Προς το περιεχόμενο

Που στο καλο ευδοκιμουν τελικα αυτοι οι DRUMMER?


tasosSG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Drummers υπάρχουν αρκετοί αλλά στην πλειοψηφία τους ειδικά οι νεότεροι είναι ''αυτοδίδακτοι'' και ημιμαθείς. Πολύ λίγοι είναι αυτοί που παίζουν συνειδητοποιημένα μουσική με διάβασμα παρτιτούρας και μετρονόμο και από κει ξεκικάνε όλα... Μπορεί να ακούσεις κάποιον να παίζει παπάδες μόνος του και σε μια μπάντα να μη μπορεί να λειτουργήσει γιατί απλά δεν έχει ασχοληθεί με τα παραπάνω. Όπως και σε όλους τους μουσικούς άλλωστε! Το θέμα είναι ότι τα drums για να παίξεις κάτι πολύ απλό δεν χρειάζεσαι ούτε δάσκαλο ούτε θεωρητική κατάρτιση και πολλοί νομίζουν ότι θα παίξουν έτσι αλλά εκεί γίνεται το πρώτο βασικό λάθος....

Και μιλάω σα drummer που έχει περάσει απο τα στάδια που προαναφέρω παρ όλο π παίζω 2 χρόνια μόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μ αυτη την εννοια και βεβαια δεν θα ηθελα να ακουω ενα κομματι της μπαντας να χαλαει, επειδη ο drummer πηρε καινουργια κουδουνα και σε ολα τα κομματια μεχρι να του φυγει η καυλα πρεπει να ακουω κουδουνα.

 

Ποτέ δεν είναι αρκετή η κουδούνα. ;D

 

 

Τάσο, το να βρεις μουσικούς για μπάντα και να κολλήσετε δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο. Εμείς κάναμε δύο χρόνια να βρούμε μπασίστα που ταιριάζουν τα χνώτα μας. Συνέχισε να ψάχνεις και κάποια στιγμή θα βρεις ντράμερ.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να παιχτουν τα κομματια οπως τα γραψαμε οι "κιθαριστες", δεν εχει να κανει πιστευω μονο με το "κολλημα" μας του οτι θελουμε να ακουστουν "ἑτσι", και αν βελτιωσει η αλλαξει κατι ο ντραμμερ "ἑμεις" δε θα τον αφησουμε να το βαλει...

 

επισης, θα συμφωνησω με τον παραπανω που ειπε οτι καλυτερα να βολευομαστε με session ντραμμερς (γιαυτο ειπα και πριν οτι το θεμα ειναι περιεργο απτη φυση του, και πως τον θελουμε στα μετρα μας και να μη μιλαει), γιατι το να βγαλει ακριβως τα κομματια ο ντραμμερ ειναι θεμα μελετης-χρονου-διαθεσης-παιξιματος-κοπου και θυσιων, πραγμα που δυσκολα θα κανει καποιος για "ΟΧΙ δικη του" μπαντα, εκτος βεβαια κ αν τον πληρωνεις για τις υπηρεσιες του και ειναι ολα ρολοι.

 

κ εγω το σκεφτομαι ολο και πιο σοβαρα για τη session φαση, για να παψει να με απασχολει το θεμα και να εχω καποιον που παιζει επαγγελματικα (οπως το vst μου!)  ;D

 

 

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το drumstore έχει πάνω από 200 μαθητές για τύμπανα μόνο.Μπες μέσα και στην πόρτα όπως μπαίνεις αριστερά σου έχει ένα πίνακα.Γράψε σε ένα χαρτί την αγγελία σου και άφησε την στον πίνακα.

 

 

Ακόμα περιμένω απάντηση...      :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν είναι αρκετή η κουδούνα. ;D

 

 

Τάσο, το να βρεις μουσικούς για μπάντα και να κολλήσετε δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο. Εμείς κάναμε δύο χρόνια να βρούμε μπασίστα που ταιριάζουν τα χνώτα μας. Συνέχισε να ψάχνεις και κάποια στιγμή θα βρεις ντράμερ.

 

Και να την επαιζαν (την κουδουνα) σαν το "You fool no one" (ξερεις εσυ) αντε, χαλαλι

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω εχω το ιδιο προβλημα, κι οχι μονο με ντραμερ, αλλα με ολους. Ξερετε γιατι? Δυο ειναι οι απαντησεις.

Α: Αν δεν βρεις ατομα στο ιδιο ΑΚΡΙΒΩΣ μηκος κυματος (επιρροες/αντιληψη) με σενα ΠΟΤΕ δε θα εισαι 100% ικανοποιημενος>

Β: ΕΝΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΔΕΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ, ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ "ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ".

 

ολα τ'αλλα ειναι γαρνιτουρα...

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω εχω το ιδιο προβλημα, κι οχι μονο με ντραμερ, αλλα με ολους. Ξερετε γιατι? Δυο ειναι οι απαντησεις.

Α: Αν δεν βρεις ατομα στο ιδιο ΑΚΡΙΒΩΣ μηκος κυματος (επιρροες/αντιληψη) με σενα ΠΟΤΕ δε θα εισαι 100% ικανοποιημενος>

Β: ΕΝΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΔΕΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ, ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ "ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ".

 

ολα τ'αλλα ειναι γαρνιτουρα...

 

 

 

Σωστο αυτο που λες αλλα λεω αλλη μια φορα και ισως να γινομαι κουραστικος..μεσα σε ενα χρονο συνεχους αναζητησης εχω μιλησει με ολους ολους 2 drummer...!!!!!!!!! Εκει εντοπιζω το θεμα..Αν ηθελα κιθαριστα φαντασου το νουμερο που θα ειχα αντι του 2..Και να συνφωνησω οτι οι κιθαριστες ειμαστε περισσοτεροι..δε νομιζω ομως οτι τελικα η αριθμιτικη μας διαφορα ειναι τοσο τεραστια..δε ξερω τι τελικα συμβαινει..και δυστυχως δεν εχω παρει και απαντηση απο εδω..και να πεις οτι δε γουσταρουν τι δικη μας συγκεκριμενη μπαντα?Πολλες απο τις αγγελιες που εχω βαλει απλα αναφερουν : drummer για hard rock μπαντα ζητειται...

Δηλαδη αν εψαχνα jayy drummer τι θα επρεπε να κανω..

Δε ξερω τι να πω..

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τάσο, η αλήθεια είναι ότι είναι περίεργο να έχουν εμφανιστεί μόνο δύο, ειδικά αν είσαι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Υποθέτω ότι έχεις εξαντλήσει τις ιντερνετικές και μη αγγελίες. Τι να σου πω... Πάρε σβάρνα τα ωδεία και τα προβάδικα και κόλλα αγγελίες κι εκεί. Δεν μπορεί, κάτι θα κάτσει.

 

 

Και να την επαιζαν (την κουδουνα) σαν το "You fool no one" (ξερεις εσυ) αντε, χαλαλι

 

Πώπω, τι μου θύμησες τώρα... Είχα κοντέψει να πάθω σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα για να το βγάλω πριν από καμιά 20αριά χρόνια (το ήθελα και στην ταχύτητα του California Jam τρομάρα μου... ;D).

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα βρείς αρκετούς  ;D

 

 

+1 με τον μακη...ε στον 'δρομο' θα βρεις drummer.πανω απολα ανθρωπο,φιλο.μην ζητας μηχανακι.αν γουσταρεις απλα παιξε μαζι του.ακουλουθατον/σεβασουτον και αν προχωρησει προχωρησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου