Προς το περιεχόμενο

Point to point amps. Το Χρυσό Δισκοπότηρο;


Spartan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οσο για το θεμα.απο τα λιγα που ξερω,η δικια μου εμπειρια γυρω απο amps ειναι....χμμμ ελα ντε.

να πω καταρχην οτι ο 'main' ενισχυτης μου ειναι ενας thd flexi 50, o οποιος ειναι pcb..απο την κατωχη μου εχουν περασει διαφοροι ενισχυτες.soldano hot rod/cae standar/thd flexi/rivera (ena κτηνος)/line6 (αυτος δεν πειανεται.ηταν ο πρωτος μου και δεν ηξερα)

ολοι ειναι/ηταν pcb.

με αυτους οπως και οοολος ο κοσμος που παιζει με αυτους δεν ειχα ποτε προβλημα αξιοπιστιας και πιστεψτε με επαιζαν ολοι αρκετα...

παραυτα θα πω οτι οι p2p ειναι οντως πιο 'κοντα' στον παιχτη..ο ενισχυτης αναπνεει μαζι σου...

αυτο γιατι κατασκευαζονται απο ανθρωπους που ειναι 'κοντα' σου,οχι απροσωπες εταιριες.

το ιδιο ομως και οσοι ειχα..αυτο γιατι νομιζω πως μια 'δουλεια' της thd στο pcb της δεν συγκρινεται με καποια απο marshall πχ η φενδερ,και αλλα μαζικης παραγωγης μηχανηματα,των οποιον η κατασκευη γενικα ειναι προβληματικη

p2p αμπς νομιζω οτι ειναι πιο αμεσοι γιατι φτειαχνονται απο ανθρωπους που βρισκονται κοντα στον παιχτη,και οχι απο εταιριες που στα π@π@ρι@ τους το τι λεει ενας παιχτης...αυτοι κινουντε με ορους αγορας

χμμμ αρχιζω και χανομαι λιγο στα οσα γραφονται απο μενα.καπως χαωδει τα εχω.το στοιχιμα ειναι.τραβατε ακουστε/παιχτε και αποφασιστε.εγω εχω αποφασισει.πρωτιμω πραγματα με 'προσωπικοτητα' παρα απροσωπα αψυχα μηχανηματα.αυτα τα εχω βρει σε μικρους κατασκευαστες οι οπιοι ακουνε το τι θελω και το σεβονται,παρα σε παπαριες απροσωπα 'mainstream' μηχανηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι AndyC και panka, να ρωτήσω, έχει κανείς από εσας κάποια θεωρητική ή και πρακτική εμπειρία στην σχεδίαση/κατασκευή/έλεγχο κυκλωμάτων σε pcb και μπαίνουμε σε τέτοιες κουβέντες σύγκρισης και απόδοσης ιδιοτήτων?

 

Εγώ τα ποστ που έχω κάνει ήταν με το σκεπτικό ότι έχω σπουδάσει ηλεκτρολόγος μηχανικός και το συγκεκριμένο πέφτει μέσα σε ενα απ'τα τέσσερα βασικά θέματα του πτυχίου μου και έχω κάποια πρακτική εμπειρία σε κάποια κυκλώματα ενισχυτών (όχι κιθάρας) pcb.

 

Σαφώς δεν με καθιστά ειδικό αλλά τουλάχιστον έχω τις βασικές γνώσεις και εμπειρία να κατανοήσω την ουσία και τα γεγονότα του θέματος και αν είναι να συνεχίσει προς μια εποικοδομητική κατεύθυνση το θέμα πρέπει τουλάχιστον να είμαστε σίγουροι ότι έχουμε κάποιες απαραίτητες βασικές γνώσεις επί του θέματος.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι AndyC και panka, να ρωτήσω, έχει κανείς από εσας κάποια θεωρητική ή και πρακτική εμπειρία στην σχεδίαση/κατασκευή/έλεγχο κυκλωμάτων σε pcb και μπαίνουμε σε τέτοιες κουβέντες σύγκρισης και απόδοσης ιδιοτήτων?

 

Εγώ τα ποστ που έχω κάνει ήταν με το σκεπτικό ότι έχω σπουδάσει ηλεκτρολόγος μηχανικός και το συγκεκριμένο πέφτει μέσα σε ενα απ'τα τέσσερα βασικά θέματα του πτυχίου μου και έχω κάποια πρακτική εμπειρία σε κάποια κυκλώματα ενισχυτών (όχι κιθάρας) pcb.

 

ελα ρε.γειτωνακια ειμαστε στο εμπ..

δεν μιλησα για κατασκευη.καθοτι λιγα ξερω.για την αγορα γενικοτερα προσπαθησα να θηξω καποια πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο superfunk είπε τη γνώμη του

Περιεργο γιατι εμενα μου φανηκε σα δεδομενο η δηλωση του στυλ:

"λοιπον, το κλεισαμε"

 

Συν το οτι μου κανει εντυπωση η ευκολια ενος modulator να χαρακτηριζει τα λεγομενα καποιου ως "παπαρολογια"...

 

 

Στα της ευκολίας στην επισκευή/αναβάθμιση είναι επίσης στη σφαίρα του θεωρητικού.

Του θεωρητικου??

Γιατι το λες αυτο?? Που το βασιζεις??

Δηλαδη, ειναι εξισου ευκολο και χρονοβορο, να τροποποιησεις το εσωτερικο ενος pcb με το εσωτερικο ενος ptp? ? ? ? ?

 

 

ΚΑι ακόμα κι αν χαλάσει, μιλάμε για χοντροπλακέτες που επισκευάζονται πανεύκολα.

Μαλλον μπερδευεις τη βαση με την επιστρωση των tracks.

Αν ειχες φτιαξει ποτε δικη σου και οχι εσυ, γενικα αναφερομαι, θα εβλεπες διαφορες αναμεσα και στο υλικο των tracks καθε φορα.

 

 

To να παρεμβεις σε ενα κυκλωμα pcb ειναι δυνατο

Τις προαλλες αντικατεστησα το 1/3 των component (αντιστασεις, πυκνωτες, led, διοδους) του boss blues driver μου, ειναι πολυ απλη δουλεια.

Φιλε odis, εδω σφαλεις.

Μη συγκρινεις πλακετα ενος πεταλιου με ενος ενισχυτη...

Αλλη ποιοτητα και το καθενα φτιαγμενο για αλλες εφαρμογες, με αλλες ανοχες, θερμοκρασιες κλπ...

Το ενα ειναι για να τρεχει 12-20 volt πανω του και στους ενισχυτες για να περνανε 400volt στην ανορθωση και σε καποιους 600+ sta plates...

Δεν εχει σχεση καμια το μεν με το δε.

Αλλα σαφως και ειναι δυνατο, δεν ειπα οτι ειναι απιθανο, αλλα πιο δυσκολο και αναλογως με την ποιοτητα του pcb η με το πως εχουν κολληθει τα υλικα, σε καποιους ενισχυτες ειναι και ανουσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι AndyC και panka, να ρωτήσω, έχει κανείς από εσας κάποια θεωρητική ή και πρακτική εμπειρία στην σχεδίαση/κατασκευή/έλεγχο κυκλωμάτων σε pcb και μπαίνουμε σε τέτοιες κουβέντες σύγκρισης και απόδοσης ιδιοτήτων?

 

Εγώ τα ποστ που έχω κάνει ήταν με το σκεπτικό ότι έχω σπουδάσει ηλεκτρολόγος μηχανικός

 

Ναι.Οσον αφορα εμενα δλδ...

Κατα δευτερον και ειλικρινα χωρις καμια διαθεση να σε μειωσω, απλως ειναι αλλο το πεδιο της επιστημης σου, αλλα ειναι σε αλλο φασμα οι γνωσεις ενος ηλεκτρολογου μηχανικου.

Συν οτι σε καποια θεματα περισσοτερο ρολο παιζει η εμπειρια και η γνωση μεσω του trial & error, παρα εκεινη που παιρνεις οντας μαθητης και αργοτερα φοιτητης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε AndyC, χαίρομαι που τουλάχιστον δε θα γίνει συζήτηση χωρίς τα βασικά. Όπως έγραψα και πριν, δε με καθιστά εξπέρ και το θέμα σχεδίαση σε pcb είναι κλάδος όπου η πείρα μετρά πολύ περισσότερο από τη θεωρητική γνώση. Σαφώς δεν το βλέπω σα μείωση αυτό που λες, αλλά μάλλον δεν έθεσα σωστά τα πράγματα: έχω HND in Electronic Engineering απ'το MMU και Β.Εng (Hons) in Electrical and Electronic Engineering απ'το UMIST και λόγω του ότι το UMIST είχε δικό του pcb printing facility (όπως και microprocessor etching) έχω τις απαραίτητες βασικές θεωρητικές και εμπειρικές γνώσεις για να συζητήσω το θέμα, αλλιώς δε θα έγραφα  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

Μαλλον μπερδευεις τη βαση με την επιστρωση των tracks.

Αν ειχες φτιαξει ποτε δικη σου και οχι εσυ, γενικα αναφερομαι, θα εβλεπες διαφορες αναμεσα και στο υλικο των tracks καθε φορα.

...

 

Σαφώς και υπάρχουν διαφορές από πλακέτα σε πλακέτα. Τόσο στο πάχος της στρώσης του χαλκού όσο και σε άλλες λετομέρειες όπως το αν είναι επιμεταλλωμένες οι τρύπες κλπ. Σε κάθε περίπτωση όμως ας συλλογιστούμε το εξής:

Μια πίστα (ακόμα και η χειρότερη (=λεπτότερη κλπ)) το μόνο που μπορεί να εισάγει στο κύκλωμα είναι ωμική αντίσταση. Το αν μπορεί αυτή η "κατανεμημένη" αντίσταση να επηρρεάσει τα χαρακτηριστικά του κυκλώματος ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από την φυαική διακύμανση απο πυκνωτή σε πυκνωτή, από αντίσταση σε αντίσταση, και από λάμπα σε λάμπα είναι κάτι το οποίο δεν γνωρίζω ούτε εγώ, ούτε εσύ ούτε κανείς  :)

Και βέβαια, μια διακύμανση στο παθητικό δικτύωμα (αντιστάσεις-πυκνωτές) ενός ενισχυτή το μόνο που μπορεί να επηρρεάσει είναι παράμετροι όπως η φασματική απόκριση (πλάτος-φάση) και φυσικά η ενίσχυση (το gain). Θα μπορούσε θεωρητικά να υπάρχει διαφορά? Ναι, θα μπορούσε. Αλλά η αίσθησή μου είναι ότι διαφορά αυτή θα ήταν αμελητέα μπροστά σε μια ελάχιστη περιστροφή οποιουδήποτε από τα κουμπιά στο EQ section ή στα volume/gain του ενισχυτή.

Κοινώς, όποιος γουστάρει να έχει p2p για τους λόγους που προαναφέρθηκαν, καλώς να τον έχει και με την ευχή μου να τον ακούει και να τον καμαρώνει. Αλλά τα περί "αναπνοών", "ταχυτήτων", "responsiveness" κλπ είναι όντως παραφιλολογίες.

 

Και ένα παράδειγμα AC15H1TV Hertitage Series VS  AC15CC1 Custom Classic.

Ναι, δεν ακούγονται ίδιοι, αλλά υπάρχουν πολλοί λόγοι γι αυτό (πριν ασχοληθούμε με την ωμική αντίσταση των αγωγών της πλακέτας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

εσυ για πολυ καιρο 'εσβηνες' τα πεταλια και εστελνες τον κοσμο καρφωτο στην vox tonelab.ειμαι σιγουρος οτι το 60% των πωλησεων αυτου του μηχανηματος εγινε απο εδω μεσα..

οτιδηποτε πουλιωταν εκτως του στολλα ηταν παπαρια.βλεπε suhr,tom anderson,διαφορα πεταλια,λυχνιες κατα καιρους(δεν θα ξεχασω εκεινο το τεραστιο 'ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ TAD' .ασε μας να 'σβησουμε' τωρα εμ,εις με την σειρα μας παμπολες παπαριες που γυρνανε στην αγορα και πολουντε για μεταξοτες κορδελες...

ειπες κατι σωστο βεβαια σε αυτο το topic,na μαθουμε να παιζουμε πρωτα κιθαρα και μετα...

ε μαθε και εσυ να παιζεις καθολου.ξερεις,bend,legato,arpegios kai kai kai... ;D ;D :P

Φίλε panka θέλω να σε ενημερώσω (για να μη πηγαίνεις σε λάθος μαγαζί για να παραλάβεις την Tonelab σου), να απευθυνθείς στο Bon Studio που είναι και αντιπρόσωπός.

Σε ότι αφορά το παίξιμο του Superfunk που μάλλον δεν σου αρέσει (; ) όταν κάποιος έχει κατασταλλάξει στο ύφος που παίζει, δεν ξεχωρίζει τα bend από legato, ούτε τα παίζει στη σειρά για να εντυπωσιάσει τους μαθητευόμενους. Με αυτή τη λογική o John Lee Hooker δεν θα έπρεπε να υπάρχει στο πάνθεο των μουσικών. Ξέρεις πόσοι μαθητές ωδείων παίζουν ",bend,legato,arpegios kai kai kai... ;D ;D :P". Ποιός ενδιαφέρεται να τους ακούσει όμως;

Εχεις μια εμφανή εμπάθεια που καλό είναι να μη συνεχιστεί.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου