Προς το περιεχόμενο

Strat και παίξιμο με τρέμολο...


mind_victim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@λούκυ λούκ, ίσως θα έπρεπε να την δεί κάποιος τεχνικός... ξέρεις τώρα διάγνωση από το keyboard μου φέρνει κάπως... υποψιάζομαι μέτρια κομμένο το νάτ στη G, αλλά ότι και να σου πω ένας μάστορας έχει πιό μεγάλη εμπειρία, πάρτην μιά βόλτα και κατέβα σε κανένα μαγαζί κεντρικό να την τσεκάρεις.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συγνωμη που το λεω αλλα θα πρεπει να επανεξετασετε τις κιθαρες σας.

ΟΛΑ ομως. Το σημαντικοτερο, περασμα χορδων, να ΜΗΝ περνατε πολλες στροφες την χορδη στο κλειδι, 3 ειναι ΥΠΕΡαρκετες. Επισης το nut θα πρεπει να ειναι σωστο. ΕΠισης το spring block παραλληλο (αν και εδω παιζουν διαφορα, εγω δεν το εχω παραλληλο και δεν μου ξεξουρδιζει).

Το ΟΛΑ που λεω πριν, το λεω ΓΙΑΤΙ, καποτε ειχα αλλαξει ενα μαγνητη (σωωωωωπα). Παιρνω λοιπον την κιθαρα, παιζω και βλεπω οτι ξεκουρδιζοταν ασυστολα. Και μιλαμε οτι η κιθαρα ηταν λες και ειχα λοκ. Δεν εφευγε με τιποτα. Τι ειχε γινει?

Οταν ειχα βιδωσει το pickguard "εβρισκε" ελαχιστα στο τρεμολο ισα που να κανει τη ζημια.

Γι αυτο μαθετε την κιθαρα σας οσο το δυνατον καλυτερα

 

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλησπέρα και από μενα! Εγώ έχω άλλο πρόβλημα. Εχω μια American Deluxe fat strat με lsr roller nut και lock κλειδιά. Το πρόβλημα είναι οτι ειδικά η σολ ξεκουρδίζεται συνέχεια, ακόμα και με απλά σηκώματα. Εχω σφίξει και τις βίδες των κλειδιών και εχω σφίξει  και τα lock σχεδον τέρμα. Το πρόβλημα έχεο ΕΛΑΦΡΩΣ βελτιωθεί, αλλα παραμένει. Καμιά ιδέα μήπως? Είχε καποιος με αντίστοιχη κιθάρα το ίδιο πρόβλημα?

 

Περνάς τις χορδές σωστά στα Lock κλειδιά; Δεν πρέπει να φέρνουν ολόκληρη σβούρα σε αυτά. Και μια ολόκληρη στροφή είναι πάρα πολύ και αναιρείται το Locking. Άντε το πολύ μισή  :)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Οχι Boukas, οι χορδές περνιούνται ολόσωστα στα κλειδιά. Το έχω καρατσεκάρει! Οπότε μαλλον με βλέπω μια βόλτα σε κάποιον τεχνίτη σύντομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου