Προς το περιεχόμενο

Guitar stands - Ξεβάφουν το χρώμα της κιθάρας;


Vodkapower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν τελειώσεις να παίζεις απλά τη βάζεις πίσω στη θήκη της...

 

Το να αποθηκεύεις την κιθάρα στη θήκη της αφού έχεις παίξει, είναι ο πλέον σίγουρος τρόπος για να παγιδεύεις υγρασία ΜΑΖΙ με την κιθάρα σου, σε ένα "σφραγισμένο" χώρο. Τις θήκες τις χρησιμοποιούμε για να ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΜΕ κιθάρες, όχι για να τις αποθηκεύουμε.  ;)

 

Οι Hercules είναι μια χαρά βάσεις, από τις καλύτερες που μπορείς να αγοράσεις. Τώρα για τα νίτρο φινιρίσματα, συμφωνώ, πολύ κακό για το τίποτα, ένα μαλακό πανάκι στα επίμαχα σημεία και λύθηκε το πρόβλημα.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το να αποθηκεύεις την κιθάρα στη θήκη της αφού έχεις παίξει, είναι ο πλέον σίγουρος τρόπος για να παγιδεύεις υγρασία ΜΑΖΙ με την κιθάρα σου, σε ένα "σφραγισμένο" χώρο. Τις θήκες τις χρησιμοποιούμε για να ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΜΕ κιθάρες, όχι για να τις αποθηκεύουμε.  ;)

 

Οι Hercules είναι μια χαρά βάσεις, από τις καλύτερες που μπορείς να αγοράσεις. Τώρα για τα νίτρο φινιρίσματα, συμφωνώ, πολύ κακό για το τίποτα, ένα μαλακό πανάκι στα επίμαχα σημεία και λύθηκε το πρόβλημα.  ;)

 

 

 

Δηδ εσύ επιτυγχάνεις πάντα τις 'ιδανικές κλιματικές συνθήκες δωματίου' στο χώρο σου ώστε η κιθάρα να είναι καλύτερα στο σταντ απ'ότι στη θήκη της?

 

Δεν ξέρω, εμένα αυτό μου φαίνεται ανέφικτο. Καπνίζουμε, μαγειρεύουμε, αερίζουμε, δουλέυουν καλοριφέρ σε ένα δωμάτιο....Δεν βλέπω το λόγο ένας τέτοιος χώρος να είναι καλύτερος από το εσωτερικός μιας θήκης εκτός βέβαια και αν έχεις χώρο αποστειρωμένο, αυτοθερμαινώμενο, με ανακύκλωση αέρα και διατήρηση υγρασίας στο επιθυμητό...(κάτι σαν το μαυσωλέιο το Λένιν δηδ :P)

Stuck to heavenly melodies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αποθηκεύεις την κιθάρα στη θήκη της αφού έχεις παίξει, είναι ο πλέον σίγουρος τρόπος για να παγιδεύεις υγρασία ΜΑΖΙ με την κιθάρα σου, σε ένα "σφραγισμένο" χώρο.

+1

Μια καλη λυση εαν εχεις χωρο κατω απο κρεβατι, θα ηταν να βαλεις ενα λεπτο στρωματακι/σφουγγαρι γυμναστικης και να την ξαπλωνεις πανω του. Τραβας ή σπρωχνεις μαζι με το στρωματακι και δεν θα εχεις να ανησυχεις για τιποτα. Σκεψου ποσα οργανα χωρανε κατω απο ενα κρεβατι, προστατευμενα απο τις ακτινες του ηλιου και τη σκονη  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

Μια καλη λυση εαν εχεις χωρο κατω απο κρεβατι, θα ηταν να βαλεις ενα λεπτο στρωματακι/σφουγγαρι γυμναστικης και να την ξαπλωνεις πανω του. Τραβας ή σπρωχνεις μαζι με το στρωματακι και δεν θα εχεις να ανησυχεις για τιποτα. Σκεψου ποσα οργανα χωρανε κατω απο ενα κρεβατι, προστατευμενα απο τις ακτινες του ηλιου και τη σκονη  ;)

 

Πάντως εμένα κάτω από το κρεβάτι μου έχει δυο δάχτυλα σκόνη κάθε βδομάδα...(κάθε Σάββατο που το τσεκάρω δηδ :P)

 

Προσωπικά εμμένω στην προφύλαξη στη θήκη της. Ένα καλό σκουπισματάκι με βαβακερό ύφασμα τάτσα, μπράτσο, χορδές και σώμα και βουρ στη θήκη...Και για τους πολύ αγχωτικούς και αμφισβητίες...υπάρχουν ειδικά μαραφέτια που τοποθετούνται εντός των θηκών και διατηρούν την υγρασία σε χαμηλά επίπεδα..:)

Stuck to heavenly melodies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηδ εσύ επιτυγχάνεις πάντα τις 'ιδανικές κλιματικές συνθήκες δωματίου' στο χώρο σου ώστε η κιθάρα να είναι καλύτερα στο σταντ απ'ότι στη θήκη της?

 

Δεν ξέρω, εμένα αυτό μου φαίνεται ανέφικτο. Καπνίζουμε, μαγειρεύουμε, αερίζουμε, δουλέυουν καλοριφέρ σε ένα δωμάτιο....Δεν βλέπω το λόγο ένας τέτοιος χώρος να είναι καλύτερος από το εσωτερικός μιας θήκης εκτός βέβαια και αν έχεις χώρο αποστειρωμένο, αυτοθερμαινώμενο, με ανακύκλωση αέρα και διατήρηση υγρασίας στο επιθυμητό...(κάτι σαν το μαυσωλέιο το Λένιν δηδ :P)

 

Αυτό που σου λέει ο φίλος TGL είναι σωστό. Αν βάλεις την κιθαρα σου στη θήκη της μετά απο πρόβα - καλοκαίρι ιδίως - και με 5 κιλα ιδρώτα πάνω της έχεις στα σίγουρα την άλλη μέρα ΟΛΑ τα μεταλλικά μέρη της κιθάρας σου σκουριασμένα....

 

Τώρα όσο για τους καπνους και την θερμανση αυτό είναι μαι υπερβολή που την έχουν οι collectors πολύ ακριβών οργάνων, του στυλ "smoke and humidity free enviroment" και άλλες τέτοιες παπαρολογίες....ιδίως ο καπνός απ'όσο ξέρω μπορεί να επηρεάζει ηλεκτρονικές συσκευές αλλά σίγουρα όχι κιθάρες.......

 

Μπορείς να αποθηκεύσεις την κιθάρα σου στη θήκη της αφού την σκουπίσεις πρώτα και την αφήσεις κάποια ώρα να στεγνώσουν κάποια σημεία που ενδεχομένως σου ξέφυγαν, αλλά ΠΟΤΕ κατευθείαν  :)

 

(Βασίλη +1 για τις Hercules....τέτοια έχω και είναι αστέρι...υποψιάζομαι TELESOUND ή όχι? ;D)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχει και 25 ευρώ η hercules, θα περάσω κανα πανί σε αυτην που έχω και βλέπουμε...

By the way...

''Smoke, sweat, grease and grime with all contribute to the aging, discoloration and wear of the finish. If you want your finish to age gracefully, take good care of it and keep it clean.

  Use only a non-silicone based guitar polish, and avoid using guitar straps, stands or wall hangers made from vinyl, plastic, synthetic or surgical rubber tubing, as these materials may react with the lacquer and mar the finish of your instrument.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε απ'ότι είδα έχεις μια χαμηλού κόστους κιθάρα χωρίς να εννοώ ότι δεν είναι καλή βέβαια.

 

Είναι τόσο σημαντικό για σένα το αν ενδεχομένως θα φύγει λίγο το χρώμα εκεί που θα ακουμπάει?

 

Θέλω να πω απλά ότι η γνώμη μου είναι να μην σε απασχολούν κάτι τέτοια θέματα και λιώσε το κιθαρόνι στο παίξιμο!!!!!!να χαρείς την κιθάρα σου!!!!!...πίστεψέ με, αυτή είναι η ουσία.....τίποτα άλλο...

 

 

 

 

 

 

 

(άσε τις όποιες ανησυχίες σου για όταν πάρεις καμμία..."custom shop"........ ;D)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε απ'ότι είδα έχεις μια χαμηλού κόστους κιθάρα χωρίς να εννοώ ότι δεν είναι καλή βέβαια.

 

Είναι τόσο σημαντικό για σένα το αν ενδεχομένως θα φύγει λίγο το χρώμα εκεί που θα ακουμπάει?

 

Θέλω να πω απλά ότι η γνώμη μου είναι να μην σε απασχολούν κάτι τέτοια θέματα και λιώσε το κιθαρόνι στο παίξιμο!!!!!!να χαρείς την κιθάρα σου!!!!!...πίστεψέ με, αυτή είναι η ουσία.....τίποτα άλλο...

 

 

 

 

 

 

 

(άσε τις όποιες ανησυχίες σου για όταν πάρεις καμμία..."custom shop"........ ;D)

 

 

 

Δένομαι συναισθηματικά με τις κιθάρες μου... :-[ Δεν μπορώ να μην τις προσέχω....

3 έχω και τις προσέχω όσο μπορώ και όσο ξέρω φυσικά...

Συμφωνώ με το λιώσιμο.

Το έχω βάλει στοίχιμα...αμα δεν αλλάξει χρώμα η ταστιέρα σε 2 χρόνια απο το παίξιμο θα την δώσω!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε απ'ότι είδα έχεις μια χαμηλού κόστους κιθάρα χωρίς να εννοώ ότι δεν είναι καλή βέβαια.

Eτσι κι αλλιως οι highway εχουν λεπτο φινιρισμα για να ελαφροrelicαρουν γρηγορα, πραγμα που σε πολλους αρεσει.

Fender ειναι, οχι κιθαρες για 'ψειρες'  ;).

Πάντως εμένα κάτω από το κρεβάτι μου έχει δυο δάχτυλα σκόνη κάθε βδομάδα...

Αν ομως κρεμεται η κουβερτα ή το παπλωμα μεχρι κατω εισαι καλλυμενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως η Highway One πολυ μου αρέσει που αρχίζει και ...ξεβάφει ;D

στο σημείο που ακουμπάει το δεξί μου χέρι όταν παίζω..

Το χρώμα της (sunburst) δεν γυαλίζει στο φως, κάτι που προσωπικά μου αρέσει και τυχόν φθορές του χρώματος σε μία Fender μόνο ωραίες μου φαίνονται..

Μήπως να την βάλω σε σταντ..?? ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου