Προς το περιεχόμενο

Guitar stands - Ξεβάφουν το χρώμα της κιθάρας;


Vodkapower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπον για να μην γραφουμε μπουρδες ... 

 

τα περισοτερα καλα σταντ κιθαρας (εχω και εγω αρκετα)  ειναι ντυμενα με ανα υλικο σαν αφροδες λεπτο ..

το οποιο αποτρεπει την κιθαρα απο το να γρατζουνιστει η οτι  αλλο μπορει να παθει .. ορισμενα εχουν και περιελιξη με λαστιχο για εξτρα προστασια ...

 

αρα κατα πασα πιθανοτητα η κιθαρουλες δεν παθαινουν τιποτα οσο και να καθονται εκει ...

εκτως αν εχεις να τις μετακινησεις 15 χρονια και ο μεσος ορος θερμοκρασιας του δωματιου ειναι 30-35 βαθμοι και αρχισει και καταστρεφεται το βερνικι και η ριτινη ....

music is the answer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άσχετη ερώτηση, πριν λίγο πήγα την HW1 για σετ (μάνικι) και του είπα αν μπορει να ρυθμίσει την γέφυρα να ακουμπάει στο ξύλο στο πίσω μέρος. Δηλαδή όπως όλες οι κιθάρες.

Ότν την αγόρασα το τρέμολο το τρέμολο κινούταν και μπρος (κάνωντας την σολ φα ας πούμε) και προς τα πίσω (την σολ λα) και δινοταν απο το manual να έχει 1.8mm απόσταση απο το ξύλο.

Ίσως εδώ να φένεται http://www.thomann.de/gr/prod_bdb_AR_198303.html?image=6

Θα υπάρχει προβλ. λέτε;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να μην γραφουμε μπουρδες ...   

 

(α) Αχρείαστος και ακατάλληλος χαρακτηρισμός.

(β) Υπάρχουν μερικά σταντς που ΟΝΤΩΣ επηρεάζουν κιθάρες με επικάλυψη νίτρο στα σημεία που έρχονται σε επαφή. Σε περίπτωση που υπάρχει αμφιβολία για το αν είναι κατάλληλη ή όχι, χρειάζεται να τοποθετηθεί ένα μικρό κομμάτι ύφασμα. Για όσους έχουν αμφιβολία, ιδού κι ένα επίσημο Q&A από την oμώνυμη στήλη του Guitarist: http://www.guitarist.co.uk/page/guitarist?entry=help_my_guitar_is_being

(γ) Vodkapower άνοιξε σε παρακαλώ ένα καινούργιο θρεντ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να μην γραφουμε μπουρδες (......) αρα κατα πασα πιθανοτητα η κιθαρουλες δεν παθαινουν τιποτα οσο και να καθονται εκει ...

 

Καλά, επειδή πολλοί κατασκευαστές κιθαρών και stands γράφουν ότι γίνεται ζημιά για συγκεκριμένο τύπο finish, θα μου επιτρέψεις να θεωρήσω την προειδοποίησή τους πιο σημαντική από τη γνώμη σου ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στάλθηκε από: Vodkapower

Εισαγωγή παράθεσης

Μια άσχετη ερώτηση, πριν λίγο πήγα την HW1 για σετ (μάνικι) και του είπα αν μπορει να ρυθμίσει την γέφυρα να ακουμπάει στο ξύλο στο πίσω μέρος. Δηλαδή όπως όλες οι κιθάρες.

Ότν την αγόρασα το τρέμολο το τρέμολο κινούταν και μπρος (κάνωντας την σολ φα ας πούμε) και προς τα πίσω (την σολ λα) και δινοταν απο το manual να έχει 1.8mm απόσταση απο το ξύλο.

Ίσως εδώ να φένεται http://www.thomann.de/gr/prod_bdb_AR_198303.html?image=6

Θα υπάρχει προβλ. λέτε;;

 

Στη δική μου βίδωσα περισσότερο τις βίδες που κρατάνε τα ελλατηρια και ήρθε στα ίσια του. Δεν ακολουθησε service και μπορώ να πω ότι παίζει ΜΙΑ ΧΑΡΑ !!

Αλλά ας μιλήσουν οι ειδικοί για το εάν χρειάζεται ξανά  setup μετά η κιθάρα (λογικά επιρρεάζεται το ύψος των χορδών, η αντίσταση στο σωμα και τέτοια..) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηδ εσύ επιτυγχάνεις πάντα τις 'ιδανικές κλιματικές συνθήκες δωματίου' στο χώρο σου ώστε η κιθάρα να είναι καλύτερα στο σταντ απ'ότι στη θήκη της?

 

Δεν ξέρω, εμένα αυτό μου φαίνεται ανέφικτο. Καπνίζουμε, μαγειρεύουμε, αερίζουμε, δουλέυουν καλοριφέρ σε ένα δωμάτιο....Δεν βλέπω το λόγο ένας τέτοιος χώρος να είναι καλύτερος από το εσωτερικός μιας θήκης εκτός βέβαια και αν έχεις χώρο αποστειρωμένο, αυτοθερμαινώμενο, με ανακύκλωση αέρα και διατήρηση υγρασίας στο επιθυμητό...(κάτι σαν το μαυσωλέιο το Λένιν δηδ :P)

 

Kαλά. Μπορείς να την έχεις και μόνιμα στη θήκη της εν τοιαύτη περιπτώσει.  ;)

 

Που να τρέχεις τώρα σε live σε μπαράκια, που είναι τίγκα στον καπνό, για να μη μιλήσουμε για... υπαίθρια live, ειδικά σε παραλίες και άλλα καλοκαιρινά.  ;D

 

Οι κιθάρες είναι για να παίζονται και να "υποφέρουν" ανάλογα. Σιγά μην τους φερόμαστε και σαν... τα κοσμήματα που φυλάνε οι... κυρίες της υψηλής κοινωνίας σε θυρίδες! (και φοράνε τα ψεύτικα... αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα αλήθεια...).

 

Πάντως δύο παρατηρήσεις:

 

1) Αυτό που περιγράφεις παραπάνω (+οι δύο πιθαμές σκόνη κάτω από το κρεβάτι) δεν είναι δωμάτιο. Είναι βιομηχανικός χώρος στη Δραπετσώνα.

 

2) Σκέψου το ενδεχόμενο να είσαι λίιιιγο πιο διαλακτικός.  ;)

 

 

(Βασίλη +1 για τις Hercules....τέτοια έχω και είναι αστέρι...υποψιάζομαι TELESOUND ή όχι? ;D)

 

Ναι, εδώ δίπλα είναι... όμως δεν έχω αγοράσει ακόμα Hercules  :-\. Λέω να πάρω καναδυό για τον τοίχο.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

τελικα υπαρχει κανενα σταντ απο αυτα που ειναι για πολλες κιθαρες, ηλεκτρικες και ακουστικες, που να ειναι ασφαλες για ολα τα φινιρισματα? εχω μερικες κιθαρες που δεν εχω ιδεα τι φινιρισμα εχουν...

 

εγω χρησιμοποιω κατι παλια quick loc, και εχω κιθαρες που εχουν περασει παρα πολυ χρονο πανω τους χωρις σημαδια η αλλα προβληματα. αντιθετως, ειχα κιθαρες που πηραν χρωμα απο κοκκινο πανι που ειχα κατω απο την κιθαρα μεσα στη μαλακη θηκη (για να μην τρυπαει απο το κουμπι της ζωνης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά στην τελική μπορούμε να αγοράσουμε ένα πανάκι από αυτά που είναι για να σκουπίζεις την κιθάρα και να το βάλουμε εκεί που ακουμπάει στο stand. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απο τις κιθαρες μου

εκλεισε αισιως 33 χρονια ζωης.

ποτε δεν εχει μπει σε θηκη.

σε σταντ καθεται τα τελευταια 10 χρονια.

2 χρονια (στρατος) ηταν κατω απο ενα κρεβατι.

καθαριζεται (οπως και ολες οι αλλες) 1 φορα το χρονο , με το overlay που ειναι για τα επιπλα (το κλεβω απο τη γυναικα μου) και εχει και κερι ...οπως λεει.

ειναι κουκλα δεν εχει ουτε μια γρατζουνια και γυαλιζει  ;D

τωρα τι βερνικι εχει ...δεν περνω ορκο .

και στις αλλες βεβαια που ειναι νεοτερες δεν εχω δει καμμια φθορα απο τα σταντ

η απο το οτι δεν ειναι ποτε σε θηκη

 

;)

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου