡΟΣ για το effect του φινιρισματος ειναι να βαψει την ιδια κιθαρα με poly να την ηχογραφησει και κρατωντας ακριβως το ιδιο σετ απ (τραγικα δυσκολο) να την ξεβαψει να την ξαναβαψει με νιτρο και να την ηχογραφησει,τετοιο τεστ δεν εχει γινει ακομα οποτε τα συμπερασματα δικα σου... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως ο μονος τροπος να ειναι καποιος ΣΙΓΟΥΡΟΣ για το effect του φινιρισματος ειναι να βαψει την ιδια κιθαρα με poly να την ηχογραφησει και κρατωντας ακριβως το ιδιο σετ απ (τραγικα δυσκολο) να την ξεβαψει να την ξαναβαψει με νιτρο και να την ηχογραφησει,τετοιο τεστ δεν εχει γινει ακομα οποτε τα συμπερασματα δικα σου... ;)

Kαι να είναι στον ίδιο χώρο, με τον ίδιο ενισχυτή, με τις ίδιες ρυθμίσεις, την ίδια ώρα της ημέρας, την ίδια πένα, να έχει φάει το ίδιο φαγητό, να έχει την ίδια διάθεση...άσε που για να το κάνει θα έχουν περάσει 2-3 εβδομάδες (άρα θα είναι μεγαλύτερος κατα 2 εβδομάδες και θα πρέπει να εξετάσουμε τα αυτιά του), και τότε χρειαζόμαστε τον Nikodimos με τους φασματογράφους του και τα (πάντα σίγουρα) αυτιά του Alderbody...άσε, δεν με πειράζει να είναι λίγο πιο πρίμα με τη πολυουρεθάνη!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου