Προς το περιεχόμενο

Που στο καλο ευδοκιμουν τελικα αυτοι οι DRUMMER?


tasosSG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μαλλον δεν ψαχνετε drummer για την μπαντα σας  , δηλ. ενα ισοτιμο μελος που θα εχει αποψη και θεση για το μερος του κομματιου που του αναλογει , αλλα seesion drummer part time που θα του δωσετε την παρτιτουρα να την παιξει.

Αληθεια , γιατι καποιος εμπειρος λιγο η΄ πολυ drummer να θελει να γινει μελος της μπαντας σας ?? 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν καταλαβες τι λεμε..

Για παραδειγμα αν πηγαινα εγω σε μια μπαντα και μου δινοντουσαν καποια τραγουδια θα τα εβγαζα πρωτα οπως ηταν και εν συνεχεια θα προτεινα τα δικα μου..

εδω μιλαμε για ανθρωπους (drummer δηλαδη) που αδυνατουν ή βαριουνται να βγαλουν τα κομματια..

Αλλα και οπως να εχει το θεμα μας ειναι που μπορει να βρει καποιος drummer και οχι το αν αυτος ειναι καλος κτλ..

αυτα...

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααα.... ντράμερ...; Έχει ένα μαγαζί εδώ παρακάτω... :)

 

Αστειάκι...

 

Διευκρίνισε κάτι. Τι κομμάτια πρέπει να βγάλει ο drummer; Διασκευές; Ή δικά σας; Γιατί αν είναι διασκευές έχει καλώς. Αν είναι δικά σας, ποιος του λέει ότι πρέπει να τα παίξει με συγκεκριμένο τρόπο; Ο συνθέτης; Ο συνθέτης ξέρει τόσα ντραμς ώστε να μπορεί να πει σε οποιονδήποτε ντράμερ τι να παίξει και αυτός να το θεωρήσει σωστό και να το κάνει;

 

Όπως καταλαβαίνεις προσπαθούμε να καταλάβουμε γιατί τόσες μπάντες έχουν βρει ντράμερ κι εσείς δεν βρίσκετε. Μήπως το θέμα δεν είναι ότι δεν υπάρχουν ντράμερ; Γιατί υπάρχουν. (Μπασίστες δεν υπάρχουν...)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχικη σου τοποθετηση ηταν λογικοτατη  , αλλα μετα συμφωνησες 100% με τον

Αλεχ και με ...μπερδεψες .

Φυσικα δεν μιλαω για τεμπεληδες , φυσικα δεν μιλαω για διασκευες γνωστων κομματιων  ,  αλλα η τοποθετηση  -ψαχνω εμπειρο drummer που θα παιξει ακριβως ,

αυτα που εγραψα εγω στο drummachine-    μου εκατσε ......καπως  ..ψαχνω υπαλληλο .....

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η τελευταία σου φράση αντικατοπτρίζει σε μεγάλο βαθμό τη νοοτροπία αρκετών έως πολλών μουσικών απέναντι στους κρουστούς.Το έχω βιώσει από πρώτο χέρι.Είναι πολύ άσχημο γιατί ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ και ο drummer είναι καθόλα ΜΟΥΣΙΚΟΣ.Μελετάει με τις ώρες , προσπαθεί να παίζει μουσικά , προσπαθεί να δίνει τη σωστή ταχύτητα κλπ...ΔΕΝ είναι drum machine!

Αν κάποιος θέλει session drummer ας πληρώσει και θα πάρει ό,τι πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ότι αν κάποιος έχει γράψει ένα κομμάτι, θέλει να ακουστεί όσο είναι δυνατό πιο κοντά σε αυτό που έχει στο μυαλό του. Φυσικό και θεμιτό. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί οι περισσότεροι μη ντράμερς που προγραμματίζουν ένα ρυθμό σε ένα sequencer ή που κολλάνε μερικά έτοιμα patterns μεταξύ τους, νομίζουν ότι ξέρουν πώς λειτουργούν τα τύμπανα σαν φυσικό ακουστικό όργανο...

 

Η αλήθεια είναι ότι ο τύπος ντράμερ που περιγράφτηκε σε κάποια posts - που βαριέται να κουβαλήσει ένα πιατίνι στις πρόβες, παίζει στο γάμο του καραγκιόζη ό,τι κι αν γίνεται γύρω του, δεν έχει ιδέα από δυναμικές κ.λπ. - υπάρχει (να δείτε πόσοι τέτοιοι κιθαρίστες υπάρχουν...).  Επίσης υπάρχουν και καλοί ντράμερς, και δεν είναι κρυμμένοι πουθενά - συνεχίστε να ψάχνετε. Τέλος υπάρχουν και καλοί ντράμερς, που θα σου παίξουν ακριβώς αυτό που έχεις προγραμματίσει στο drum machine, ακόμα και αν απαιτεί εφτά χέρια, μόνο που λέγονται Jojo Mayer ή Thomas Lang και θα σου κοστίσουν κάτι παραπάνω.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως, τωρα τελευταια (λογω και του οτι δεν υπαρχουν και πολλοι) παρατηρειται ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ το φαινομενο του "drummer" που ειναι ολα στα παπαρια του και παιζει μονο για την παρτη του. Και μ αυτη την εννοια και βεβαια δεν θα ηθελα να ακουω ενα κομματι της μπαντας να χαλαει, επειδη ο drummer πηρε καινουργια κουδουνα και σε ολα τα κομματια μεχρι να του φυγει η καυλα πρεπει να ακουω κουδουνα. Να μη τα ριχνουμε ολα στους αλλους ε?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ελεος..

πηγε τελειως αλλου το πραγμα..

θα το πω απλα...

μετα απο 1 χρονο ψαξιμο εχω βρει και δοκιμασει μονο 2 drummer !!!!!!!

ειναι λογικο?

ας μη παμε τη κουβεντα στο τι σοι θα ειναι..

εδω δε βρισκουμε καν.....

καλω τους φιλους που παιζουν τυμπανα να μου πουν που στο καλο βρω..

γιατι ιντερνετ και εφημεριδες τις εχω εξαντλησει..

ολοι λετε οτι υπαρχουν και υπαρχουν..

ε πουντοι? (λεξη που βρηκα ;D )

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το drumstore έχει πάνω από 200 μαθητές για τύμπανα μόνο.Μπες μέσα και στην πόρτα όπως μπαίνεις αριστερά σου έχει ένα πίνακα.Γράψε σε ένα χαρτί την αγγελία σου και άφησε την στον πίνακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου