Προς το περιεχόμενο

Point to point amps. Το Χρυσό Δισκοπότηρο;


Spartan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Anyway αν νομιζεις οτι θα κατσω παλι να χαλασω τη ζαχαρενια μου "συζητωντας" μαζι σου για ΠΑΠΑΡΙΕΣ  απατασαι.....

.. α,ρε...VHT ποσο δικιο εχεις......[/size]

Nα σου γνωστοποιησω οτι oι VHT πλεον ειναι ptp, επισης και οι Fryette amps θα ειναι ptp...

http://www.vhtamp.com/vht-s.html

 

Καταρχην αναφερθηκε μια εποχη στην οποια, ναι, ο κάθε δηθεν ηλεκτρονικος επαιρνε ένα κολλητηρι και εφτιαχνε ενισχυτες στο γκαραζ του.

Aλλα,ακομα και μεσα από αυτους ομως, βγηκε ο Divided και ο Germino και ο Carr…

Mε μηχανηματα των οποιων εχουμε δει ποιοι παιζουν…

Επισης πλεον εχει αλλαξει τοσο πολύ η αγορα που μπορεις με 1000-1700 να παρεις ένα παρα πολύ καλο μηχανημα ptp, αν θες.

Η κατασταση που περιεγραψες superfunk, ηταν στα μεσα 80 μεχρι και αρχες 90 που ηταν ο Sampson και αλλοι 3-4 κατασκευαστες  και πουλαγανε τρελλα, (όπως αλλωστε κανουνε και ακομα καποιοι..) και τιμες αναλογες των θερμοκρασιων της Σαχαρας.

 

Περαιτερω, αμφιβαλλεις ότι οι ptp κατασκευες είναι πιο ανθεκτικες στο χρονο?

Ότι εχουν faster και καλυτερο response στο παιξιμο καποιου? (Σημειωνω, το ότι δεν το ακους εσυ, δε σημαινει ότι δεν το ακουν και αλλοι… και δε λεω για μενα, εννοω για παιχτες τυπου Perry, Gibons κλπ...)

Εσυ ο ιδιος ειπες επισης, ότι είναι πιο ευκολο να επισκευαστει ενας ptp ενισχυτης.

Αρα για καποιον που θελει, είναι και ευκολοτερο να τον τροποποιησει η να κανει καποια upgrade που εκεινος θελει.

Και όπως ειπε πολύ σωστα ο Odis, είναι ορθο να πειραζουμε τις κιθαρες με αλλους μαγνητες, κλπ, ενώ τους ενισχυτες όχι?

Στην τελικη μεγαλυτερη διαφορα θα ακουσεις πειραζοντας ένα ptp μηχανημα από το να αλλαξεις ένα πυκνωτη στο tone της κιθαρας.

 

Για τον ιδιο λογο που καποιος παιζει με μια strat και καποιος άλλος με μια les paul, καποιος θα παρει pcb, δεδομενου ότι του αρεσει και καποιος άλλος ptp, επισης δεδομενου ότι του αρεσει…

ΟΧΙ κρινοντας μονο και μονο από τον τροπο κατασκευης.

Και ακριβως επειδη πιθανοτατα μας διαβαζουν και νεα παιδια είναι λαθος να αφοριζουμε και να απορριπτουμε ο,τι δε μας γουσταρει επειδη ετσι μας τη βαρεσε σημερα το πρωι.

Η να το χαρακτηριζουμε «παπαρολογια»…

 

 

Επειδη εκανε μια αναφορα ο Odis, μαλλον πρεπει να θυμασαι καλυτερα τι λες.

επειδη εχω κουραστει απο το ατελειωτο μαμπο τζαμπο και την παπαρολογια

 

 

Στην τελικη αν νυσταζεις, η αν σου φαινεται παπαρολογια, μπορεις να μην συμμετεχεις, δεν είναι υποχρεωτικο ξερεις…

 

 

Οι p2p ενισχυτές καλύπτουν ένα κομμάτι της αγοράς που οπωσδήποτε τραβάει το ενδιαφέρον του κόσμου, αλλά μιας μικρής μερίδας του που έχει τέτοιες ανησυχίες. Και πολύ καλά κάνει, βέβαια.

Εδω θα διαφωνησω καπως. Μη συγκρινεις με βαση την Ελληνικη αγορα.

Οταν ξανανοιγουν μεγαλες εταιρειες του παρελθοντος με σκοπο να φτιαχνουν μονο ptp μηχανηματα οπως εκαναν τοτε, οταν οι πολυ γνωστες εισαγουν και ptp, μοντελα στους καταλογους τους, η σου διαθετουν καποιο μοντελο σε pcb και δηθεν custom shop, ptp version, σημαινει πως μαλλον καποιοι βρισκουν διαφορα σε αυτο.

Και συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι με modest εξοπλισμο εχω ακουσει παιξιματα που με εχουν αφησει κοκκαλο.

Μα και ο ιδιος εχω μηχανηματα που δεν ειναι ptp...

Και επειδη αναφερθηκε η εταιρεια, ενα απο αυτα ηταν και το Pittbull45 του VHT.

Αλλα δεν μπορουμε να ορισουμε (και δη εντελως φασιστικα οπως εκαναν καποιοι) οτι το ενα η το αλλο ειναι ο κανονας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε AndyC νομίζω είναι καλύτερα να μην υπερβάλεις χαρακτηρίζοντας κάποιον για φασιστική συμπεριφορά, όποιος και να είναι αυτός, ό,τι και να έχει γράψει.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξερω οτι θα καταντησω γραφικος, αλλα αυτο προσπαθω να πω εδω και πολυ ωρα...

 

 

 

 

 

Περαιτερω, αμφιβαλλεις ότι οι ptp...

εχουν faster και καλυτερο response στο παιξιμο καποιου?

 

 

 

Πως ξερουμε οτι ο Α ενισχυτης εχει καλυτερο responce απο τον Β οχι επειδη ειναι καλυτερα φτιαγμενος, οχι επειδη εχει καλυτερα υλικα, οχι επειδη ειναι καλυτερος (σχεδιαστικα) σαν ενισχυτης, αλλα μονο και μονο επειδη ειναι p2p?

 

Δηλαδη αυτο το χαρακτηριστικο, το γρηγορο responce το αποδιδουμε στο οτι ειναι p2p επειδη καποιοι ειπανε οτι το p2p ειναι καλυτερο ή εχουμε καποια αλλη τεκμηριωμενη εξηγηση?

 

 

 

Εγω παντως με τις οποιες ηλεκτρολογικες γνωσεις εχω μεχρι στιγμης δυσκολευομαι πολυ να δεχτω οτι ενας ενισχυτης ειναι πιο responsive απο εναν αλλο λογω καθαρα του οτι ειναι p2p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλα,ακομα και μεσα από αυτους ομως, βγηκε ο Divided και ο Germino και ο Carr…

Mε μηχανηματα των οποιων εχουμε δει ποιοι παιζουν…

 

Αλήθεια, ποιοι παίζουν? 3 διάσημοι και 614 άγνωστοι? Eντελώς άστοχο επιχείρημα γιατί ακόμη κι αν "συγκρίνουμε" (σε στυλ "ο Ολυμπιακός έχει περισσότερα γκολ ανά αγωνιστική από ότι ο Εργοτέλης") το roster των παιχτών των ενισχυτών με pcb με αυτό των p2p θα... γελάσουν πολλοί πικραμένοι. Αλήθεια, ποιο το αντικείμενο μιας τέτοιας σύγκρισης & πώς θα τους συγκρίναμε? Με βάση το πόσο "σημαντικοί" είναι? Πόσα εκατομμύρια άλμπουμ έχουν πουλήσει? Πόσο μεγάλο το έχουν (το μουσικό αισθητήριο)?

 

Περαιτερω, αμφιβαλλεις ότι οι ptp κατασκευες εχουν faster και καλυτερο response στο παιξιμο καποιου?

 

Τι σμπαρακουάκ είναι αυτό πάλι? Τόσες σελίδες, τόσες αναγνώσεις του θρεντ και τόσο φαιδρό επιχείρημα που έχει ήδη ξετιναχτεί στην ανάλυση του πόσο άκυρο είναι?

 

Κι επειδή κι εγώ έχω αρχίσει να κουράζομαι, πολύ περισσότερο το καταλαβαίνω & το σέβομαι να γυρίσει να μου πει κάποιος ότι "παίρνω έναν p2p επειδή ΓΟΥΣΤΑΡΩ να ξέρω ότι είναι φτιαγμένος χειροποίητα με αγάπη και προδέρμ κι επειδή μου ακούγεται Γ@&$#!ΤΟΣ" παρά να προσπαθεί να πείσει τους άλλους ότι είναι "καλύτεροι".

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, ποιοι παίζουν? 3 διάσημοι και 614 άγνωστοι?

Αν ηταν το αναποδο, ο πλανητης θα αποτελουταν απο rock stars των οποιων το κοινο σε καθε live θα ηταν 3 ατομα...

Η αναφορα η καθε τετοιου ειδους αναφορα γινεται γιατι πολλοι θα ηθελαν να εχουν τον ηχο του Hendrix η του Bolin, κανενας ομως τον δικο μου η το δικο σου.

 

σέβομαι να γυρίσει να μου πει κάποιος ότι "παίρνω έναν p2p επειδή ΓΟΥΣΤΑΡΩ να ξέρω ότι είναι φτιαγμένος χειροποίητα με αγάπη και προδέρμ κι επειδή μου ακούγεται Γ@&$#!ΤΟΣ" παρά να προσπαθεί να πείσει τους άλλους ότι είναι "καλύτεροι".

 

Πηγα εγω να πεισω καποιον??

Αντιθετως ανεφερα οτι ειχα και εχω ΚΑΙ pcb...

Παιρνω ακριβως ο,τι μου κ@υλωσει και ο,τι μου φαινεται γ@μ@το.

 

Τόσες σελίδες, τόσες αναγνώσεις του θρεντ και τόσο φαιδρό επιχείρημα που έχει ήδη ξετιναχτεί στην ανάλυση του πόσο άκυρο είναι?

Επισης αποδειξε μου, η αφου εχει "ξετιναχτει και αναλυθει", υπενθυμησε μας, με τεχνικους ορους γιατι ΔΕΝ στεκει το επιχειρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επισης αποδειξε μου, η αφου εχει "ξετιναχτει και αναλυθει", υπενθυμησε μας, με τεχνικους ορους γιατι ΔΕΝ στεκει το επιχειρημα.

 

Ριξε μια ματια στα ποστ στις τελευταιες τρεις σελιδες...

 

Εγω εγραψα πολλους τεκμηριωμενους λογους για αυτα που ειπα. Εσυ εχεις κανενα επιχειρημα που να υποστηριζει οτι η διαφορα στο responce 2 ενισχυτων οφειλεται στο οτι ο ενας ειναι pcb και ο αλλος p2p?

 

Εν ολιγοις εγω ΝΑΙ αμφισβητω οτι οι p2p ενισχυτες ειναι πιο responsive απο τους pcb. Θεωρω οτι πιο responsive ειναι οι πορτοκαλι ενισχυτες ή οι ενισχυτες με μωβ γουνακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ολιγοις εγω ΝΑΙ αμφισβητω οτι οι p2p ενισχυτες ειναι πιο responsive απο τους pcb. Θεωρω οτι πιο responsive ειναι οι πορτοκαλι ενισχυτες ή οι ενισχυτες με μωβ γουνακι.

Αυτο που λες ισχυει, γι αυτο κι εγω ενα ptp JTM που εχω το εβαλα σε enclosure με μωβ tolex.

Αλλα οχι μωβ γουνακι, ρε συ...  δεν ειναι λιγο gay-friendly...??

 

Καταρχην δεν παρεμβαλλεται κατι μεταξυ των υλικων, καθως τα tracks ενος pcb δεν ειναι παντα απο το ιδιο υλικο, δεν εχουν παντα την ιδια διατομη και δεν εφαπτονται παντα στο ιδιο υλικο.

Λογω αυτου στα πρωτα pcb (τελη '70) υπηρχαν παραδειγματα που σε λαμπατες εφαρμογες "εσπαγαν" τα tracks λογω μεταφορας θερμοτητας στο υλικο στο οποιο ηταν τυπωμενα.

Σε εκεινες τις εφαρμογες μπορει να σωζοταν η κατασταση καθως τα τοτε tracks ειχαν φαρδος 2-3mm.

Σε παρομοια περιπτωση που τα σημερινα σε καποιους ενισχυτες, εχουν παχος 0,5mm η και λιγοτερο, απεδειξε μας οτι δεν επηρρεαζεται το σημα και τι θα κανεις σε μια περιπτωση βλαβης σαν αυτη που προανεφερα.

 

Επισης σε περιπτωση τροποποιησης ενος ενισχυτη, πως θα παρεμβεις σε κυκλωμα που εχει πολληθει με πρεσσα??

Θα βαλεις κολλητηρι με αποτελεσμα, πιθανως, να ξεκολλησουν και τα διπλανα υλικα χωρις λογο??

Σημειωνω οτι δεν ειναι ολοι οι pcb ενισχυτες με αυτη την τεχνοτροπια.

Η πλειοψηφια τους ομως ετσι ειναι.

Συν οτι η πλειοψηφια δεν κατασκευαζει απο μονη της τα boards με τα tracks αλλα δινονται κατα παραγγελια σε αλλες εταιρειες.

Θες να δουμε ποσο αξιοπιστες απο θεμα ποιοτητας, ειναι με τη σειρα τους κι εκεινες..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα ποτε κατι τετοιο ;)

 

αλλωστε νομιζω οτι τα ειπες ολα με αυτο:

 

μας διαβαζει ΠΟΛΥΣ κοσμος και ειναι κριμα νεα παιδια που ψαχνονται με τον ηχο ΤΟΥΣ (& οχι τον ηχο των αλλων..) να αποριψουν δεκαδες εξαιρετικους ενισχυτες μονο και μονο επειδη καποιος "ειδικος" ανακαλυψε εν ετη 2009 την "ανωτεροτητα" των ptp κυκλωματων.......

 

 

 

εσυ για πολυ καιρο 'εσβηνες' τα πεταλια και εστελνες τον κοσμο καρφωτο στην vox tonelab.ειμαι σιγουρος οτι το 60% των πωλησεων αυτου του μηχανηματος εγινε απο εδω μεσα..

οτιδηποτε πουλιωταν εκτως του στολλα ηταν παπαρια.βλεπε suhr,tom anderson,διαφορα πεταλια,λυχνιες κατα καιρους(δεν θα ξεχασω εκεινο το τεραστιο 'ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ TAD' .ασε μας να 'σβησουμε' τωρα εμ,εις με την σειρα μας παμπολες παπαριες που γυρνανε στην αγορα και πολουντε για μεταξοτες κορδελες...

ειπες κατι σωστο βεβαια σε αυτο το topic,na μαθουμε να παιζουμε πρωτα κιθαρα και μετα...

ε μαθε και εσυ να παιζεις καθολου.ξερεις,bend,legato,arpegios kai kai kai... ;D ;D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτα που λες ειναι καποια γνωστα προβληματα των μη-ποιτικων pcb. Δε διαφωνουμε σε τιποτα απο αυτα...αλλα βλεπεις κατι που να υποδεικνυει οτι το p2p δινει σε εναν ενισχυτη την ιδιοτητα του "οιο responsive"?

 

To να παρεμβεις σε ενα κυκλωμα pcb ειναι δυνατο, ισως οχι οσο ευκολα οσο σε εναν turret board αλλα και παλι γινεται. Αν θελεις να αλλαξεις απλα ενα component δεν υπαρχει πιο γελοιο πραγμα...ειναι πανευκολο και πολυ δυσκολα θα ξεκολλησεις κατι που δεν επρεπε με το κολλητηρι. Τις προαλλες αντικατεστησα το 1/3 των component (αντιστασεις, πυκνωτες, led, διοδους) του boss blues driver μου, ειναι πολυ απλη δουλεια.

 

Οσο για το πλατος των tracks υπαρχουν πολλοι λογοι για τους οποιους εχει πλεον καθιερωθει το συγκεκριμενο μεγεθος, λογοι οι οποιοι ξεφευγουν απο το θεμα μας. Δες πχ ποσα πραματα πρεπει να λαβεις υποψην για μια *πολυ γενικη εκτιμηση* του πλατους των tracks, ποσο μαλλον οταν σχεδιαζεις ενα pcb για ενα υψηλων προδιαγραφων κυκλωμα.

http://www.circuitcalculator.com/wordpress/2006/01/31/pcb-trace-width-calculator/

 

Επισης μη συγκρινουμε την ποιοτητα του p2p ενος ενισχυτη με pricetag καποιων χιλιαδων ευρω με την ποιοτητα του pcb σε ενα κινεζικο marshall των 100 ευρω. Μιλαμε για καλους ενισχυτες, οπου στην πλειοψηφια τους το pcb τους ειναι τερας αντοχης.

 

 

Οσο για το μωβ γουνακι...ναι ειναι, αλλα δε βαριεσαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

AndyC  στα περι ήχου κάνεις τελείως λάθος. Οι bloody_Sunday και ο Odis13 σου εξήγησαν με λεπτομέρεια όλα θα ήθελα να σου γράψω. Ο superfunk είπε τη γνώμη του (που ταυτίζεται με τη δική μου) χωρίς πολλές σάλτσες.

Στα της ευκολίας στην επισκευή/αναβάθμιση είναι επίσης στη σφαίρα του θεωρητικού. Εμένα δεν μου έχει χαλάσει ΠΟΤΕ πλακέτα. ΚΑι ακόμα κι αν χαλάσει, μιλάμε για χοντροπλακέτες που επισκευάζονται πανεύκολα.

 

Εν ολίγοις: Κανείς δεν δικαιούται να έχει άποψη περί της σημασίας του p2p αν δεν έχει ξεκολλήσει μια πλακέτα και ξανακολλήσει τα ίδια εξαρτήματα με καλώδια στον αέρα (ή σε κάποιο turret board εν πάσει περιπτώσει). Και αν το έκανε αυτό, θα έπρεπε να δοκιμάσει την απόκρισή τους κάνοντας reamping συγκεκριμένα σήματα (για την υποκειμενική αξιολόγηση) και παίρνοντας φασματικές αποκρίσεις για την αντικειμενική. Μέχρι τότε, ο καθένας μπορεί να πιστεύει την αντίληψή του, τη διαίσθησή του ή την φλοέρα που του πούλησε ο κάθε "guru".  Και μη μου πείτε να εμπιστευτεί τα αυτιά του (ή τα αυτιά του "τάδε").....γιατί όπως είπαμε.... κανείς δεν έχει ακούσει PCB vs P2P.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου