Προς το περιεχόμενο

Setup κιθαρας - Ποσο συχνα???


Antonyvk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:o η πικρη αληθεια ειναι οτι σε μια μου κιθαρα τα ταστα εχουν τετραγωνιστει αρκετα!!!

και νομιζα πως ηταν μοδα  ::)

Sounds Like a Strat..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://us.st12.yimg.com/us.st.yimg.com/I/jukejoint_2041_75893841

 

SF δεν ήξερα οτι υπάρχουν bulk συσκευασίες. THNX!!

Δεν βρήκα 0.9 βέβαια αλλά θα ρωτήσω απο Δευτέρα μήπως βρώ κάτι στα τοπικά...jukejoint_2041_75893841

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον δεν εγινα κατανοητος ενοουσα πολλα πακετα μαζι οχι χυμα χορδες (αν και αυτες υπαρχουν) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον δεν εγινα κατανοητος ενοουσα πολλα πακετα μαζι οχι χυμα χορδες (αν και αυτες υπαρχουν) ;)

http://accessories.musiciansfriend.com/product/DAddario-EXL120-Super-Light-Strings-Bulk-Pack-?sku=104578

Εγώ αυτό κατάλαβα (σύμφωνα μα την αναζήτηση)...

Για άλλες συσκευασίες τις έχω βρεί μόνο σε σετ των 3 (αυτές αγοράζω κιόλας)..

Αν έχεις να μου προτείνεις κάτι άλλο... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o η πικρη αληθεια ειναι οτι σε μια μου κιθαρα τα ταστα εχουν τετραγωνιστει αρκετα!!!

και νομιζα πως ηταν μοδα  ::)

 

Ναι, είναι μόδα που έχουν επιβάλλει διάφοροι άχρηστοι "μάστορες" που δεν ξέρουν να τρίψουν τάστα.  ::)

 

(για να μην πούμε για εταιρείες που βγάζουν στην αγορά κιθάρες με τέτοια χάλια...).

 

Τα τετράγωνα τάστα δεν δίνουν σωστή νότα πουθενά... για να μην μιλήσουμε για intonation.

 

Γι'αυτό είπα για έλεγχο, και πιθανές μικρορυθμίσεις, μια φορά το μήνα. Είναι μια καλή ευκαιρία να διαπιστώσεις αν η κιθάρα σου έχει αρχίσει να "ξεφεύγει".

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ισχυει αυτο με τις παλιες χορδες που φθειρουν περισσοτερο τα ταστα? Πως εξηγειται αυτο?

 

Οι παλίές χορδές κατά κύριο λόγο είναι σκουριασμένες. Αυτή η οξείδωση που έχουν υποστεί κάνει την επιφάνειά τους σαφώς πιό τραχιά και έτσι όταν έρχονται σε επαφή με τα τάστα τα φθειρουν πολύ πιο γρήγορα. Σκουπίζουμε ΠΑΝΤΑ τις χορδές μετά από το παίξιμο με ένα πανί και προαιρετικά με ένα καθαριστικό χορδών.

 

Αλλά το πιό σημαντικο:

 

ΠΛΕΝΟΥΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΠΡΙΝ ΠΑΙΞΟΥΜΕ.....ΜΕ ΣΑΠΟΥΝΑΚΙ..... :)

 

....αφαιρει μεγάλο μέρος της υγρασίας και του λίπους που έχουν τα δάχτυλά μας... ;D

 

.....βρωμιάρηδες.....κιθαρίστες.....να πάτε να.....πλυθείτε....ουστ..... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παλίές χορδές κατά κύριο λόγο είναι σκουριασμένες. Αυτή η οξείδωση που έχουν υποστεί κάνει την επιφάνειά τους σαφώς πιό τραχιά και έτσι όταν έρχονται σε επαφή με τα τάστα τα φθειρουν πολύ πιο γρήγορα. Σκουπίζουμε ΠΑΝΤΑ τις χορδές μετά από το παίξιμο με ένα πανί και προαιρετικά με ένα καθαριστικό χορδών.

 

+1

 

Και ένα catch για την μαζική αγορά χορδών: αν δεν τις προσέχουμε, μπορεί μέχρι να έρθει η ώρα να τις φορέσουμε, να έχουν ήδη οξειδωθεί.  :-\

 

Μια καλή μέθοδος είναι να τις έχουμε σε ένα χώρο μαζί με λίγο... ρύζι  ;D ή μερικές συσκευασίες σιλικόνης.

 

Από την άλλη μου έχει τύχει να μου έρθουν από online μαγαζί οξειδωμένες D'Addario, που είναι και συσκευασμένες αεροστεγώς υποτίθεται  ::). Ποιος ξέρει πόσο καιρό τις είχε στην αποθήκη... Επομένως αν ξέρουμε ότι από κάποιον προμηθευτή βρίσκουμε φρέσκες χορδές, καλό είναι να τον προτιμούμε.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου