Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση μνήμης RAM σε macbook pro? Θα βοηθήσει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας έχω το macbook pro 13 (4GB ram/2.4DualCore) πρέπει να είναι του 11 δε θυμάμαι καθόλου καλά. Αντιμετοπίζω πρόβλημα σε cubase 6 μετά από φόρτωση αρκετών fx channel tracks (και όχι μόνο) συνήθως σε reverbs ή κάποια άλλα βαριά pluggins. Επίσης αν δουλέψω κανα adobe premier cs5 εκεί αντιμετοπίζει ακόμη μεγαλύτερη δυσκολία. Αν την αναβαθμίσω θα υπάρχει αισθητή διαφορά, ή απλά θα σηκώνει άλλο ένα-δυο plugins? Πόσο θα πρέπει να αναβαθμιστεί?

 

 

Ερώτηση: ξέρει κανείς γιατί το ανεμιστηράκι μου δουλεύει περισσότερο τελευταία? Ζεστάινεται πιο εύκολα το λαπτοπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: ξέρει κανείς γιατί το ανεμιστηράκι μου δουλεύει περισσότερο τελευταία? Ζεστάινεται πιο εύκολα το λαπτοπ?

 

Επειδή κάνει περισσότερη ζέστη.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας έχω το macbook pro 13 (4GB ram/2.4DualCore) πρέπει να είναι του 11 δε θυμάμαι καθόλου καλά. Αντιμετοπίζω πρόβλημα σε cubase 6 μετά από φόρτωση αρκετών fx channel tracks (και όχι μόνο) συνήθως σε reverbs ή κάποια άλλα βαριά pluggins. Επίσης αν δουλέψω κανα adobe premier cs5 εκεί αντιμετοπίζει ακόμη μεγαλύτερη δυσκολία. Αν την αναβαθμίσω θα υπάρχει αισθητή διαφορά, ή απλά θα σηκώνει άλλο ένα-δυο plugins? Πόσο θα πρέπει να αναβαθμιστεί?

 

 

Ερώτηση: ξέρει κανείς γιατί το ανεμιστηράκι μου δουλεύει περισσότερο τελευταία? Ζεστάινεται πιο εύκολα το λαπτοπ?

 

Δεν ξέρω αν βοηθήσει η αναβάθμιση μνήμης αν και νομίζω ότι δεν θα παίξει ρόλο αλλά μάλλον θα πρέπει να αναβαθμίσεις τον επεξεργαστή του λάπτοπ. Αν καταφέρεις να αναβαθμίσεις και τα 2 θα είσαι σίγουρα σε καλύτερη θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι εξαιρετικα δυσκολο να αλλαξεις επεξεργαστη σε macbook αν οχι ακατορθωτο.

 

Εχω το ιδιο ακριβως λαπτοπ αλλα με 8gb και το Αbleton 9 που χρησιμοποιω τρεχει ικανοποιητικα αλλα κυριως σαν sequencer για hardware με audio να ερχεται απο τα μηχανηματα σε ξεχωριστα tracks.(16)

 

Με αυτο το configuration ειμαι οκ αλλα αν τυχον φορτωσω 5-6 plugιns/vsts κλπ ο επεξεργαστης παει ευκολα στο 15-20% και σε περιπτωση παραπανω plugins η οταν κανω bounce πολλα tracks μαζι ειναι σε πιο ανησυχητικα επιπεδα.

 

Θα μπορουσες για αρχη να αναβαθμισεις μνημη και ισως να βαλεις και καποιον ssd αν δεν εχεις ηδη που ακομα και να θες να το πουλησεις μετα αυτα θα ειναι ενα extra plus.

Επισης θα μπορουσες να τον ανοιξεις και να τον καθαρισεις λιγακι αν σου θερμαινεται αρκετα.

Κλεινε το wifi και ο,τι αλλο τρεχει απο πισω οταν δουλευεις στο cubase.

Επισης τσεκαρε στο Activity monitor να δεις την πραγματικη χρηση του cpu σου οχι μονο ο,τι βλεπεις στο cubase.

Θα προτεινα επισης να κανεις bounce σε audio (freeze-flatten κλπ) ,tracks που εχουν φορτωθει πολυ οποτε ειναι και αυτο ενας τροπος να ελαφρυνεις τα project σου πριν πας για ολικη αναβαθμιση.

 

Αν δουλευεις με πρινταρισμενα τα midi/instruments tracks σου σε audio το ολο σου project θα ειναι πιο οικονομικο για τον επεξεργαστη και οπτικα πιο τακτοποιημενο,ειναι γενικα θεωρω καλη συνηθεια να αποκτησεις ειτε εχεις ειτε οχι την επεξεργαστικη ισχυ.

 

Εχε στο νου σου οτι εκτος απο τον επεξεργαστη,μνημη κλπ παιζει μεγαλο ρολο και το interface σου γενικα.Δηλαδη εγω και με RME που εχουν αψογους drivers ειμαι στο οριο θεωρω αν με τοσα λιγα plugs εχω τετοια συμπεριφορα.

 

Κατα τη γνωμη μου υπολογιστης 5ετιας η και παραπανω για audio εφαρμογες μπορει να επιζησει μονο αν εχεις αποφασισει οτι εχεις ο,τι ακριβως χρειαζεσαι απο πλευρας software και μπορεις να κλεισεις το wifi για παντα και να τον αφησεις ετσι να δουλευει και σε 10 χρονια οπως σημερα.Καθολου updates τιποτα προσθετο και μονο καποιο maintenance οσον αφορα το σκληρο δισκο/backups κλπ.Αν δουλευεις αποκλειστικα με software αυτο ειναι δυσκολο γιατι ολο και κατι θα χρειαστεις ειτε απο πλευρας update ειτε καποιο feature καινουριας εκδοσης κλπ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι και όχι...

 

Αρχικά δεν μας είπες, χρησιμοποιείς yosemite??

 

Η καλύτερη λύση κι αναβάθμιση ώστε να έχεις το μηχάνημα για χρόοοονια ακόμα είναι η εξής...

 

Σκληρός SSD

8Gb RAM (ή όσο πάει).

 

Παραπέρα, η RAM φυσικά και θα παίξει ρόλο αν τα προβλήματα που έχεις φυσικά οφείλονται σε μη επαρκή RAM για τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς. Κάτι το οποίο μπορείς φυσικά πολύ εύκολα να διαπιστώσεις μέσα από από την αντίστοιχη εφαρμογή. Αν όμως έχεις yosemite και χρησιμοποιείς cubase, τότε μνήμη οπωσδήποτε. Σκέψου το όμως, ξανατονίζω, συνδυαστικά με SSD.

 

(Σε γενικές γραμμές όπως τα λέει ο belzrebuth. RAM, SSD αλλά με βάση πάντα το λειτουργικό κι άλλα τυχόν προγράμματα που χρησιμοποιείς τα οποία ενδεχομένως να επιβραδύνουν το σύστημά σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εχω και τα 2 αναβαθμισει.. (και σκληρο SSD και 16 GB μνημης...)

και κανω την δουλεια μου μια χαρα...

εχω τον ιδιο υπολογιστη (late 2011)

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SSD είναι ο σκληρός δίσκος έτσι? Ναι είναι κι αυτό λίγο μικρό...Άλλο που απ'τα 250GB τα περίπου 100 δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι..Γενικα προσπαθώ να αφήνω 20% της χωρητικότητας του άδεια γιατί μου πε ένας φίλος πως ετσι μπορει να λειτουργησει σωστα το λαπτοπ.

 

Παρ'ολα αυτά στο δικό μου λαπτοπ είτε με τις κάρτες ήχου μου (ακριβές και φτηνές) είτε χωρίς αυτές όταν πάω κάπου και ψεφτομιξάρω με τα ακουστικά παρατηρώ την ίδια συμπεριφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης οσον αφορα τον ανεμιστηρα... ανοιξε το και καθαρισε το (η βαλε καποιον να το κανει)

.. μετα απο καιρο πιανει σκονες...

και μετα απο λιγο ακομα καιρο... δεν αεριζεται καλα  ;D

και μετα μπαμ  (και οχι πριτς) και οτι παρει ο χαρος.

 

το MBP Late 11 ηταν απο τα τελευταια που αναβαθμιζονται παντως (μετα εχουν αρχισει να ειναι ακομα πιο λεπτα και λεπτεπιλεπτα και un-upgradable)

και ειναι σκυλι.

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς,

 

Εμένα ξαδερφου μου MacBook Pro late 2009, έκαναν θόρυβο τα ανεμιστηρακια, και παει η πλακέτα! Κάηκε, και στην apple ήθελε τουλάχιστον 600 ευρώ το αλλαγμα, και ολα αυτα λόγω πολύ σκόνης σε αυτα. (Παίζει ρόλο το περιβάλλον που το έχεις)

 

Επίσης, εγώ στο δικό μου late 2009, αναβάθμιση μνήμη σε 8gb και μέχρι τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Οπότε φαντάσου να κανεις σε 16 αν σηκώνει

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου